האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים
עמוד הבית » מסלול מודולרי | צפון מזרח יוון | תרקיה ומזרח מקדוניה

מסלול מודולרי | צפון מזרח יוון | תרקיה ומזרח מקדוניה

מסלול מודולרי | צפון מזרח יוון | תרקיה ומזרח מקדוניה

אחרי ההצלחה של המסלול המודולרי הקלאסי לצפון יוון ההררית הכולל את כפרי זגוריה, צומרקה, מטאורה האולימפוס וחצי האי פיליון, אנחנו מביאים לכם את המסלול המודולרי לאזור שונה ומיוחד ביוון ואזור שמעט מאד תיירים מגיעים אליו מישראל. החלק הצפון מזרחי של יוון, מחוזות מזרח מקדוניה ותרקיה, כולל גם את העיר סלוניקי ואת האיים תאסוס וסמוטראקי, גם המסלול המודולרי לצפון מזרח יוון ניתן לחלוקה ע"פ ימים ותוכלו להגיע לכאן לטיול של בין 5 ימים ל 14 יום ויותר.

חשוב לקרוא את המידע כולו

בעמוד זה תמצאו מסלול כתוב ומוכן, כולל ההמלצות והטיפים החשובים לטיול יפיפה בצפון מזרח יוון, איזור סלוניקי - האולימפוס - מחוז מקדוניה ובפרט מזרח מקדוניה ומחוז תראקיה. וכן האיים סמותראקי, תאסוס ואיזור הנופש חלקידיקי. 
הטיול מתאים למי שנוסע להחל מ-5 ימים ועד 3 שבועות של טיול ונופשן. בנוסף תמצאו קישורים והמלצות לחברות המומלצות ביותר בתחומן, למלונות המומלצים ביותר בכל איזור טיול, לטברנות הכי טובות, למסלולי ההליכה היפים ביותר ועוד. שימו לב שהמסלול מודולרי, כלומר כתוב באופן שצריך להתאים לכולם, לכן קחו מהטקסט את מה שנוגע לכם. מחקו את מה שלא רלוונטי עבורכם, אם מעדיפים, הדפיסו וקחו איתכם.
95% ממי שהשתמשו במסלול המודולרי שלנו בצפון יוון, לא הזדקקו לעזרה נוספת. אבל אם אתם זקוקים לעזרה, אם יש שאלות, נשמח לעזור. תוכלו להפנות כל שאלה או בקשה, או המלצה של חלוקת הימים ונענה בשמחה. בפנייתכם חובה לציין את מספר הקוד הסודי שלכם: פניה במייל [email protected] כמו כן ניתן ליצור קשר במקרה חירום ב-WhatsApp למספר 050-7245890, בפנייתכם כאמור, חובה לציין את הקוד הסודי שלכם ואת שימכם לכן שימרו את הקוד הסודי למסלול המודולרי שלכם.


מידע כללי חשוב:
מומלץ לקרוא בקפידה לפני תחילת תכנון המסלול
השכרת רכב

שימו לב שרכב, כמו מלונות, כשמדובר בעונה (יוני-ספטמבר), חובה להזמין מראש, בוודאי אם מחפשים רכב משפחתי גדול או רכב אוטומט.
נקודה חשובה נוספת: למרות שיהיו ישראלים שיעידו אחרת, רישיון בינלאומי הוא חובה. גם אם לא בכל חברת השכרת רכב מבקשים להציג גם רישיון בינלאומי, אתם מחוייבים להציג רישיון בינלאומי במידה ועוצר אתכם שוטר תנועה. יש סוכנויות שלא ידרשו להציג רישיון בינלאומי ויסתפקו בישראלי. אבל אתם בטיול והזמן שלכם יקר, אתם לא רוצים לקחת את הסיכון הזה, ובפרט כשמדובר בפעולה שלוקחת 5 דקות ושקלים בודדים בכל אחד מסניפי מ.מ.ס.י או אופטיקה הלפרין ועוד אופטיקות ברחבי הארץ - תחסכו לעצמכם כאב ראש ודאגו להוציא רישיון בינלאומי לפני הנסיעה.
ולא לשכוח לקחת אתכם את הרישיון הישראלי בנוסף - כלומר צריכים את שני הרישיונות - הישראלי והבינלאומי!

בקישור המצורף תמצאו הצעות ממגוון חברות, בינלאומיות וגם מקומיות. ההזמנה ישירה, פשוטה ובטוחה דרך האתר: RentalCars


Sim card וחבילת גלישה
חבילת גלישה מהארץ - מתאימה לשיחות לארץ ולגלישה סלולארית, לא מתאים לשיחות מקומיות.
אם אתם מעוניינים לרכוש סים מקומי (לגלישה ושיחות מקומיות בלבד), תוכלו לעשות זאת בדוכן בשדה התעופה של סלוניקי - הדוכן פתוח עד השעות הקטנות של הלילה אבל צריך לקחת בחשבון שהחבילות שמציעים פה הן יקרות יותר משמעותית מסים מקומי שניתן לרכוש בעיר .
ניתן לרכוש סים מקומי רק בחנויות במרכז העיר (או במרכזי ערים אחרות ביוון), בכל אחת מחנויות VodaPhone, Cosmote או Germanos. אנו מצאנו שהחבילות ש-COSMOTE מציעים הן האטרקטיביות ביותר. שימו לב שיש חבילות אטרקטיביות בעונת הקיץ, מחוץ לעונה בדרך כלל זה יקר יותר (המחירים נעים בין 12 יורו והילך ויכול להגיע גם ל-50 יורו).


ניווט ביוון - חשוב מאד!
ביוון  צריך להקפיד על הקלדה נכונה ומדוייקת של היעד. כלומר מלבד שם המקום, לוודא במקרים של השלמה אוטומטית (בגוגל מפס או וויז) שהשלמה מציעה לכם את היעד הנכון בהתאם לשם המחוז. רצוי גם לבצע בדיקה של המסלול והיעד על המפה שתוצג על מנת לוודא שאתם בכוון הנכון. זאת כיוון ששמות ביוון חוזרים על עצמם יותר מפעם אחת. לדוגמא, אם תרצו להגיע לטריקלה קורינתיאס בפלופונס, תקלידו טריקלה Trikala אתם עשויים למצוא עצמכם בצפון יוון, מרחק 400 ק"מ מ-Trikala Corinthias (ויש עוד המון דוגמאות כאלה).
במסלול זה מצויינים השמות כפי שהם שמופיעים בגוגל מפס - וכן לינקים למסלול כל יום בסוף כל יום במסלול. לכן, ובמידה ולא משתמשים במפות גוגל המצורפות למסלול, אלא עובדים עם וויז או כל אפליקציינת ניווט אחרת, וודאו ראשית מול המפות במסלול זה שאתם על המסלול הנכון. 
בכל אופן, אתם תזדקקו לחבילת גלישה (או סים מקומי) למטרת הניווט - אלו אפליקציות שלא דורשות יותר מדי Data, כך שאין צורך בחבילה ענקית. מפת גוגל ניתן להוריד מראש לעבודה OffLine.

דרכון
וודאו שהדרכונים בתוקף של מינימום 3 חודשים מתאריך החזרה ארצה. בלינק זה תמצאו מחשבון לבדיקת התוקף
הארכת דרכון בשדה התעופה כרוכה בעלות שעולה על 800₪ והחידוש הוא זמני בלבד.

שעון
שעון יוון זהה לשעון ישראל, כולל מעבר לשעון חורף/קיץ (באותו יום בדיוק)

מטבע
המטבע ביוון הוא יורו. חשוב להמיר כספים עוד בארץ (ביוון זה לא ניתן להחליף שקלים וגם דולרים זה לא פשוט להחליף). להימנע משטרות של 200 או 500€ - יש ביוון נטייה לא לקבל אותם. 
למרות שהיוונים מעדיפים מזומן, כיום ברוב בתי העסק מכבדים אשראי (אפילו היטלי כביש בכבישי האגרה ניתן לשלם באשראי). הערכו עם מזומן בכל זאת, להוצאות קטנות פה ושם.

השארת טיפ על שרות
טיפ של 10% במסעדות יהיה מכובד מאד, טיפ למי שעזר לכם עם המזוודות במלון 5 יורו יהיה מאד יפה ונעים.
היוונים עצמם לרוב ישאירו פחות מ-10 אחוז טיפ, אבל במקומות המתויירים, בהם מקבלים לא מעט ישראלים מדי שנה, כבר יש ציפיה לטיפ של 10 אחוז.

חשמל
חשמל ביוון זהה לארץ, אך כל השקעים הם דו ראשיים ומעט שקועים יותר בקיר - כיום רוב המכשירים תואמים לשקעים, אך במידה ויש לכם מכשיר ישן עם תקע שדורש התאמה הצטיידו במתאם (עולה כמה שקלים. ראו תמונה)

ביגוד
הדבר החשוב ביותר הוא נעלי הליכה נוחות עם אחיזה טובה (שלא יחליקו), וכיוון שחלק מהמסלולים עשויים לכלול הליכה במים, הצטיידו גם בזוג נעלי הליכה נוסף.
מלבד זאת, זכרו שיוון היא הררית ברובה ובמהלך הטיול תגיעו למקומות גבוהים, שם אתם עשויים להזדקק לבגד חם אפילו באוגוסט. מעיל גשם גם כן יכול להיות שימושי (גם בעונת הקיץ עשויים לרדת גשמים לעיתים). כמובן שאם נוסעים לא בעונת הקיץ, בדקו מזג אויר והצטיידו בהתאם. 

ביטוח נסיעות
לא לשכוח לעשות ביטוח רפואי וביטוח מטען. ולא לשכוח להרחיב לביטוח אתגרי במידה ומתכננים לעשות אחת מן האטרקציות המומלצות במסלול. ביטוח בקליק אבל עם סוכן שמאחוריו במידת הצורך (והלוואי ולא יהיה צורך) ניתן לעשות בקישור הזה:
ביטוח נסיעות למטיילים ביוון

מיסים והיטלים
מאז ינואר 2018 חל במלונות בכל יוון מס ממשלתי חדש. בעת הזמנת המלון המס לא כלול במחיר שתקבלו, ובעת הצ'ק אאוט תידרשו לתשלום בנפרד של המס - מדובר בסכום שנע בין 1€ ל-4€ לחדר ללילה בהתאם לרמת המלון.

היטלי כביש
הכבישים החדשים והמהירים ביוון הם כבישי אגרה. לאורך המסלול המפורט בהמשך יהיו גם כבישים כאלה.
שימו לב בהגיעכם לתחנת תשלום על הכביש תעמדו מול כמה נתיבים, חפשו את השלט המסומן בדרך כלל בירוק או עם אייקון של קופאי כפי שמופיע בתמונה, על מנת שלא תצטרכו לחזור ברוורס ולהגיע לנתיב הנכון:
היטלי הכביש יכולים לנוע בין יורו ל-4 יורו בכל תחנת תשלום. כאמור לעיל, ניתן לשלם במזומן או באשראי. לא ניתן לעשות מנוי למעבר חופשי עם רכב שכור.

רגישות לגלוטן
חשוב לקרא את העמוד הבא באתר יוון והאיים ללא גלוטן ביוון

גניבות ואיזורים לא סימפטיים לשהייה
לאורך המסלול אין איזורים בעיתיים לשהייה, ומספר הגניבות או הפריצות למלונות, חדרים ורכבים הוא כמעט אפסי. יוון היא אחת המדינות הבטוחות בעולם למטיילים.
יחד עם זאת המשבר הכלכלי ונושא הפליטים עושים את שלהם, ומדי פעם באיזורים מסויימים מתקבלים דיווחים על גניבות, פשיעה, שוד וכיוצ"ב. הכוונה לערים הגדולות בדרך כלל ולא לאיזורי הטיול ההרריים הכפריים: במרכז סלוניקי למשל, נהגו במשנה זהירות - זה אומר, לא להסתובב עם תיק גב שניתן לפתוח מאחור את הריצ'רץ' שלו, לא בכיס אחורי, וכד'. במסעדות ובתי קפה, אל תשאירו טלפון על השולחן ובפרט אם מישהו ניגש אליכם, ראו זאת כנורת הזהרה, יש להם שיטות מעולות לגניבת טלפונים. לא להשאיר ברכב לעולם חפצים יקרי ערך, גם אם יורדים לביקור באתר קרוב.

מספרי חירום ביוון: 199 - 112

ודבר אחרון - ביוון לא זורקים ניירות באסלה 
מערכת הביוב שלהם לא בנויה לכך, מדי שנה הם מתמודדים עם סתימות שנוצרות בעזרת תיירים שמשליכים את נייר הטואלט לאסלה. תארו לכם שבשיא העונה הם צריכים להתמודד גם עם זה...לא נעים. עיזרו להם להימנע מזה והשליכו לפח :-)

.

מקרא הימים במסלול

GR1 - סלוניקי: סיור במרכז העיר/ סיור קולינארי
GR2 - יום נוסף בסלוניקי וסיור מחוץ לעיר - יכול להיות כמה ימים, אלה המלצות הימים:
GR2a - מפלי אדסה ומעיינות פוזאר
GR2b - בית הכנסת בוריה וקברי מלכים בורגינה
GR2c - הדלתה של אקסיוס
GR3 - יום טיול לשמורת האולימפוס - אפשרי עם לילה או יותר באולימפוס וטיולים אל: מפלי אורליה, אגיה קורי, פריאוניה, אתר דיון, הכפר הציורי פליאוס פנדלימונאס
GR4 - מסלוניקי אל מערת הנטיפים Alistrati ואל העיר Kavala לסיור בעיר העתיקה, בנמל ולילה בעיר
GR5 - או אל מערת הנטיפים Aggitis, נהר אגיטיס וארוחת צהרים בכפר הקרוב למערה. לילה בדרמה וסיור במרכז העיר
GR6 - מקבאלה אל מערת Aggitis והנמל, ארוחת צהרים בכפר השכן. התמקמות בדרמה וסיור במרכז העיר. לילה בדרמה 
GR7 - יום פעילות ב-Forestis ו/או סיור ביקב Noco Lazaridis / מסלול הליכה במפל Livaditis. לילה נוסף בדרמה
GR8 - מפה התחלתי להסתבך - כי עוד לא באמת הבנתי מה יש לעשות באיזור של קסנתי - לא חושבת שפמוקוחוריה זה יעד מעניין - אפשר להוסיף כהערה.
מלאו את איזור אלכסנדרופוליס.
GR9 - אלכסנדרופוליס
GR10 - הפלגה לסמותראקי 
GR11 - סמותראקי
GR12 - הפלגה לתאסוס
GR13 - תאסוס
GR14 - חלקידיקי לכמה לילות....

.

נצא לדרך.....

פירוט הימים במסלול:

GR1
סלוניקי - סיור רגלי בעיר - סיור קולינארי

למעשה ביום זה אין צורך עדיין ברכב, למטרת הסיור בעיר אפילו מומלץ להימנע מרכב מטעמי צפיפות - פקקים - חניה. מה גם שהכל במרחק הליכה.
ראו המלצות לינה במרכז העיר:
Vanoro Hotel - מלון 5 כוכבים מצויין ומרכזי
72AD Suites - מלון בוטיק אינטימי ומקסים
Colors Urban - מלון מרכזי מאד עם חדרי משפחה וחדרים זוגיים
The Modernist - בוטיקי, מרכזי ומקסים
לכל המלצות הלינה בסלוניקי לחצו כאן

לאחר שהתמקמתם, צאו לסיור רגלי בעיר. המרכז של סלוניקי אינו גדול וכמעט הכל ניתן לעשות בהליכה, ולמי שצריך, אפשר לתפוס מונית לנסיעות קצרות בעיר.
נתחיל במוזיאון היהודי, כי יש להתחשב בשעות הפעילות שלו.
סלוניקי ידועה בעברה היהודי המפואר, הקהילה היהודית בעיר טרום מלחמת העולם השניה היתה אחת הקהילות הגדולות בעולם והיוותה כ-70 אחוז מאוכלוסיית העיר. הכיבוש הנאצי עשה את שלו וכיום הקהילה היהודית בסלוניקי היא מינורית יחסית. ציוני דרך יהודיים בעיר:
בראש ובראשונה המוזיאון היהודי, שנחשב לאחד המוזיאונים היהודיים החשובים בעולם. משמר את תולדות קהילת סלוניקי באופן מרגש וכולל חדר הנצחה מצמרר שאת קירותיו מכסים שמותיהם של כל קורבנות השואה של העיר. המוזיאון ממוקם במרכז העיר ברחוב Agiou Mina 11. שעות הפעילות: ב-ו - 09:00-14:00, ימי א' 10:00-14:00 ימי ד' פתוח גם אחר הצהרים 17:00-20:00. שבת סגור.
לאחר ביקור במוזיאון רדו לכוון הטיילת... ראשית אל כיכר אלפטריה, שם מול הים ניצבת אנדרטת השואה הצנועה. מה שהיה בעבר כיכר אלפטריה, בכיכר זאת רוכזו יהודי העיר ומפה יצאו בצעדה אל הרכבות שהובילו אותם אל התופת. הכיכר שנכנסה לתהליך של שיפוץ לפני שנים ספורות והיתה תכנית להפוך אותה לכיכר זיכרון, קיבלה תפנית למורת רוחם של הסלוניקאים, ולא רק היהודים, כאשר ראש העיר הנכנס החליט להפוך אותה לחניון! כן, חניון! בספוט אסטרטגי ומרכזי כל כך. הסלוניקאים הזועמים לא הצליחו לשנות את התכנית העלובה הזאת וכיום יש במקום חניון ציבורי. האנדרטה עדיין ניצבת במקומה מולל הים. האנדרטה נמצאת 4-5 דקות הליכה מהמוזיאון היהודי:


מול האנדרטה נמצא נמל סלוניקי, האיזור של ההאנגרים ששימשו בעבר את הנמל וכיום מרכזי תרבות המארחים את מוזיאון הקולנוע, מוזיאון לאומנות מודרנית, סינמטק וגם מסעדת פיוז'ן פופולארית, ה-Kitchen Bar, ובעיקר איזור ל"הנג-האוט" על הדק מול הים.
פסטיבל הסרטים הבינלאומי של סלוניקי מתרחש ברובו בנמל. זהו פסטיבל בינלאומי מאד מפורסם ומאד וותיק. מתקיים מדי נובמבר במשך עשרה ימים ומזה 62 שנה. מוסד מוערך שמושך אליו אורחים מרחבי העולם. בימי הפסטיבל אתם עשויים להתקשות למצוא חדר פנוי בעיר. לכן תהיו אירופאיים ותזמינו מספיק מראש.

עוד אפשר מהנמל - שייט אל חופים קרובים. כידוע, סלוניקי שוכנת על הים אך חופים אין לה, וכדי להגיע לחופים צריך לצאת מהעיר. דרך מצויינת לבקר בחופים הסמוכים היא בשייט מיוחד, מה שמכונה 'אוטובוס ימי' ויוצא מנמל סלוניקי מדי יום ועושה את הסיבוב הבא: מהנמל לחוף Nea Epivates משם לחוף השכן Perea, משם למגדל הלבן שעל טיילת ניקיס, וחזרה לנמל סלוניקי. הסיבוב אורך 50 דקות ואתם יכולים לעלות ולרדת בכל אחת מן התחנות הללו ואז לעלות חזרה על הסירה הבאה: ראו לוח זמנים בתמונה מטה. כרטיסים ניתן להזמין אונליין, במידה ורוצים להבטיח מקום על הסירה, או לרכוש על הסירה עצמה, עולים אליה ואנשי צוות יגשו אליכם לגביית התשלום. העלות היא 7 יורו למבוגר ו-5 יורו לילד בגילאים 6-10, וגם לסטודנטים (בעלי תעודת סטודנט יוונית). ילדים עד גיל 6 חינם.
לוח זמני השייט:

מנמל סלוניקי לכו לאורך טיילת Nikis היא הטיילת המלווה את הים לכל אורכה של העיר, בין הנמל ועד בית האופרה (מדובר בכחמישה קילומטרים). לאורך הטיילת, מלבד בתי קפה ומסעדות, כמה נקודות ציון חשובות:

כיכר אריסטוטאלוס Aristotelos - היא הכיכר המרכזית של סלוניקי. היא כיכר גדולה ומלבנית, מוקפת ארמונות ופונה אל הים ומפרץ תרמאיקוס. בימים עם ראות טובה ניתן גם לראות את הפסגות של הר האולימפוס השוכן מדרום לעיר סלוניקי. הכיכר תמיד רוחשת ומלאה באדם ובתי הקפה וההמולה יוצרים אווירה תוססת. הכיכר שוכנת בלב העיר וכמו מחלקת אותה לשנים. אפרופו מחלקת, יש סיפור עירוני לגבי מלבניותה של הכיכר... – אם יש לכם זמן ותעלו גם לחומות העיר, מלמעלה ניתן לראות בבירור את הכיכר וממנה והלאה חלוקה ברורה של העיר לשני צדדים כ"שטח אש" – הסיפור שהביא לבניית הכיכר כ׳שטח אש׳ המחלק את העיר, חוזר אחורה בזמן ליום שבת רגיל של חודש אוגוסט חם בשנת 1917, עת גברת אחת (כך מספרים הדוחות הרישמיים), עמדה וטיגנה חצילים במטבחה הקט. משב רוח קיצי לכד להבה מן הפתיליה וזאת נתפסה בוילון המטבח. היובש ורוחות הקיץ שנשבו, גרמו לאש להתפשט במהירות שיא והפכו לשריפת ענק שכילתה כחמישים אחוז מבתי העיר ואת רוב הרובע היהודי, שהיווה באותה עת כ-70 אחוז מהעיר.
רק 32 שעות מאוחר יותר, הצליחו כוחות הכיבוי להשתלט על האש, אך בשלב זה כבר למעלה מ-70 אלף תושבי העיר נותרו מחוסרי בית. אסון של ממש.
סלוניקי שלפני השריפה נחשבה ל׳ירושלים של הבלקן׳ והיתה לקהילה היהודית הגדולה והחשובה ביוון, כעת נאלצה להתמודד עם אסון בסדר גודל מפלצתי ולהמציא עצמה מחדש.
פרנסי העיר פנו לתכנון מודרני ולשיקום העיר, וכחלק מהתכנית נבנתה כיכר אריסטוטלוס המרכזית של העיר, כשביל אש, מתוך מחשבה שאם חלילה העיר תעלה שוב באש, היא לא תיחרב כולה, אלא תיעצר בכיכר.

ממשיכים על הטיילת ומגיעים אל המגדל הלבן שעם השנים הפך לסימלה של העיר סלוניקי הוא אחת האטרקציות ההיסטורית המרכזיות והמזוהות ביותר עם העיר. המגדל נבנה במאה ה-16 ושימש חלק מהמבצר של סלוניקי שהגן על העיר. אך מאז עבר תהפוכות רבות ושימש כובשים רבים למטרות אחרות.  כיום המגדל הלבן של סלוניקי משמש כמוזיאון הסטורי המספר את סיפור העיר מהקמתה ועד היום. בהחלט שווה ביקור, המגדל מרשים. גובהו של המגדל כ 27 מטרים ורוחבו כ 23 מטר, בעוד בקצהו מתנשא צריך בגובה של 5 מטרים נוספים, הוא אינו גבוה במיוחד אבל הטיפוס בפנים היא חוויה מעניינת, שימו לב סמוך למגדל הלבן יוצא גם קו האוטובוס 50 המבצע מדי שעה סיור באטרקציות המרכזיות של סלוניקי ומגיע גם עד המבצר העליון של העיר, המגדל הלבן מצוי רק 500 מטרים מכיכר אריסטוטאלוס.

עוד על הטיילת, לא רחוק מהמגדל, ניתן לצאת להפלגה בספינת פיראטים - הפלגה של כחצי שעה על ספינת פיראטים שיוצאת בקיץ כל שעה החל משמונה בבוקר ועד 1 בלילה ופתוחה לכל מי שרוצה להינות מהבריזה והמוסיקה על הסיפון. הכניסה להפלגה היא חינם אין כסף וכל שתצטרכו עבור התענוג של החוויה הוא להזמין משקה על הסיפון. מומלץ לקחת את ההפלגה בשעות הערב ולצפות מהספינה בשקיעה המרהיבה של העיר.

ממשיכים ללכת על הטיילת...ואחרי המגדל נמצא פסלו של אלכסנדר מוקדון, מתנוסס על סוסו. ואם הגעתם לפה ביום א', אולי יתמזל מזלכם לצפות במחזה רחוב על הבימה למרגלות הפסל, ולהרגיש לרגע ביוון העתיקה.
ועוד קצת אחר כך ניצב מיצב המטריות של זונגולופולוס Zongolopoulos, שמעטר את קו הים והפך כבר מזמן לסימלה המודרני של סלוניקי. מיצב מרשים של מטריות מתכת, עבודה של הפסל והאדריכל היווני/ הבינלאומי המוערך ג'ורג' זונגולופולוס.
מושך אליו תיירים לצילום אינסטגרמי מושלם. ובפרט בשעת השקיעה, המיצב ללא ספק מעטר את הנוף. בערב הוא מואר וממשיך להוסיף לנוף הטיילת. בלילה מראה המטריות פוטוגני במיוחד בגלל הנורות הקטנו שמאירות את המטריות מלמטה ומיצג התאורה הזה מתכתב היטב עם מראה אולם הקוצרטים שיושב על המים בקצה המרוחק של הטיילת שמואר אף הוא באופן שאי אפשר לפספס. ואם אתם אוהבי לכת תמשיכו לטייל על הטיילת עד לשם, לבית האופרה, וחזרה.

הליכה לאורך טיילת ניקיס:

פנימה מהטיילת של סלוניקי...
נקודות עניין בלב העיר:

רחוב Tsimiski והרחובות היוצאים ממנו, וכן רחוב Mitropoleos המקביל לו, מרושתים בחנויות הרשתות הגדולות ובחנויות בוטיק, עם מציאות ובגדי מעצבים במחירים זולים בהרבה מבארץ. והכל נמצא קרוב לטיילת ובמרכז העיר, כך שכל עוד לא תאבדו עצמכם בארבעת הקומות של זארה, תוכלו לשלב טיול בין אטרקציות העיר לבין שופינג ממש בקלות.

שוק מודיאנו Modiano
מתישהו בשנת 2018 נסגר שוק מודיאנו, השוק המרכזי והמפורסם של סלוניקי, הוא נסגר זמנית, למטרת שיפוצים. ובסלוניקי, התהליכים הם איטיים (ראו את מצב הרכב הקלה שנבנית בעיר מזה שנים ולא רואים את הסוף), וגם הקורונה לא עזרה במקרה זה של שוק מודיאנו. בשנת 2023 שוק מודיאנו המחודש נפתח לקהל והפעם בהופעה מודרנית, שוק מקורה, דוכנים של אוכל גורמה, דומה יותר לשוק בשרונה מאשר לשוק הכרמל. והוא פתוח כל יום גם בימי ראשון מ-08:00 ועד 02:00. נמצא ברחוב Ερμού 24 και. ממש מול בית הקהילה היהודית והארכיון היהודי.

אם יש לכם זמן...

אנו פולי Ano Poli
אנו פולי נמצאת במרחק הליכה של 10 דקות ממרכז העיר סלוניקי, כאשר החלק הארי של ההליכה הוא עליה מלווה בהתנשפויות, שיימשכו גם במהלך השוטטות באנו פולי עצמה. לכן, הדבר הכי חשוב שצריך להיאמר בנוגע לאנו פולי הוא – בואו בנעלי הליכה נוחות! היא שווה את המאמץ! 
ועכשיו אפשר להתחיל:
אנו פולי, או בתרגום לעברית – העיר העליונה – היא השכונה היחידה בסלוניקי שלא נפגעה מהשריפה הגדולה של 1917, ולכן היא השתמרה במלואה: תוכלו למצוא בה מיקס ביזנטי-עותומאני, בנייה מסורתית וצבעוניות שהיא חגיגה אמיתית לעיניים. הסימטאות המפותלות והצרות שלה מפתיעות בריבוי עצי פרי: רימונים, תאנים, אפרסקים ועוד. אנו פולי היא שכונה של שילוב ניגודים בלתי אפשרי: היא שקטה, אך שוקקת חיים, קלאסית וצעירה – ומעל לכל היא משרה על המשוטטים בה תחושות רומנטיות ופיוטיות.|
החומות הביזנטיות המקיפות אותה נמנות ברשימת 15 המונומטים של אונסק"ו בסלוניקי. בחומה תראו את מגדל טריגוניו  - הנקרא גם מגדל אלסיאוס - הוא נקודת התצפית האהובה בעיר, ולא רק על תיירים. תוכלו למצוא בשעות בין הערביים זוגות אוהבים וחבורות של בני נוער שיושבים על החומות, מנגנים בגיטרה ונהנים מנוף מרהיב על העיר. אם יתמזל לכם יום בהיר תוכלו לראות את הר האולימפוס, והנוף יפה מלתאר - במיוחד בשקיעה.  
התצפית היחידה שיכולה להתחרות עם זו של המגדל, נמצאת בתוך החומות, במנזר שנקרא Moni Vlatadon (בכתובת: 64 Eptapirgiou). גן המנזר פתוח למבקרים בשעות 07:30-12:00 ובין 18:00-20:30, והוא יפהפה. אוהבי הארכיטקטורה ההיסטורית ישמחו לגלות תבליטים וכתובות על קירות האבן שלו, אבל מוקד העיניין העיקרי שלו הוא גן החיות בזעיר אנפין ובו טווסים לבקנים! בשטחי המנזר תמצאו גם מתחם קטן עם איילים ובמבי חמודים. לא מדובר בגן חיות או בפינת ליטוף, אבל זו בהחלט פינה מפתיעה ומרגשת בנוף העירוני.
באנו פולי היו גם בעבר מרחצאות ציבוריים רבים, ששימשו למטרות היגיינה, מפגשים חברתיים, והתנקות לפני טקסים דתיים עותומניים. כיום ניתן לראות את היחיד ששרד ופתוח לקהל. חפשו את Byzantine Baths of Ano Poli במפות של גוגל. הם פתוחים שלושה ימים בשבוע: ימי שלישי, רביעי ושישי בין השעות 10:00-13:00.
כשתתעייפו מההליכה, ואנו פולי בהחלט מאתגרת בגלל העליות המרובות שלה, תוכלו לשבת באחת הטברנות הקסומות הפזורות בה, כשהציורית מכולן היא  Tsinari (בכתובת: Alexandras Papadopoulou 72). טברנה מומלצת נוספת ואהובה מאוד על המקומיים היא Ticho Ticho (בכתובת: Polydorou 1 & Agrafon, Thessaloniki).

 

בילוי בסלוניקי

רובע לדדיקה Ladadika
רובע זה במרכז סלוניקי הוא המרכז ההיסטורי העתיק של העיר סלוניקי וניתן למצוא בו מבנים עתיקים לצד בתים קטנים של פליטים מתקופות שונות, בנוסף אחד השווקים המיוחדים והאינטימים ביותר בסלוניקי מצוי ברובע, עם רדת החשכה הבוזוקיות מתחילות לנגן וזה המקום להגיע לטברנות עם מוזיקה יוונית עד השעות הקטנות של הלילה, כמו בכל עיר יוונית וכל כפר יווני אחת האטרקציות היא ישיבה עם כוסית אוזו וסופלאקי בטברנה עם מוזיקה יוונית חייה וסלוניקי חייה ונושמת מוזיקה בכל עונות וימי השנה.
הטברנה הכי מפורסמת בלאדאדיקה ובקרב ישראלים בפרט היא Palati, עם מוסיקה חיה מדי ערב, ורצוי להזמין שולחן מראש - לטעמנו, האוכל בפלאטי הוא לא מוצלח במיוחד, אבל תיירים אוהבים את האווירה ואת המוסיקה. 

Bit Bazar
במרכז העיר, לא רחוק מבית הכנסת הגדול, נמצא הביט בזאר, איזור של חנויות עתיקות ויד שניה ביום ובלילה מתחם בילוי, מעין חצר פנימית גדולה בין הבניינים, ובה מגוון של בארים שמתמלאים בצעירים מדי ערב ועד השעות הקטנות של הלילה. 


סיור קולינארי בסלוניקי

אתר יוון והאיים מציע סיור קולינארי בעיר. סיור עם מדריך מקומי דובר אנגלית, שבין טעימה לטעימה יוסיף גם קצת פיקנטריה בסיפורים ומידע על העיר ועל האוכל הייחודי שלה שכולל השפעות טורקיות מובהקות. כולל טעימה של הקולורי (הכעך היווני שמקורו בסלוניקי), בוגאצה (מאפה של דפי פילו ממולא בגרסה הקלאסית שלו בקרם פטיסייר, אך יש מילויים נוספים), גבינות ונקניקים מקומיים, קזאן דיבי - קלאסיקה מתוקה ומקומית שמקורה בטורקיה, טריגונה (משולש פילו במילוי קרם מתוק מתוק), המלצות על טברנות מקומיות ובכלל הסיור כולו הוא "of the beaten path" כלומר לא מסלול תיירותי קלאסי. הסיור הוא פרטי ורגלי ואורך כ-3 שעות. המחיר בהתאם למספר משתתפים וכולל טעימות, תבואו רעבים. לבדיקת זמינות ומחיר שלחו מייל ל[email protected]

.

מסעדות מומלצות בסלוניקי:
סלוניקי היא עיר מאד קולינארית ונושא האוכל תופס פה תפקיד מרכזי. העיר אולי לא מלאת אתרים בהשוואה לסלוניקי אבל היא בהחלט מלאה במקומות עם אוכל טוב. כמה המלצות חמות מאיתנו:

Lliopetra -  מנות שף מעולות, חובה להזמין שולחן מראש. כתובת: Eschilou 5. פתוח 14:00-23:30 - ימי ראשון ושני סגור
Sebriko - ביסטרו עם מנות מסורתיות אך עם טוויסט. כתובת: Fragkon 2. מדי יום 08:30 עד חצות
Extravaganza - אקלקטי, פיוז'ן ויצירתי. כתובת: Episkopou Amvrosiou 8. פתוח 14:00-00:30. שני ושלישי סגור
Salento Wood - סטריט פוד, שכולל גם ישיבה על המדרכה עם אחלה אווירה וכריכים מעולים. כתובת: El. Venizelou 76. כל יום 11:00-13:00
Ticho Ticho - יוונית מסורתית אבל עם אווירה צעירה באנו פולי, מאחורי החומות. כתובת: Stergiou Polidorou 1. מדי יום 09:00-01:00
Stou Mitsou - יוונית, בשוק קפאני, יופי של אוכל ועוד יותר יופי של אווירה. כתובת: Vlali 11. מדי יום 10:00-00:00, ימי ראשון סגור.

והרשימה ארוכה, קשה ליפול על אוכל גרוע בסלוניקי, הימנעו ממלכודות תיירים.

.

.

ניתן להאריך את השהות בסלוניקי, ללון לילה נוסף או יותר בעיר וביום לצאת לסיורים בקרבתה. לשם כך צריך רכב כמובן
3 הצעות לימי טיול מסלוניקי
במידה ומעדיפים לשכור את הרכב רק להמשך הטיול, ניתן לצאת ליום טיול מסלוניקי עם נהג פרטי. לתיאום פנו אל [email protected] באנגלית. בפנייתכם ציינו מה הסיור המבוקש, תאריך מבוקש ומספר משתתפים. 

GR2a
יום סיור מסלוניקי למפלי אדסה ומעיינות פוזאר - לילה בסלוניקי

יום סיור קל ופופולארי מחוץ לסלוניקי, שמשלב טב קליל, לא אקסטרים וללא מסלולים ארוכים למיטיבי לכת אלא מתאים לכל המשפחה, נופים ומעיינות חמים נפלאים. יציאה וחזרה לסלוניקי ללילה - אפשר גם ללון באדסה או בפוזאר אם תעדיפו, במקרה זה רצוי בפוזאר, אבל כיוון שמדובר בנסיעה לא ארוכה במיוחד, ואם אתם רוצים להמשיך לבלות בעיר בערב, אין באמת צורך לארוז ולפרוק שוב ושוב.

ממרכז סלוניקי נוסעים לכוון היציאה המערבית מהעיר וצפונה לכוון העיר אדסה תחילה. משך הנסיעה ממרכז סלוניקי ועד אדסה הוא כשעה ורבע-וחצי (תלוי בתנועה).
הוראות הגעה: יוצאים מסלוניקי לכביש E02, ממשיכים איתו לתוך כביש A2 ומשם ל-E86 עד להגעה לאדסה. השילוט לאורך הדרך יהיה פלורינה/אדסה Florina/Edessa.
בכניסה לעיר אדסה סעו לפי השילוט למפלי המים. השלטים בצבע חום, כיתוב צהוב ולבן. בהגעה לנקודת הכניסה למפלים תראו מולכם דוכן מידע לתיירים מזכוכית בגודל של חדר קטן. מאחוריו תמצאו את החניה ומימינו את הכניסה למפלים. 
או הכניסו בגוגל מפס/וויס Edessa Waterfalls

אדסה הידועה גם בשמות "עיר על המים" ו-"מגדל המים" היא בירת מחוז המשנה פלה Pella. היא ממוקמת בגובה של 320 מטר מעל עמק ירוק ושופעת מים. היא נחשבת לאחד האתרים העתיקים ביוון עם התיישבות עוד מתקופת הברונזה – 3,000 לפנה"ס והייתה בירתה ההיסטורית הראשונה של מדינת מוקדון העתיקה. בתקופה המודרנית עד למאה ה-20 שימשה כאחד ממרכזי התעשייה של יוון, בעיקר בתחום הטקסטיל. מפלי המים בעיר שימשו כמקור אנרגיה למפעלים. נחלים קטנים זורמים בכל העיר ומתנקזים כולם למפלים, רובם למפל הגדול.

מפלי המים המפורסמים של אדסה ממוקמים בלב פארק מלא בעצי דולב, אליו תצאו לטיול רגלי מהחניה.הטיול בפארק נינוח, בירידה מתונה על המצוק המשקיף על העמק. הכניסה ללא תשלום, אך בפארק עצמו יש נקודות בודדות שהכניסה בתשלום סימלי במידה ותרצו להיכנס.
המפלים כוללים נקודות תצפית יפות ואפילו אפשרות ללכת בשביל מאחורי המפל הגדול שנקרא קאראנוס Karanos נופל מגובה 70 מטר. בפארק תמצאו גם את 
מוזיאון המים הפתוח של העיר: טחנות מים ומכשירי עבודה המציגים את ההיסטוריה התעשייתית של העיר אשר התבססה על המפלים. האקווריום של מוזיאון המים: ממוקם באחת מטחנות הקמח, הראשון ביוון עם דגים אנדימיים. פתוח כל יום בין השעות 10:00-18:00, חוץ מימי שלישי שסגור. עלות הכניסה היא 1.50 יורו לאדם. המערה ליד המפל: לפני השביל שמוביל לאחורי המפל יש כניסה למערת נטיפים. מערה קטנה אך עם ערך גיאולוגי רב. עלות הכניסה היא 0.50 יורו לאדם.  

מלבד פארק המפלים, חובבי היסטוריה יכולים לבקר גם בעוד אתרים בעיר עצמה:
מומלץ לבקר ברובע Varosi, במזרח אדסה, רובע עתיק עם ארכיטקטורה מקדונית. להגיע אל הכיכר של וארוסי (נסיעה קצרה של כמה דקות מהמפלים - ואפשר גם בהליכה של כ-10-15 דקות). סביב הכיכר העתיקה והיפה יש סמטאות אבן ובתים ישנים, מוזיאונים קטנים, תעלות מים זורמות ביניהם ומדי פעם נשקף נוף יפיפה של העמק. תוכלו לבקר גם במוזיאון הכנסייתי של אדסה: המוזיאון נוסד ב-1996, ממוקם בקומה השנייה של בנין בן 3 קומות, בפאתי רובע Varossi. לא רק מיצגים דתיים נמצאים במוזיאון אלא גם פריטים המעידים על מאבקי היוונים בשחרור של יוון עד לעצמאותה. מוזיאון הפולקלור של אדסה: ממוקם בעיר אדסה, נפתח בסוף שנות ה-70, עבר שיפוץ וארגון מחדש ונפתח שוב ב-1998. המוזיאון מציג אוספים קבועים של חפצים הקשורים לתרבות העממית של אדסה לאורך השנים. המוזיאון פתוח כל יום בין השעות 10:00-18:00 חוץ מימי שני בהם הוא סגור. עלות כניסה: 1.50 יורו לאדם. 
אדסה העתיקה, היא למעשה אתר ארכיאולוגי הממוקם כ-3 ק"מ דרומית מזרחית למרכז אדסה. שביל אבנים מרוצפות יורד מ-Varosi אל האתר - ניתן להגיע גם דרך פארק המפלים - יש שביל שעובר דרך מוזיאון המים בפארק והליכה של כרבע שעה מובילה את האתר. פתוח מדי יום 08:30-15:30 והכניסה חינם.

לאכול:
כדי להשביע רעבונכם באדסה, סעו אל Ousies מסעדה מקומית טובה מאד במרכז העיר, כתובת: 25is Martiou 4 אדסה. פתוחה כל יום 12:00 עד חצות. נמצאת מול פארק מקומי קטן ונעים.

היעד הבא - מעיינות פוזאר Loutra Pozar - שמאד מומלץ לשלב ביום טיול זה.
לא לשכוח להצטייד בבגד ים ומגבת.
המעיינות החמים הטבעיים בפוזאר הם אחד מאתרי המעיינות החמים הידועים ביותר ביוון. ממוקמים במרחק של כ-30 דקות נסיעה מאדסה, 35.5 ק"מ, בחבל מקדוניה בצפון מזרח יוון. האתר פוזאר לוטרה או לוטראקי, נמצא בקרבת הכפר הקטן ארידיאה Aridaia. מעיינות מים תרמיים ממעמקי האדמה היוצרים נחל עם בריכות מים טבעיות ומפלים של מים חמים וידועים בסגולות המרפא שלהם. ניתן לטייל לאורך הנחל, לגלות חלק מהמערות הנמצאות באזור ולעבור על גשרים קטנים מעץ. ניתן למצוא שם גם מתקני ספא בשפע במלונות הקטנים.
שעות פתיחה של האתר הטבעי שפתוח לקהל: 09:00 בבוקר עד 22:00 בערב בקיץ ועד 21:00 בחורף.
באתר הפתוח אין עלויות כניסה. ובבריכות המוסדרות המקורות עלות כניסה לבריכות החמות נע בין 10-20 יורו לאדם.
הגעה: גוגל מפס/וויז: Loutra Pozar או Pozar Thermal Baths

אוהבי טבע והייקינג יכולים ללכת מאתר הפתוח לאורך הערוץ של הנחל ולהינות מהנופים הנפלאים, לגלות מינים נדירים של צמחית מים, לחצות את האפיק בגשרוני עץ קטנים להגיע את המערות החבויות בנקיקים, ובהמשך הערוץ לפגוש גם את הנדנדה שתלויה על עץ מעל הנחל. 

לאכול:
להשביע רעבונכם בפוזאר, מצאו את מסעדת Kokino Piperi (באנגלית: Red Pepper) שנמצאת כקילומטר וחצי מהאתר הפתוח, נסיעה של שלוש דקות. בספוט מקסים ועם אוכל מצויין. פתוח מדי יום 12:00-00:00 

כן! זה הצבע של המים. וכן! הם חמים מאד...

הדרך חזרה לסלוניקי אורכת כשעה וחצי.

לינק למפה

.

.

GR2b
יום סיור לבית הכנסת בוריה וקברי מלכים בורגינה - לילה בסלוניקי

יום סיור נוסף מסלוניקי וחזרה לחובבי ההיסטוריה:

העיר ווריה Veria שוכנת כ-60 ק"מ דרומית מערבית לסלוניקי וכ-40 דקות נסיעה ממרכז העיר. העיר ווריה מצוייה ממש על האוטוסטרדה הראשית המחברת בין סלוניקי לבין מערב יוון (יואנינה) ולכן קלה מאד להגעה. 
הסיבה שתיירים ישראלים מבקרים בוריה היא בית הכנסת העתיק במה שהיה בעבר הרובע היהודי ושוכן מעל הנהר שזורם במרכז העיר.

עדויות במקום על קיום יישוב יהודי מאז המאה 4 לספירה. גירוש ספרד בשנת 1492, הביא יהודים רבים ליוון, מעטים בחרו להשתקע בווריה. אח"כ הגיע תור האימפריה העותומאנית, בתקופה זו זכו היהודים לפריחה כלכלית ותרבותית. בשנת 1912 מסתיים הכיבוש העותומאני, והיהודים חיים תחת השלטון של יוון המודרנית. מלחמת העולם השנייה מהווה עידן חדש והרסני בהיסטוריה של יהודי ווריה. מתחיל תהליך שבסופו למעשה נמחקת  קהילת ווריה. לילה אחד של חודש מאי 1943 נלקחו 680 מתוך 850 יהודי ווריה למחנות ההשמדה, האחרים השכילו לברוח להרים ולהצטרף לפרטיזנים. 111 תושבי הקהילה היהודית בווריה ניצלו. היהודים שנותרו בחרו ברובם לעזוב את העיירה. חלקם הגדול עלה לארץ, חלק היגר לארה"ב ובודדים עברו לסלוניקי. כיום חייה בווריה משפחה יהודית אחת. 

מאז שנת 2008 החל תהליך של שימור הרובע היהודי. בית הכנסת שופץ והוא פתוח לביקור. הוא נחשב לאחד מהעתיקים באירופה ויושב מעל ערוץ נחל יפה. שעות הפתיחה - שני עד שבת 12:00-15:00 ניתן לתאם הגעה מראש בטלפון 698-3880329. הגברת שמפעילה את המקום מסבירת פנים ומספרת על הקהילה ועל ההחלטה לשקם את בית הכנסת. עלות הכניסה 3 יורו. כן שופצו, בית הרב ובנינים נוספים המשמשים כבניני ציבור. על הקירות עדיין ניתן להבחין בכתובות בעברית, ובעיטורים אוריינטליים מתקופת השלטון העותמאני. 

מומלץ לרדת גם אל הנהר, מבית הכנסת לכו בשכונה, ולאורך הגדה יש מדרגות בהם תוכלו לרדת אל הנהר, על גדותיו יש עצים וטיול רגלי לאורכו יגרום לכם לשכוח לרגע שאתם בלב העיר, תרגישו לגמרי בטבע. הטיול קל ונעים ותוכלו ללכת כמה שרוצים ולחזור.

עוד משהו להכיר בוריה הוא הקינוח שכל כך מפורסם בצפון יוון - הרבאני Ravani - ככל הנראה השפעה טורקית, אתם תטעמו ותגידו 'אה, זה בסבוסה', ואתם לא טועים. עוגת הסולת ספוגה בסירופ מתוק מאד נפוצה באיזור ושמה של הרבאני של וריה כבר נפוץ ביוון, אז אם אתם כאן, תוכלו לעצור במרכז, באחת החנויות הוותיקות ביותר בעיר שמוכרת רק דבר אחד - רבאני (ורק את זה, אפילו לא שתיה) במשקל: Hochilourou Traditional Ravani בכתובת: Agiou Antoniou, Kentrikis 134 Veria

אם הגעתם עם רכב בנהיגה עצמאית, חנו בחניון הציבורי המצויין במפה מטה, ורדו להליכה לצד הנהר ועלו במדרגות שמובילות לבית הכנסת, משם לכו ברגל דרך הבתים הישנים חזרה לחניון.


לאכול בוריה:
אם הגעתם בשעה שהבטן כבר דורשת לאכול, בדרך חזרה לחניה, עצרו ב- 12 Grada, מסעדה נהדרת עם מנות יצירתיות, נמצא בתוך הרובע הישן (Panagia Dexia) ברחוב Sofou 11 פינת Dimosthenous. כל יום משעה 13:00, ימי שני סגור.
עוד מסעדה טובה לצד הנהר בספוט קסם ממש מעל המים היא Nea Barbouta, האוכל טעים והמיקום עוד יותר. כתובת: Tripotamou 1 - חמש דקות הליכה מבית הכנסת.

הליכה לצד הנהר בווריה:

ההיסטוריה שהובטחה לבוחרים ביום זה לא מסתיימת בווריה, למעשה היא הולכת הרבה אחורה אל ממלכת מוקדון... בעיירה ורגינה Vergina.
ורגינה ממוקמת 8 ק"מ דרומית-מזרחית לעיר וריה ורק רבע שעה נסיעה בינהן. 

מוזיאון המלכים המקדוניים Museum of Royal Tomb הוא אחד המוזיאונים המרתקים והמעניינים ביותר של יוון. האתר הארכיאולוגי הנושא גם את השם Aigai איגאי. זו הייתה עיר שהוקמה ע"י כפריים שחיו באיזור זה של יוון במחוז מקדוניה, ושושלת של מלכי מקדוניה חיה בישוב זה. באמצע המאה ה-7 לפנה"ס. פרדיקאס הראשון, צאצא של הרקולס הפך למלך מקדוניה. השושלת שיסד שלטה במשך כ-350 שנה. איגאי הייתה המרכז המסורתי שלהם, כאן בנו המלכים את ארמונותיהם וקברו את מתיהם. בשנת 336 לפנה"ס נרצח המלך פיליפוס השני, קברו נמצא ב"נקרופוליס" (אתר קברים) שבאתר זה. בנו אלכסנדר הגדול ירש אותו, ומכאן יצא למסעות כיבושיו ושינה את ההסטוריה של יוון והעולם כולו. העיר אגאי חרבה לאחר התבוסה לרומאים בשנת 168 לפני הספירה ומאז הלכה ודעכה בהדרגה עד שנשכחה.עוד בסוף המאה ה-19 התחילו חפירות ארכיאולוגיות במקום אך נפסקו מסיבה שאינה ידועה. ב-1937 החלו שוב ונפסקו שוב בעקבות מלחמת העולם השנייה עד לשנת 1977, מועד בו חפר הארכיאולוג היווני, מנוס אנדרוניקוס וחשף את הקברים ועוד פריטים חשובים מחיי המלכים המקדוניים הכוללים תכשיטים, פרטי אומנות ואוצרות. זהו אחד הגילויים הכי חשובים ומרעישים של המאה העשרים, וב-1996 האתר הוכרז כאתר מורשת עולמית על ידי אונסקו.
המוזיאון נבנה באופן תת קרקעי סביב הקברים שנחשפו, וכולל את הקברים כמובן ואת כל האוצרות שנמצאו בהם. מבחוץ האתר נראה כמו מגרש גדול בליבו גבעה נמוכה וירוקה (מעין גבעת טלטאביז :-), והמוזיאון נמצא בתיך/מתחת לגבעה. 

ימים ושעות פעילות: בחורף האתר סגור בימי שני ופתוח בשאר ימות השבוע בין השעות 09:00-17:00. בקיץ פתוח בין השעות 08:00-20:00 בכל ימות השבוע למעט ליום שני שפתוח בין השעות 12:00-20:00.
עלות כניסה: 8 יורו לאדם. ילדים מתחת לגיל 18 חינם. (במועדים אלה הכניסה לאתר בחינם: 6/3, 18/4, 18/5, 5/6, 27/9)

גבעת המוזיאון - כל האוצרות והגילויים נמצאים מתחת:

לאכול: בווריה או בסלוניקי.

מורגינה לסלוניקי 50 דקות נסיעה.

לינק למפה

.

.

GR2c
יום סיור מסלוניקי אל הדלתה של אקסיוס - לילה בסלוניקי

יום סיור נוסף מסלוניקי לחובבי טבע פראי וצילום - הצעה להרפתקנים, אין זה במסלול התיירים כלל, היעד אינו מתוייר אך מסקרן לחובבי צילום - תכירו: הדלתה של אקסיוס Axiou Delta

נהר האקסיוס Axios הוא הנהר השני בגודלו בבלקן, מקורותיו בהרים אי שם ביוגוסלביה לשעבר, והוא נשפך אל מפרץ Thermaic - אותו מפרץ עליו שוכנת העיר סלוניקי. איזור אליו מתנקזים ארבעה נהרות, כשאקסיוס הוא הגדול ביניהם והנוספים הם: לודיאס Loudias, אליקמונאס Alikmonas ו-גליקוס Gallikos. שטח הדלתה נפרס על פני קרוב ל-39 אלף דונמים, שמתחילים כעשרה קילומטרים דרומית לסלוניקי ועד Pieria.
איזור הדלתה הוא איזור המכונה אקו-סיסטם כלומר איזור המספק הן איזור מחיה לזנים רבים של בעלי חיים והן פרנסה לתושבי האיזור העוסקים בחקלאות ודייג.האיזור מוגדר שמורת טבע והוא מוגן על ידי האיחוד האירופי, תחת השגחה קפדנית של European Network Natura 2000. הדלתה נמצאת רק חצי שעה נסיעה מסלוניקי.

הישוב הקרוב הוא חלסטרה Xalastra, מארח את מרכז המבקרים של הפארק הלאומי, שם ניתן לבקר בתצוגה האינטראקטיבית הכוללת את מלוא המידע והעובדות על הדלתה, ועל הנהרות המרכיבים אותה וכן על שתי הלגונות בתחומה - הלגונה Kalohori ולגונת Alyki Kitrous. על הצומח והחי בתחומה הכוללים מאות זנים וביניהם זנים נדירים הן של צמחים והן של בעלי חיים. בין היונקים בהם ניתן להיתקל בשמורה - וחשוב להבין שאין מדובר באיזור מגודר, אלא בשטח טבעי ופראי לחלוטין, נמצאים סוסי הבר - שאוכלוסייתם הצטמצמה דרמטית בשנים האחרונות וכיום רק עשרות בודדים חיים בשמורה, פרות רועות פרא, באפלו, גיריות, נמיות, חתולי בר, ונדירים הם שנתקלו גם בזאבים. האיזור עשיר בגידולים חקלאיים, הרבה חיטה, אבל יותר מהכל שדות הכותנה הרבים.
מיקום מרכז המבקרים בחלסטרה: נוסעים על כביש סלוניקי-אתונה לכוון דרום וביציאה לחלסטרה פונים ימינה ועוקבים אחר השילוט אל מרכז המבקרים (מסומן גם בלינק למפה מטה). מרכז המבקרים פתוח לקהל בימים ב'-שישי בין 10:00-15:00, בשבת וראשון סגור - עדיין אפשר לבקר בדלתה עצמה, כאמור, זהו שטח פתוח, רק מרכז המבקרים בעיירה חלסטרה סגור.

יותר מהכל, האיזור של הדלתה הוא איזור צפרות חשוב הנמצא על מסלול הנדידה האירופאי של מאות זנים, חלקם נדירים, חלקם אף עופות דורסים. ולכן הדלתה היא אחת התחנות החשובות לצפיה בציפורים.
אנפות, מגלנים, שקנאים, פלמינגו, שלדגים, ברווזים, סנוניות ורבים אחרים. מבין העופות הדורסים, הנפוץ ביותר בדלתה הוא זרון הסוף, ממשפחת הניציים. עייט הצפרדעים, נצפה בדלתה בעונת החורף והוא זן בסכנת הכחדה. וכן עיטם לבן הזנב גם הוא זן שנצפה באיזור נהר האליקמונאס שבדלתה.
עד היום נצפו בדלתה 295 זנים של ציפורים. העונה הטובה ביותר לתצפית היא כמובן האביב, אך ניתן לראות פה לא מעט זנים גם בעונות השנה האחרות.
באיזור הדרומי ביותר של הדלתה, איזור נהר האליקמונאס ניתן לעלות למצפור - מגדל צפיה בציפורים, אבל ניתן לראותם גם בנסיעה חופשית בשטחי הדלתה הנרחבים והפראיים.

ענף חקלאות עשיר בדלתה הוא הדייג. הדגים הכי פופולאריים שניצודים בדלתה הם דגי המולית, הבס, המקרל ודיונונים, אך התעשיה הגדולה ביותר של הדלתה היא המולים. הדלתה היא הספקית הגדולה ביותר של הצדפות/המולים ביוון.

אחת המראות המיוחדים והצילומיים ביותר בדלתה, הם בקתות הדייגים על שפת המים. ישנם שני מרכזים, האחד על שפת נהר הלודיאס Loudias הוא המוזנח יותר והשני, מזרחית לנהר האקסיוס, גם הוא אינו פנסי או תיירותי בשום צורה, אך הוא יותר "צילומי" וצלמים ימצאו פה חומר טוב לצילומים מיוחדים. הבקתות הן אותנטיות לחלוטיו ומשמשות את הדייגים, לצד הבקתות עוגנים את סירות הדייג שלהם, בטרסה של כל בקתה הם פורקים את הסחורה שהעלו ברישתם ביום הדייג, והם אף לנים בבקתות אלה על מנת לצאת ליום הדייג עם אור ראשון.
כאמור, לא תמצאו פה שום דבר תיירותי, לא טברנה או בית קפה, אלא נטו איזור עבודה של דייגים.

הנסיעה בתחומי הדלתה היא נסיעה בכבישי עפר האוברים לאורכה ולרוחבה, ואפשר לנסוע במשך שעות, הנסיעה קצת מדיטטיבית, הנוף נשאר זהה כל הזמן, רק החיפוש אחר העופות ושאר בעלי החיים הוא העניין. תתכוננו לחזור עם רכב מאובק למדי. אם יש לכם משקפת, זה יהיה נכון לקחת אותה איתכם.

בקתות הדייגים בדלתה של אקסיוס:

לאכול באיזור:
בשטח השמורה הגדול אין מסעדות - לא מתוייר זוכרים?! בישוב חלסטרה אפשר למצוא כמה טברנות מקומיות טובות. בטברנה הדגים ופירות הים Doukas אוכלים טוב מאד, גם מהמולים המפורסמים שדגים בדלתה וגם מבחר גדול של דגים ופירות ים. כתובת: 22as Oktovriou פינת G. Daligari. מדי יום 11:30-23:30, ימי שלישי סגור. (מיקום מצויין גם בלינק למפה מתחת)

לינק למפה

.

.

GR3
יום טיול לשמורת האולימפוס - לילה בסלוניקי או לילה באולימפוס

הר האולימפוס, ההר הגבוה ביוון, מתנשא לגובה של 2917 מטר. העיירה ליטוחורו שהיא העיירה המרכזית למרגלות ההר, שוכנת כשעה ורבע נסייעה מסלוניקי. נמצא במחוז תסליה של יוון.
האולימפוס מוכר לכל חובבי המיתולוגיה היוונית, ילדים ומבוגרים כאחד (בפרט ילדים שהתאהבו בספרי פרסי ג'קסון, מאד רוצים לבקר פה ולהתחקות אחר השמות שהם קראו). ידוע ביופיו, בעוצמתו ובאווירת המסתורין האופפת אותו (אולי זה הענן שכמעט תמיד יושב עליו).
על פי המיתולוגיה, בהר האולימוס, משכנם של אלי המיתולוגיה היוונית, התחילו החיים. על פי המיתולוגיה, שניים עשר האלים שמשכנם היה באולימפוס הם: פוסידון, דמטר, אתנה, זאוס, הרה, אפרודיטה, ארס, אפולו, דיוניסוס, הפיסטוט, הרמס, וארטמיס. 

האולימפוס הוכרז החל מ-1981 על ידי אונסק"ו כשמורת טבע בינלאומית אקולוגית מוגנת. נטורה (האיחוד האירופי) כולל אותו כשמורת מחייה של ציפורים בין החשובות באירופה.
מלבד הפסגה הגבוהה ביותר Mitikas שנמצאת כאמור בדובה 2917 מטר, יש לאולימפוס עוד 51 פסגות.
ההר וסביבתו הם שמורת  טבע יפיפיה, וניתן לראות בה מאות מינים מיוחדים של צמחים ועופות נדירים. הנוף הירוק עוצר נשימה, סובבים אותו צוקים משוננים ודרמטיים , ואופף אותו שקט טבעי

ארכיאולוגים, לשונאים וחוקרים טוענים לפרשונויות למקור השם אולימפוס: שמיים, בהירות, תמיר, כוח עצום או שמיימי והפירוש הכי נפוץ הוא 'הזורח'. התיאוריות השונות לגבי מקור השם נובעות מכך שישנם הרים נוספים ביוון ומחוצה לה הנקראים אולימפוס, אפילו ההר הגבוה ביותר במערכת השמש קיבל את השם אולימפוס.

הטיפוס לפסגת האולימפוס מיטאקאס, וכן לפסגות נוספות הוא עניין למקצוענים ודורש הכנה וליווי מודרך. במסלולים העולים לגבהים חובה ידע מוקדם וניסיון. מדי שנה נפגעים מטיילים במסלולים מסויימים של האולימפוס. יום זה עוסק במדרונות האולימפוס ומתאים לכל המשפחה.

אם נשארים ללילה...
טיול קצר באולימפוס אפשרי בהחלט כיום טיול מסלוניקי וחזרה, אך אם יש לכם זמן, אפשר גם לעשות פה לילה ולהינות מהאווירה המיוחדת של ההר. מלונות מומלצים באיזור האולימפוס:
Robolo Boutique Hotel - מלון בוטיק מקסים במרכז העיירה ליטוחורו, רולה המארחת המקסימה מאד אוהבת לארח ישראלים. להזמנה
Mythic Valley - מלון בוטיק במרכז ליטוחורו, אסתטי ונעים ובאווירת המקום. להזמנה
Palio Litochoro - לודג' קטן ומקסים במעלה העיירה ליטוחורו, סגנון מקומי ומחיר ידידותי. להזמנה
Ktima Bellou - זה כבר חוויה ולא רק לינה, ממוקם במדרון הצפוני מזרחי של האולימפוס, מול נופים עוצרי נשימה ועם מסעדה מצויינת. להזמנה
Dimatis - במיקום דומה למלון לעיל, אם אין מקום בראשון, גם זה נהדר ונהנה מנופים מפעימים. להזמנה

טיול באולימפוס לכל המשפחה - מתאים ליומיים טיול, מי שיוצא ליום אחד, בחרו מהרשימה 2-3 יעדים
מזכירים שהמלצה זאת מתאימה לכל המשפחה ולא למיטיבי לכת. לילדים ומבוגרים, כולל גם היסטוריה, וגם כפרים ציוריים וכמובן שפע של טבע מרהיב.
בנוסף למומלץ פה, ניתן להגיע למרכז המבקרים של הר האולימפוס שנמצא ביציאה מהעיירה ליטוחורו, על הכביש לכוון Prionia (מסומן בלינק למפה). במרכז, מלבד תצוגה קטנה ולימודית על האולימפוס, ניתן להתעדכן בכל המסלולים וברמות הקושי שלהם, למי מתאים כל מסלול והאם המסלולים פתוחים ובטוחים.
המלצות ליעדי ביקור באולימפוס....

האתר הארכיאולוגי דיון Dion
מתחילים דוקא בזה, לחובבי ההיסטוריה, האתר הארכיאולוגי הוא למעשה שרידי העיר העתיקה דיון שלמרגלותיו הצפוניים של האולימפוס. העיר קמה במאה ה-5 לפניה"ס ויש עדויות שאף קודם לכן. העיר החשובה דיון Dion, שימשה מקום עליה לרגל, מקום מקודש למקדונים, עיר מקדשים שהחשוב בהם המקדש של זאוס אבי האלים. המקדש והעיר סביבו היו מקום חשוב בו נהגו לבקר מלכים ומצביאים והמפורסם בהם, אלכסנדר מוקדון, להקריב קורבנות, וכאן נהגו לקיים את חגיגות הניצחון, תחרויות ספורט (המשחקים האולימפיים של דיון), פסטיבלים ותהלוכות, מקום בעל חשיבות היסטורית גבוהה. אך כל זה נקבר תחת האדמה עקב רעש אדמה קשה שהתרחש ככל הנראה במאה ה-5 לספירה.
בסוף המאה ה-19 התגלה המקום על ידי חוקר אנגלי, אך רק בתחילת המאה ה-20 החלו חפירות ומחקר ארכיאולוגי שחשף את העיר והמקדשים. מבקרים שיגיעו כיום לאתר יגיעו למעשה לפארק טבעי מקסים המשלב ארכיאולוגיה וטבע. השרידים הארכיאולוגים המרשימים שוכנים בין צמחיה עבותה, פלגי מים ובריכות טבעיות, ביצות וגשרי עץ קטנים, צפרדעים, ציפורים, צבים, פרפרים וגם יונקים קטנים דוגמאת סמורים הם תושבי המקום - חגיגה של טבע מקודש. מרשים ומתאים לא רק לחובבי היסטוריה...
בין השרידים והחשוב שבהם הוא המקדש של זאוס, בנוסף ניתן לפגוש בשרידי מקדשים נוספים וביניהם המקדש של דיונוסיס, המקדש של דמטר וגם המקדש של איזיס האלה המצרית, וגם פסיפסים מרשימים רבים שנחשפו בחפירות: הוילה של דיונוסיס, המרחצאות הרומיים, חלקם של הפסיפסים מוצגים במוזיאון של דיון שנמצא בפארק. במקום גם שרידים שמורים היטב של התיאטרון הרומי ותיאטרון נוסף הליניסטי ובחודשי הקייץ נערכים במקום פסטיבלים של מוסיקה ותיאטרון.
הפארק הארכיאולוגי פתוח מדי יום בין 08:00-18:30
שעות פעילות המוזיאון:
קיץ:  ימי ב' - 12:30-19:00 - שאר הימים - 08:00-19:00
חורף: ימי ב' - 08:00-14:30 - שאר הימים - 08:00-17:00

מפלי אורליה Orlias Kataraktis
מהמוזיאון לנוסעים במעלה ההר, נסיעה של כעשר דקות עד שתראו מימינכם, מחסום ולצידו כמה מדרגות ושלט. פה מחנים את הרכב. מאחורי המחסום דרך עפר, עליה הולכים (לא במעלה המדרגות), הליכה מאד קצרה של דקות בודדות עד לשלט המורה ימינה אל המפל הראשון. יורדים בשביל הקצר ומגיעים אל המפל הקסום שנשפך אל בריכת מים צלולה ומוקף בצמחיה עבותה. למרות שזה מקסים כל השנה, בקיץ זה כולל גם את הבונוס של לטבול בבריכה הצוננת ולהתרענן... המים קרים מאד, מתאים לימים חמים.
חוזרים את השביל הראשי וממשיכים ימינה עוד כשתי דקות עד למפל השני, שגם הוא קל מאד לגישה, הוא גם נשפך אל בריכת מים, התפאורה שלו אמנם קצת פחות מרשימה משל המפל הראשון, אבל הוא אף קל יותר להגעה, גם למי שמתקשה בהליכה. מים יש כל השנה.

המפל הראשון באורליה:

מפל אגיה קורי Agia Kori
נמצא על החלק הצפון מזרחי של הפארק הלאומי של האולימפוס, למגיעים מדיון, יש להצפין לכוון הכפר Karitsa, ולהמשיך צפונה ואז שמאלה לכוון הכפר Vrountou. מפה כבר מתחיל שילוט שמוביל אל כנסיית אגיה קורי.
מדובר באחד המפלים היפים ואחד הקלים להגעה, כל עוד עוקבים במדוייק אחר הוראות ההגעה (נקודת החניה מצויינת בלינק למפה מטה).
במגרש החניה של אגיה קורי, נמצאת מולכם הכנסיה (אגיה קורי הוא למעשה שם הכנסיה), יש שלט כניסה ו
מדרגות היורדות למטה, אין מה לרדת! הקום מרגיש נטוש, אפילו מעט קריפי, ולא מעניין. ציון הכנסיה כאן האו רק בשל האוריינטציה - כשאתם עם הפנים מול הכנסיה, מימינכם, בערך במרכז מגרש החניה, תראו שלט עץ ועליו רשימת מסלולים, מצידו יש יציאה אל שביל הליכה, פה עליכם ללכת, במסלול המסומן בכתום לבן, לאחר כמה עשרות מטרים של הליכה קלה מאד, תגיעו לשביל מאד ברור ורחב, לכו בו עד שתראו שלט על קורת עץ ל-Kataraktis (ביוונית, מפל), פה פונים שמאלה ויורדים במדרגות העץ עד לגשר העץ והמפל ובריכת המים הצלולה. מדובר במסלול הליכה קל של כ-20 דקות.
גם פה יש מים כל השנה ובימים החמים תוכלו להתרענן בבריכה הצלולה שיוצר המפל. קל וקצר ולכל המשפחה.

הנסיעה בין דיון לקורי רבע שעה:

בריכת אגיה קורי:


ליטוחורו Litochoro
היא העיירה הגדולה והמרכזית למרגלות האולימפוס, שוכנת על מורדות ההר וצופה אל הים. היא הבסיס לרוב המטיילים על הר האולימפוס. ליטוחורו מציעה את כל השירותים הנחוצים למטיילים באולימפוס: מלונות, בתי הארחה, מסעדות, בתי קפה, סופר מרקט, מכולות, שירותי רפואה, מוזיאון, בנקים וכו... מזרחית לליטוחורו נמצאת עיירת החוף פלאקה ליטוחורו Plaka Litochoro, עם חוף ים שגם הוא אופציה לעצירת רחצה.
בין אם אתם עושים פה לילה או לא, ליטוחורו נמצאת בדרל אל פריאוניה - ראו מטה - ובליטוחורו נמצא גם מרכז המבקרים וגם מקום טוב לעצור לארוחה. בהמלצות הלינה לעיל תמצאו המלצות לינה בליטוחורו. העיירה יפה וכוללת בתים נמוכים, הכיכר המרכזית תוססת וסביבה מסעדות ובתי קפה.

פריאוניה ומעיינות האלים
מליטוחורו נוסעים במעלה ההר, בפאתי העיירה בתחילת העליה, תמצאו את מרכז המבקרים, ממשיכים אם הכביש המוביל אל Prionia, הנסיעה אורכת כחצי שעה והיא נסיעה נופית יפיפיה. הכביש נגמר באיזור המיועד לחניה. מול החניון יש יציאה למסלולי ההליכה, שכולל גם את היציאה למסלול אל פסגת מיטיקאס - אבל זה לא להיום!. אפשר לצאת במסלול זה וללכת מעט, בתחילתו יש מפל נחמד, המסלול כולו בעליה כמובן.
כאשר אתם בחניה ועם הפנים ליציאה אל המסלול הזה, משמאלכם יש ירידה לגשר עץ שמוביל למסלול נוסף, אל מעיינות האלים. דרך יפה ומיוערת, מסומנת באדום, אורכת כעשרים דקות ומובילה אל המעיין הצלול בצבעי הטורקיז. ספוט קסום ביער ובימים חמים ניתן להתרענן במימיו.

מעיינות האלים פריאוניה:

על הכביש המוביל בין ליטוחורו לפריאוניה יש עוד מסלולי הליכה - אחד מרפיוג' סטאברוס (שנמצא באמצע הדרך), אחד מהמנזר העתיק Dionysios שמוביל אל נהר Enipeas - אך לגביהם מוטב להתעדכן במרכז המבקרים שכן לא כולם מתאימים כל השנה, מפאת חוסר במים או פגיעה בשבילים עקב גשמים.

הכפר פליאוס פנדלימונאס Palaios Panteilimonas
הכפר היפיפה הזה שוכן למורדותיו הדרומיים של הר האולימפוס האגדי ונהינה מנופי הרכס הדרומי של האולימפוס, כמו גם מנופים אל הים האגאי. הכפר שוכן בגובה של כ-500 מטר מעל פני הים, והוא, ללא ספק, אחד הכפרים היפים והציוריים ביוון.
Palaio ביוונית משמעותו ישן, כלומר יש גם את פנדלימונאס החדשה, אבל היא לא מעניינת כרגע...

התושבים הראשונים שהגיעו אל הכפר, הגיעו מאפירוס במאה ה-14, וניתן להתרשם מסגנון הבניה המשלב אלמנטים אופייניים למחוז אפירוס (סגנון מסורתי שקיים גם בכפרים הוותיקים של פיליון) לצד סגנון בנייה מקומי, המקדוני (של הבתים שנבנו מאוחר יותר). כפרים יווניים הבנויים בשיטות בנייה מסורתיות אלה הם כפרים בשימור גבוה, כפרי מורשת שהיוונים מקפידים ובצדק על כללי שימור מחמירים, על מנת לא לפגום במורשת.
הכפר הגיע לשיא היישוב שלו במאה ה-17, כשהאיזור היה עדיין תחת שלטון עותומאני, איזור החוף של האולימפוס היה נגוע במגיפות, מגיפת הכולרה השרתה פחד עמוק בקרב האוכלוסיה והם חיפשו מפלט מן הערים הנגועות ומצאו מפלט בהרים, ובכפר פליאוס פנדלימונאס.
לאחר מלחמת העולם השניה הכפר ננטש לחלוטין, והפך לכפר רפאים וכך היה במשך שנים רבות. רק בשנת 2000, זיהו הרשויות את הפוטנציאל והחליטו להחזיר את הכפר לחיים. הוא היה במצב מוזנח ועגום לחלוטין, אך שוקם, טופל, נוקה, התפתח תיירותית וכיום הוא אחת הפנינות שמושכות אליהן מספר רב של מבקרים מדי שנה. 
הכפר פליאוס פנדלימונאס הוא כפר תיירותי, כלומר, תושבים יש בכפר בודדים בלבד, והם מתחזקים את חנויות התיירים הפזורות בכפר ומציאות תוצרת מקומית, קונפיטורות, חליטות וגם מזכרות, את המסעדות, את בתי הקפה ואת מקומות האירוח הבודדים בכפר.
זהו יעד רב שנתי, וכל עונה זוהרת בתחומה: בחורף כשהכפר וההר לובשים שמיכה לבנה, בסתיו כאשר צבעי השלכת הזהובים עושים את שלהם, באביב... נו הכל יפה יותר באביב, ובקיץ, כמפלט נעים וצונן בימים החמים.

כדי להגיע יש לחזור לאוטוסטרדה E75 לכוון דרום (האוטוסטרדה שמחברת בין אתונה לסלוניקי), צאו ביציאה אל Platamon וסעו במעלה ההר על פי השילוט אל הכפר, כעשר דקות נסיעה שבמהלכה תהינו מנופי הים וכן מנוף אל מבצר Platamon, מבצר ביזאנטי ומרשים שמעטר את הנוף.

בכניסה לכפר יש חניה מסודרת (ללא תשלום), ומשם נכנסים אל הכפר ברגל.
הכפר מרוצף אבנים ישנות ובנוי סמטאות צרות המחברות בין בתי האבן הקטנים, ומתנקזים אל הכיכר המרכזית ובה כמה טברנות ובתי קפה וכן כנסיה יפה, שניתן להיכנס פנימה להינות מהזמירות הדתיות שמתנגנות בחלל.

אחת הסמטאות בכפר פליאוס פנדלימונאס

לאכול באיזור האולימפוס
היכן להשביע את רעבונכם באיזור האולימפוס, שיהיה גם טעים ולפעמים גם יפה...
Stavros Refuge - על הכביש בין ליטוחורו לפריאוניה, בערך באמצע הדרך, מימין (לעולים), נמצא הרפיוג' של סאברוס שהוא טברנה נהדרת עם אוכל טוב ויופי של נוף לים. בין נובמבר למאי פתוח שבת וראשון בלבד בין 09:00-19:00. בקיץ פתוח מדי יום גם מאוחר יותר.
Meze Meze - מסעדה יוונית נהדרת במרכז ליטוחורו, עם כל המנות המסורתיות המוכרות והטובות. כתובת: Agiou Nikolaou 40. מול הפארק העירוני. פתוחה מדי יום מ-12:00 ועד חצות 
Taverna Olympus
- טברנה טובה בכיכר הכפר הציורי פליאוס פנדלימונאס עם המנות היווניות המסורתיות וגם הליקר הייחודי המקומי. פתוח מדי יום 12:00-22:30
Old Cafe - בית קפה וספוט מקסים באחת הסמטאות של פליאוס פנדלימונאס עם נוף לים. לקפה ועוגה ואוויר לנשימה. בחורף עובד בסופי שבוע בלבד 09:00-22:00. בקיץ מדי יום.
Agnanti - טברנה מסורתית הררית וחמימה באחת הסמטאות הציוריות של הכפר פליאוס פנדלימונאס. פתוחה כל יום 13:00-22:00
Aiolos Fish Tavern - בפלאקה אולימפוס לאוהבי הים והדגים, טברנת דגים מסורתית, מול הים בחוף פלאקה. פתוח מדי יום 12:00-20:00
Ktima Karasimou - לאוהבי היין, אפשרות לתאם סיור טעימות ביקב צפונית לאולימפוס, ליד העיירה קטריני, הצופה אל ההר. לתיאום יש לפנות אל [email protected]

.

לינק למפה
כאמור, לעשות את כל הספוטים ביום אחד זה לא מתאים, בחרו 2 גג 3 מיקומים לבקר בהתאם להעדפותיכם - הכל יפיפה ונפלא

.

.

GR4
מסלוניקי למערת הנטיפים Alistrati ואל העיר קבאלה - לילה בקבאלה

נפרדים מסלוניקי לעת עתה ויוצאים מזרחה לכוון העיר היפה קבאלה Kavala
הדרך אל קבאלה ממרכז סלוניקי אורכת כשעה וארבעים דקות. אפשר לנסוע ישירות אבל אפשר עם סטיה מהדרך, גם לבקר במערת אליסטרתי המרשימה שנמצאת כ-55 ק"מ צפונית מערבית לקבאלה.

מערת אליסטרטי Alistrati, מהמערות הגדולות באירופה, ממוקמת 6 ק"מ דרומית מזרחית לעיירה אליסטרטי במקום שנקרא Petroto. המערה מרתקת במגוון עוצר נשימה של זקיפים ונטיפים. לפי המיתולוגיה זוהי המערה שדרכה חטף האדס Hades את פרספונה Persephone, בתה של האלה דמטרה Demetra, לעולם התחתון. היא נחשבת למערה היפה, השמורה והמרשימה ביותר ביוון וכנראה באירופה.
השטח הכולל של המערה הוא כ- 14,000 מ"ר. גובה החלל הקדמי של המערה 8 מ'. מנקודה זו מתחילות גלריות גבוהות שונות מעוטרות בנטיפים וזקיפים. הם מאוד מרשימים בעיקר בגלל ההבדל בין צורותיהם וגילם. הנטיפים הישנים נמצאים בעיקר בגלריות שנמצאות בצד ימין של הכניסה. העיטור העשיר כולל, מלבד נטיפים וזקיפים ואקנטריטים נדירים. ה-ekentrites או eliktites הם תצורות נדירות שנוצרו בעקבות "התרסה" של חוקי הכבידה ונתיבים לא סדירים. המרתק מכל במערה זו הוא העמודים דמויי ווילונות בצבע לבן.
ישנם חדרים נוספים וגובהם די זהה 8-10 מ'. מחלל הכניסה ולכיוון שמאל יוצא מעבר שני, די מקביל לראשון. בגלריה זו יש אפילו כמה סטלגמיטים אדומים המכונים "הלהבות". גובהן של תצורות אלה מגיע ל-35 מ'. אי שם במעברים אלו שני המעברים המרכזיים מצטרפים זה לזה וממשיכים ברוחב וגובה הולכים וגדלים כאשר מהתקרה ניתן לראות נטיפים ענקיים ומלכותיים בגובה של 15 מ'.
הטמפרטורה בתוך המערה יציבה למדי כל השנה. בגלל שכבות הגיר ועומדת על 15-17 מעלות צלזיוס. השטח הפתוח למבקרים אורך כ-3 ק"מ. הביקור במערה הוא בקבוצות מודרכות בלבד, כלומר יתכן ותצטרכו להמתין מעט - כל כחצי שעה יוצאת קבוצה בליווי מדריך. ההסברים הם ביוונית, אך לפי בקשה יתרגמו גם לאנגלית.
בתוך המערה יש שביל מסודר שעליו הולכים כקילומטר וחצי לכל כוון, אחרי המדריך/ה. אם אתם עם ילדים קטנים, הביקור במערה עשוי להיות מעט ארוך ומשעמם עבורם, ראו בהמשך המלצה למערת נטיפים אחרת Agittis, מרשימה לא פחות ומתאימה יותר לילדים.
הצילום בתוך המערה אסור! יכולים להעיד שהיא אכן מאד מרשימה.
שעות פעילות: מדי יום 09:00-17:00 - מאי ויוני עד שעה 18:00, ובאוגוסט עד 19:00 עלות כניסה 7 יורו לאדם.

ממשיכים אל העיר קבאלה. עיר יפיפיה עם ניחוחות ים תיכוניות, משהו בין עיר נמל איטלקית לבין עיר טורקית - באופן כללי איזור תראקיה ומזרח מקדוניה הוא איזור שמאד מושפע מטורקיה. בשנת 1922 היה חילוף אוכלוסיות בין טורקיה ויוון וההשפעה ניכרת בתרבות, במאכלים, הקינוחים והסגנונות.

קבאלה היא עיר נמל חשובה בצפון יוון, בעיר חיים כ-100,000 תושבים. העיר חיה ותוססת. מאז שנת 2000, העיר מארחת את פסטיבל Cosmopolis והוא נחשב לפסטיבל חשוב ויוקרתי ביוון, במהלך חודשי הפסטיבל בין מאי לדצמבר, מתארחים בעיר אומנים בינלאומיים בתחום המוסיקה, אומנות הבמה וכל ביטוי אומנותי אחר שמארגני הפסטיבל רואים לנכון, זה כולל הופעות, אירועי רחוב, בימות והרבה צבע וסגנון, ובכלל, העיר קבאלה היא בהחלט עיר מסוגננת וקצת שונה בנוף הערים היווניות, היא יפה ומיוחדת ויש בה אווירה טובה מאד.
מראה העיר מושפע וכולל שרידים רבים מהתקופה התורכית, העותמנים שלטו בעיר מ-1387 ועד 1912. תהפוכות רבות חוותה העיר במאה ה-20. בולגריה השתלטה עליה בשנת 1913 במלחמת הבלקן הראשונה, אך היא חזרה ליוון ב-1924. היו כאן חילופי אוכלוסיה בין תורכיה ליוון חלקם בהסכמה וחלקם בכפיה. במלחמת העולם השניה שוב השתלטו על העיר הבולגרים, שהיו בברית עם גרמניה הנאצית. העיר חזרה סופית  לידי היוונים רק ב-1944. קבאלה נמצאת בדרך ובגבול עם מחוז תראקיה.
מומלץ לעשות לילה בעיר ולטייל בה, להינות משיטוט בעיר העתיקה, הנמל, המסעדות וחיי הלילה. ראו מטה המלצות לינה.

בקרו בעיר העתיקה Panagia הצופה לנמל מצד אחד ומצד שני אל הים הפתוח. בנויה סמטאות ובתים בסגנון תורכי וגם בסגנון יותר מודרני. אם תלכו בין הסמטאות השלטים יובילו אל ה-Castro, הוא המבצר החולש על העיר, בתחומו יש בית קפה ותצפית, הכניסה אליו היא בתשלום של 3 יורו לאדם. בעיר העתיקה נמצא מוזיאון Mehmed Ali Pasha , סוחר יליד העיר ששלט במצריים בתקופה העותומאנית, המוזיאון הוא בית הולדתו ומעין מוזיאון פולקלור.
ברחוב הראשי של העיר העתיקה נמצא אחד המלונות היוקרתיים והמיוחדים ביוון, מלון Imaret, ארמון ומסגד שנבנה ב-1817 עי מוחמד עלי פשה (יליד קבאלה ושימש כשליט מצרים), מלון שהוא ארמון-מוזיאון באופיו. הכניסה למלון לאורחים בלבד והוא לא מתאים לכל תקציב, מלון יוקרה. אבל ניתן לתאם סיור במלון בפניה דרך אתר המלון שכולל גם קפה בחצר המלון/ארמון. המקום מרשים ומשמר את המבנה המקורי העותומאני, וגם נהנה מנוף אל העיר והנמל

כמו כן מומלץ לטייל באזור הנמל השופע במסעדות ובתי קפה, בטיילת הרחבה ובככר ההמרכזית. יש במרכז קבאלה 'המולה' מהסוג הנעים, קצב של עיר שמייד סוחף את המבקרים.
מאזור הטיילת לכוון המרכז, ומהווה את הכניסה המפוארת או היציאה המפוארת מהעיר מתנשא האקוודוקט שנבנה על ידי סולימאן הגדול,כן.. זה שבנה וחיזק גם את חומות ירושלים. נחמד מאד לשוטט בסמטאות וללכת כאן לאיבוד בין הבתים.

מבט מהנמל אל המבצר שבעיר העתיקה:

היכן ללון בקבאלה?
לילה בעיר לדעתנו הוא חוויה טובה, מאפשר לטייל בנינוחות במהלך היום וגם להינות מחיי הלילה. ההיצע מגוון וכולל מלונות בוטיק ודירות נוחות, אבל גם הביקוש גדול, לכן יש להזמין מספיק זמן מראש.

Imaret - הוא הארמון הטורקי שמצויין לעיל שהפך למלון יוקרה - מלון בתקציב גבוה. להזמנה
Old Town Inn - בית הארחה קטן ומקסים בעיר העתיקה. חדרים בעיצוב ססגוני ונעים. להזמנה 
Forget me not - מלון דירות מקסים וביתי עם דירות מתוקות שצופות אל הים, נמצא בעיר העתיקה. להזמנה
Epicure Suites - מלון בוטיק מתוק במרכז העיר, ליד הנמל וצופה לים. כמה סוגי חדרים. להזמנה
Old Town Roof Garden Suite - דירה מתוקה בעיר העתיקה עם טרסה מדהימה שצופה אל הנוף. להזמנה
Under The Aqueduct - דירה מקסימה שצופה לאקוודוקט של קבאלה. מתאימה למשפחה של שישה. להזמנה
Urban Bay - מלון חדש ומאד נח, כולל ספא מפנק, חדרים גדולים ומוארים ויש חניה שזה הרבה, מעטר מחוץ למרכז. להזמנה
The Anthemion House - מלון דירות מודרני ומקסים במרכז המגורים של העיר, לא ליד הנמל. דירות מאובזרות ונעימות ומתאים גם למשפחות. להזמנה

לאכול בקבאלה
ראשית נציין שקבאלה היא מולדת עוגיות הקורביידס המפורסמות של יוון, אותן עוגיות חמאה עם הררי אבקת הסוכר (מכילות שקדים), ואפשר לטעום אותן בכל מאפיה בעיר. איפה להינות מארוחה טובה בקבאלה, ראו מטה:
Boulangerie Boutique Kostandinos - לפני הכל, אחד המקומות האייקוניים בקבאלה לקנות את עוגיות הקורביידס המפורסמים. בעיר העתיקה. כתובת: Poulidou 31. מדי יום בין 08:15-22:45 עם הפסקת צהרים בין 14:15 ל-17:45
Katsamaka Taverna - טברנה מסורתית טובה מאד בעיר העתיקה על הרחוב הראשי. כתובת: Poulidou 41. מדי יום 09:00 עד חצות, ימי שני סגור
Tsalapeteinos - בר מסעדה מודרני ויפיפה עם מנות פיוז'ן מצויינות. לפני העליה לעיר העתיקה. כתובת: Dimitriou 36 ליד כיכר Karoli. מדי יום 09:00-02:00
Bromiko - לחטוף גירוס או סופלאקי מצויין, באיזור הנמל. כתובת: El. Venizelou 1. מדי יום 12:30-02:00
Gorgones kai Mages - מסעדת שוק מצויינת לדגים ופירות ים טריים. כתובת: Ellis 2-10. מדי יום 12:00-02:00
Lulu Maudite - בית קפה מתוק ומודרני מול הנמל, עם קפה טוב וקינוחים טובים וארוחות בוקר ועוד. כתובת: Mitropolitou Chrisostomou 1. מדי יום 09:00 עד חצות
Tsipouradiko Perdikis - חייבים לנסות את הקונספט - להזמין ציפורו והמנות יגיעו לבד, מזאטים, הרבה פירות ים ודגים, על כל כוס מקבלים עוד מזאט. תענוג.כתובת: Erithrou Stavrou 16.

.

לינק למפה

.

.

GR5
מקבאלה אל מערת הנטיפים Aggitis, נהר אגיטיס - העיר דרמה

נפרדים מקבאלה, מזוודות בתא מטען ויוצאים צפונה לכוון העיר דרמה. אך לפני שנכנסים לדרמה, מומלץ להצפין אל נהר ומערת אגיטיס Aggitis. שעה נסיעה מהעיר דרמה.

מערת הנטיפים Aggitis ונהר אגיטיס שוכנים במחוז תראקיה כ-20 ק"מ צפונית מערבית לעיר דרמה. המערה נקראית בפי המקומיים גם Maaras Cave, נמצאת למרגלות הר Falakro. נהר אגפיטיס נובע ממעיינות במעמקי הר פאלקרו, ממעמקי מערת אגפיטיס שהיא גדולה וייחודית מאד. המערה נחשפה לראשונה בשנת 1952 על ידי זוג חוקרים יווניים, אבל רק בשנת 1978 כאשר חוקר יווני צרפתי הצליח לחקור אותה לעומק של כ-500 מטרים. החוקרים סבורים שנהר אגיטיס חדר דרך המערה, ועל מנת לאשר סברה זאת הם החליטו לצלול לעומק הנביעה של הנהר ובעומק של כ-7 מטר אכן גילו מעבר שזורם אל תוך המערה.
המערה מלאה במים והביקור במערה היא על גשר מעל המים שעובר לאורכה, בחלק שנחשף עד כה שהוא בשטח כולל של כ-8 וחצי קילומטר, והחלק הפתוח למבקרים נמתח על פני ש-2 וחצי קילומטרים. המגוון של הנטיפים והזקיפים (Stalatites & Stalagmites) הוא מרשים ועצום וכולל גוונים שונים שנוצרים בהתאם להרכב המינרלי המשתנה וכולל מגנזיום, ברזל, נחושת ומינרלים נוספים. 
במערת אגיטיס ישנו גם "חדר" שבו נמצא גלגל שנוצר במאה ה-19 שמטרתו להעביר מים מהנהר למטרות חקלאות ולהשקיית שדות הטבק, שמחוז תראקיה מפורסם בהם. "חדר" נוסף במערה קרוי Acropolis, הוא המרשים במערה, והוא למעשה נטיף, הגדול ביותר ביוון שנמצא עד כה, גודלו כ-120 אורך, 65 ס"מ רוחב ו-45 סמ" גובה, וכולל תצורות ופיתולים מרהיבים.
מחקר שהתחיל באיזור המערה בשנת 1992 חשף מאובנים מהתקופה הפרה היסטורית של חיות קדומות שנכחדו וביניהם ממוטות, הממצאים הללו מוצגים כעת במוזיאון הלאומי בעיר דרמה.

הכניסה למערה היא דרך מנהרה של כ-500 מטרים שנחצבה במיוחד כדי לשמש מעבר למבקרים תוך כדי שמירה על התנאים של הטמפרטורה והלחות הנדרשים לשמירת האוצר המינרלי במערה, כדי לא לחשוף אותו לתנאים שבחוץ, המנהרה משמשת מעבר בין העולמות.
מפלס המים במערה משתנה בהתאם לעונה וזרימת המים בנהר, ויתכנו זמנים בהם מפלס המים גבוה במיוחד ולכן הביקור במערה אינו אפשרי והיא סגורה לקהל. אין מדובר בתאריכים קבועים, לכן מומלץ לבדוק לפני שמגיעים במיוחד. אך אל דאגה, גם אם הגעתם במיוחד וסגור, כל האיזור מחוץ למערה מקסים לטיול רגלי קליל ונעים לצד הנהר.
המערה נמצאת בשמורה לצד הנהר שכוללת גם מסלול הליכה נעים לצידו, מפל קטן ויפה, יער ואיזורי פיקניק וגם מסעדה על שפת הנהר. כך שמעבר לביקור במערה המרשימה שהיא חוויה לכל המשפחה, אפשר לבלות במקום לפחות חצי יום בפיקניק נעים בטבע.
המערה פתוחה למבקרים מדי יום בין 10:30-17:00. עלות הכניסה למערה היא 7 יורו לאדם (לילד מחיר מוזל).
הצילום במערה אסור!

איזור הנהר מחוץ למערת אגיטיס:

לאכול ליד מערת אגיטיס
האיזור מיושב בדלילות, וכולל מעט אפשרויות. אנו מצאנו שהמסעדה שנמצאת 3 דקות נסיעה מהמערה, טברנה של גריל בשרים, פשוטה, טובה וזולה. נקראית Adamoma (בגוגל מפס מופיעה כ-Gathering Traditional Taverna).
כמובן שאפשר להתארגן על מצרכים לפיקניק ולשבת בפארק ליד המערה, לצד הנחל...

3 דקות מהמערה למסעדה:

מפה סעו אל העיר דרמה Drama - 25 דקות נסיעה. והתמקמו במקום הלינה שלכם בעיר.


היכן ללון בדרמה?
היצע מקומות הלינה בעיר מוגבל מאד, הסגנון של רבים המקומות לא תמיד פוגש את הטעם הישראלי, אבל כמובן נקי, מחוייך ובמחירים צנועים לרוב. אלה מקומות הלינה המומלצים בדרמה. מהרו להזמין מראש כי התפוסה, ביחס להיצע, גבוהה.

Hydrama Grand Hotel - מלון 5 כוכבים היחיד בעיר וממש בליבה על שפת הפארק הירוק והמקסים. כולל את כל הפסיליטיס של מלון יוקרה. להזמנה
Aya Hotel - מצידו השני של הפארק, בלב דרמה, מלון בוטיק חדש ומצויין וכולל חניה.חדרים מאד נוחים. כולל מסעדה טובה במלון. להזמנה
Giardino Suites - מלון דירות, 5 דקות נסיעה ממרכז העיר. דירות ברמה גבוהה, ארוחת בוקר מצויינת, חניה. אירוח מומלץ ונח למשפחות. להזמנה
K&M 40 - דירה נוחה ומרכזית, הליכה קצרה מהפארק בלב העיר. חדר שינה אחד וסלון. יכולה לארח משפחה עם 3 ילדים קטנים. להזמנה
Studio Dieci - דירה מתוקה במרכז העיר, נקיה ומאובזרת וממוזגת ויכולה לארח משפחה של ארבעה. להזמנה
Varvara Lake Studio - דירה במיקום סופר מרכזי, ממש על האגם שבלב העיר. חדר שינה אחד וסלון. מתאימה למשפחה של 4. להזמנה

מערת אגיטיס למרכז דרמה - 25 דקות:

העיר דרמה היא בירת תת המחוז דרמה במחוז מזרח מקדוניה ותראקיה. דרמה היא ציר מרכזי של תעשיה ומסחר של טבק מזה כמה מאות. אוכלוסיית העיר מונה כ-50 אלף תושבים. העיר דרמה שוכנת למרגלות הר פלאקרו Fllakro ולמעשה מוקפת הרים וטבע פראי ומרהיב. סביבה שופעת מים והרים מיוערים. בעיר סימנים מהתקופה הביזנטית כולל שרידי חומה ביזנטית במרכז העיר. בתקופת השלטון העותומאני העיר שגשגה והתרחבה, גידולי הטבק, המסחר, סלילת דרכי גישה לערים גדולות אחרות. בעת מלחמת העולם השניה העיר נכבשה על ידי כוחות צבאיים מבולגריה השכנה והיתה תחת שלטון בולגרי במשך 3 שנים עד שחרורה ב-1944. השפעות של השלטונות הזרים ניכרים בעיר, באדריכלות ובאוכל.
במרכז דרמה פועלים מספר מוזיאונים קטנים בתחום פולקלור והיסטוריה מקומית. המוזיאון הארכיאולוגי של דרמה, מוזיאון חשוב שמכסה ממצאים מכל האיזור וכולל גם את הממצאים מהתקופה הניאוליטית שנמצאו במערת אגיטיס. המוזיאון נמצא ברחוב Kosta Varnali 6. פתוח מדי יום 08:00-20:00 - בימי שלישי מ-12:00.
בלב העיר יש שני פארקים מקסימים. המרכזי והגדול הוא פארק Varvara, מעין פיסת טבע פסטורלית ויפה בלב העיר. אינו פארק ענקי, הוא כולל אגם קטן עם ברווזים, גשרי הליכה מעל המים, צמחיה פראית ובתי קפה לשבת בהם בתוך כל זה. בפארק הזה נמצאת גם אנדרטת זיכרון ליהדות דרמה שנספתה בשואה. מערבה מהפארק יש פארק קטן נוסף - הפארק העירוני של דרמה, שכולל שבילי הליכה, מוניומנטים לזיכרון וגן שעשועים שהוא מעין יריד עם דוכנים ומתקנים.
בעיר דרמה נערך מאז 1978 פסטיבל בינלאומי לסרטים קצרים, מדי ספטמבר - אם בכוונתכם לטייל באיזור בחודש זה וודאו שאתם מזמינים מקום לינה מספיק זמן מראש, כי ההיצע מוגבל והביקוש גדול מאד בתקופת הפסטיבל.

באיזור דרמה יש מגוון רחב של יקבי בוטיק וחלקם יקבים גדולים ומפורסמים בכל יוון. ניתן לתאם סיור טעימות ביקבים (ראו הרחבה ביום הבא), ובמסעדות ובבארים בדרמה ניתן לטעום ממרבית יינות הבוטיק הללו.

לאכול בדרמה
יש היצע של מסעדות, בארים ובתי קפה, מאפיות וגם פאסט פוד בדרמה. זאת הרשימה של המומלצים שלנו:
Meeting - ביסטרו עם מכוון מנות טובות של השף המקומי וייצוג לאחד היקבים הטובים באיזור וביוון בכלל. כתובת:  Perikleous 5, פתוח מדי יום 11:00 עד חצות.
La Griglia da Routsis - מסעדת בשרים מוכרת בדרמה, נמצאת במרכז, ליד הבשרים מנות ראשונות של סלטים טובים. כתובת: Kavda 39. מדי יום 12:00-23:00
Rodostamo - לוקיישן! על הפארק Varvara, מול מלון 'הידרמה', ואוכל טוב, שילוב מוצלח של שניים. כתובת: Agias Varvaras 13. מדי יום 12:00-23:00
Navarino Street Bar - קפה/בר בפינה במרכז העיר, מקום תוסס בצעירים עד השעות הקטנות ועם מנות קלות וטעימות לצד המשקה. כתובת: Navarinou 14. מדי יום 10:00-03:00
Ouzeri stou Kaliora - אוזריה מסורתית נהדרת, כי אוזו או ציפורו שותים עם מזאטים ליד והמבחר גדול וטעים. כתובת: Aminta רחוב קטן ליד תחנה מרכזית של דרמה. מדי יום 12:00-00:00

.

לינק למפה

 
.

.

GR6
יום פעילות ב-Forestis / סיור יקבים / מסלול הליכה למפל Livaditis - לילה נוסף בדרמה

אנו ממליצים להגיע לדרמה לפחות לשני לילות, ולצאת ממנה לטייל סביב.
יום לבחירה (וכמובן שאפשר להוסיף לילה נוסף בדרמה ולעשות את כל הפעילויות שתרצו)

אפשרות אקטיבית
יציאה לראפטינג על נהר נסטוס Nestos וגם פעילויות נוספות וביניהם: חתירה בקאנו או קיאק, אפני הרים, מסלולי הייקינג מודרכים, טיולי ג'יפים, פאראגליידינג, פליינג-פוקס (אומגה).
החברה שמוציאה את הפעילויות היא Forestis והבסיס שלהם נמצא כ-40 דקות נסיעה ממרכז דרמה. הבסיס הוא למעשה ספוט יפיפה על שפת הנהר שכולל גם בית קפה, מדשאות רחבות, וגם מתקנים לילדים כמו חץ וקשת, קיר טיפוס ומתקני שעשועים. למי שלא יותא לפעילות וצריך לחכות לשאר המשפחה/חברים, הבסיס של פורסטיס הוא נהדר ונעים מאד להמתנה.

את מרבית הפעילויות חובה לתאם מראש. 
ראפטינג מוצע בשני מסלולים - אחד קצר (45 דקות פעילות. שעה וחצי כולל התארגנות לפני ואחרי), שמתאים לכל המשפחה ובכלל זה פעוטות. והראפטינג הרגיל, שהוא יותר מרגש ומתאים מגיל 8. הוא בדרגה 3 או 2.5 בהתאם לזרימה (סך הכל כ-4 שעות כולל זמן היערכות).
לתיאום הראפטינג או כל פעילות המוזכרת לעיל, יש לפנות מראש במייל [email protected] או [email protected] - באנגלית, ולפרט: תאריך מבוקש, הרכב משתתפים, הפעילות המבוקשת. המפעיל ישלח לכם פרטים ויציין גם את נקודת המפגש בהתאם לפעילות.

הבסיס של Forestis, ספוט נפלא לפיקניק ופעילות:

לאכול ביום הפעילות
בין דרמה לפורסטיס אין מסעדות מומלצות על הדרך, אבל בפורסטיס יש בית קפה שמגיש גם מנות קלות ובהחלט משהו שישביע את הרעב שהפעילות מפתחת. אפשר לאכול משהו קל להשבעת הרעב ולהשאיר את הארוחה הטובה והגדולה יותר לדרמה.

.

לינק למפה

.

דרך היין
האיזור הסובב את העיר דרמה, אמנם ידוע בגידולי הטבק, אבל ידוע גם כדרך היין וכולל מגוון יקבים שחלקם נחשבים לטובים ביוון.
כל היקבים נמצאים מרחק של בין 10 ל-20 דקות נסיעה ממרכז דרמה. בין השמות תמצאו את Chareau Nico Lazaridi שנחשב לאחד היינות הטובים והאהובים בסביבה, יקב וותיק ומה שהופך אותו ל"שאטו" מסתבר זה המגדל שבשטחו - הסבר שקיבלנו בסיור ביקב. היקב מיוחד גם בזכות הצד האומנותי שלו, מר ניקו לזארידיס הוא אספן אומנות וביקב יש גלריה עם האוסף הפרטי שלו. חלק מהעבודות הוזמנו על ידו במיוחד עבור יינות ספציפים. הציורים מככבים על בקבוקי היין של היקב וכל ציור משוייך לבציר אחר וסוג יין אחר. סיור טעימות ביקב אורך כשעה וחצי והמחיר תלוי בחבילה שתבחרו שכוללת טעימות של יינות ספציפיים. המחירים נעים בין 12 ל-30 יורו לאדם. מלבד הטעימות תעשו גם סיור מודרך בדומיין ותשמעו את סיפור היקב. להזמנת סיור לחצו כאן. אפשר לתאם סיור שאינו כולל טעימות, וילדים מתחת לגיל 18 לא משלמים, כך שבהחלט אפשר לעשות סיור ביקב גם עם ילדים.
יקב נוסף באיזור, Domaine Costa Lazaridi, יקב יפיפה שקיים מאז 1979 וכולל גם מוזיאון קטן שמציג את הכלים היותר קדומים ששימשו להפקת היין ביקב. ביקור ביקב יש לתאם מראש והוא כולל סיור מודרך והסברת תהליך הפקת היין, מעט מההיסטוריה של היקב וסשן טעימות. לתיאום מראש יש לשלוח מייל באנגלית ל- [email protected] או ל- [email protected]
סביב יש עוד לפחות עשרה יקבים והאיזור כולו הוא דרך יין יפה ויעד מומלץ לאוהבי יין.

מדרמה ליקב ניקו לזארידיס, 20 דקות נסיעה:

מרתף היישון של יקב Nico Lazaridi:

לאכול באיזור היקבים
לצד הטעימות של היינות ביקבים מגישים גם משהו קטן כי לא שותים בלי לאכול. אבל כדי להשלים את החוויה ולאכול ארוחה של ממש, תוכלו לסור אל הכפר הקטן Kyrgia, שנמצא 10 דקות נסיעה מכל אחד מהיקבים המוזכרים לעיל. בכפר נמצאת מסעדה מצויינת שהולכת פשוט נפלא עם יין. המסעדה To Tigani - Village Gastronomy מציעה מנות מגוונות וטובות, לא יווני מסורתי, אלא מנות שעובדות טוב מאד עם היין. פתוח מדי יום 13:00-23:00 - שני סגור (מיקום בלינק של המפה מטה).
ואם אתם מתעקשים על טברנה יוונית מסורתית, תמצאו באותו הכפר את Taverna Vosporos הנהדרת, עם מנות יווניות מסורתיות וגם מגוון תבשילים מקומיים מצויין. כתובת: Meg. Alexandrou 2, Kyrgia. כל יום 11:00-00:00, שלישי סגור.

.

לינק למפה

.

לאוהבי הטבע - מסלול הליכה ביער

יער Haidus Paranesti נמצא כשעה וחצי נסיעה מדרמה בדרך נופית, בתולית ויפה. הנסיעה בתוך היער מובילה אל נקודת תחילת המסלול אל מפל Livaditis.

במסלול אל מפל ליבאדיטיס:

המסלול אל המפל אורך כמעט 2 ק"מ לכוון. כל הדרך בירידה, לכן כל הדרך חזרה צריך לעלות. השביל מסודר ומסומן ולאורכו יש ספסלים מדי פעם למנוחה. חלקו מוגן בגדר (כפי שניתן לראות בצילום לעיל). המפל שבסוף המסלול גבוה, לא תמיד שוצף מים - שיא הזרימה שלו היא באביב עם הפשרת השלגים. כל הדרך מוצלת ועוברת בתוך היער.

לאכול בדרך ביום טיול למפל
כחצי שעה נסיעה ממפל ליבדאדיטיס לכוון דרמה, נמצאת הטברנה הראשונה - מזכירים שהאיזור מיושב בדלילות וההר בתולי ואין עליו מסעדות או מלונות. אבל יוצא שהטברנה הראשונה בדרך היא גם מצויינת... Taverna Antika בכפר הקטן Ano Kariofito מסורתית ומצויינת. פתוחה כל יום מ-12:00 וביום שני סגורה. גם הטברנה הנוספת שבכפר טובה To Kotouki to Kapela, מציעה גם ציפוראדיקו (כלומר מזמינים כוסית ציפורו ומגיע עם מזאט). פתוחה כל יום מ-08:30 עד הלילה, בימי שני ושלישי נסגרת ב-14:00.

.

לינק למפה

לבדוק: Kalifitos Trail Park

.

GR7 - מפה התחלתי להסתבך - כי עוד לא באמת הבנתי מה יש לעשות באיזור של קסנתי - לא חושבת שפמוקוחוריה זה יעד מעניין - אפשר להוסיף כהערה.GR8
אלכסנדרופוליס, מוזיאון המאובנים, דידימוטיכו והדלתה של נהר האברוס

העיר אלכסנדרופוליס Alexandroupolis, בירת מחוז אברוס של צפון מזרח יוון, פחות ידועה כיעד תיירותי בפני עצמו. חלק ניכר מהישראלים ובכלל מהתיירים המגיעים לאלכסנדרופוליס, משתמשים בה כתחנה בדרך אל האי סמוטראקי. מנמל אלכסנדרופוליס יוצאות מספר מעבורות ורחפות העושות דרכן לאי סמוטראקי, אחד האיים המיוחדים ביוון. (פירוט על האי בהמשך).
העיר אלכסנדרופוליס הקרוייה על שמו של אלכסנדר מוקדון, היא עיר מודרנית ומאד נעימה וכזו שבמשך כל השנה כיף לשהות בה ולא רק כתחנת מעבר.
אם תבחרו להקדיש יום בעיר, תהנו משלל מסעדות הדגים, הנחשבות למומלצות ולבעלות שם עולמי ולא רק ביוון. גם חובבי היסטוריה ימצאו באלכסנדרופוליס עניין רב, המוזיאון לאומנות דתית של העיר נחשב לאחד המומלצים ביותר ביוון, שווה להגיע אליו גם אם אתם לא חובבים גדולים של ההיסטוריה.
אם הגעתם לאלכסנדרופולי רק על מנת לעלות על ההפלגה לאי סמוטראקי, לפחות תהנו מאיזור הנמל המטופח והטיילת הנעימה בזמן שאתם ממתינים להפלגה.  

אם החלטתם לחקור את האזור צפונית מאלכסנדרופוליס, ממליצים לכם לקום בבוקר, ליהנות מארוחת הבוקר שלכם באחד מבתי המלון הנהדרים שיש לאלכסדרופוליס להציע (ראו פירוט מטה), ולצאת לדרך! יוצאים מהעיר אלכסנדרופוליס בכיוון צפון ועולים על הכביש המהיר E85 - כיוון דידימוטיכו.
עצירה ראשונה, מוזיאון יער המאובנים של אברוס Fossil Forest Of Evros - צאו צפונה עם הכביש; בחלוף כ- 50 ק״מ נסיעה, אחרי שתחלפו על פני היציאה - thymaria, בעיירה provatonas יורדים מהכביש ופונים שמאלה, יהיה שילוט וכמובן שתוכנת הניווט תוביל אתכם ישירות אל היעד. (apolitheomeno dasos / pertified forest). מוזיאון השוכן בטבע מיוער ומרהיב, מסביר בצורה קלה ופשוטה להבנה על היווצרותם של מאובנים, מציג סוגים שונים של מאובנים מתקופות שונות. במסלול הליכה מתון, כמה מטרים מהכפר לפקימי, נתקלים באנדרטה יפהפייה של טבע. היער המאובן של לפקימי, בן כ-40 מיליון שנה, נחשב ליער המאובנים העתיק ביותר של יוון, בעל יופי נדיר והיחיד באירופה, שמאובניו פזורים ביער ירוק ועבות. בהחלט עצירה שווה, עם ילדים ובלי :-).

* כניסה כרוכה בתשלום, כוללת הסבר בכניסה, 5-10 יורו למשתתף בהתאם לגיל. 
* בשטח היער ובבעלות מפעילי המוזיאון ושומרי היער -מספרת וילות בסגנון כפרי וחמים, מאובזרות מאוד, מתאימות לזוג + 2 בסביבה ירוקה ומטופחת. אם מכל סיבה שהיא תרצו ללון לילה נוסף באזור זה / לילה באזור טבע, זוהי בהחלט אפשרות מומלצת! (יש לקחת בחשבון שהמקום לא מציע אוכל).
* שמחנו לגלות כי למרות השריפות שארעו בצפון יוון במהלך שנת 2023, אזור יער המאובנים של אברוס נשמר מנזקים. 
מידע מפורט כמו גם שעות פעילות, מוטב להתעדכן ישירות באתר המוזיאון.

חוזרים לכביש הראשי, מרחק 20 ק״מ נוספים צפונה, עצירה שנייההיער הלאומי של דדיה - לקימי - סופלי - Dadia-Lefkimi-Soufli Forest National Park - המלצה שלנו אם אינכם אוהבי צפרות מושבעים, ותרו על עצירה זו. אם בחרתם שכן לשלב בדרככם, פנו שמאלה ורדו מהכביש הראשי ליד העיירה לירה Lira, סעו בכיון דדיה - Dadia. בדדיה שוב פונים שמאלה, סעו ישירות למרכז המבקרים של הפארק לקבלת הוראות.
הפארק הלאומי יער דדיה-לפקימי-סופי הוא אחד מהאזורים המוגנים החשובים ביותר בקנה מידה לאומי, אירופאי ובינלאומי. זהו אחד האזורים הראשונים ביוון שהוכרזו כמוגנים מאחר והרבה מאוד מיני חי וצומח שנמצאים בחצי האי הבלקני, אירופה ואסיה מתקיימים כאן במקביל. פסיפס הנוף שנוצר על ידי יערות אורנים ואלונים, מופרע על ידי קרחות ושדות מרעה הוא בית הגידול האידיאלי לעופות דורסים. הפארק הלאומי מארח שלושה מתוך ארבעת מיני הנשרים של אירופה (הנשר השחור, נשר הגריפון והנשר המצרי), בעוד שהוא ביתה של אוכלוסיית הנשרים השחורים המתרבה היחידה בבלקן.
מידע מפורט באתר הפארק

בין אם שילבתם את עצירה מספר 2 ובין אם לאו, המשך היום מוביל עוד צעד צפונה (ממשיכים עם כביש E85), אל העיירה סופלי Soufli - עצירה שלישית - כאן תוכלו לבקר במוזיאון המשי ובחנות המשי כמו גם לשלב עצירה לארוחת צהריים (בהגיעכם עד כאן ככל הנראה שכבר תהיו בשלים לארוחה יוונית טובה :) 
שימו לב - ישנם שני מוזיאוני משי בסופלי, אנו ממליצים לבקר בראשי - Art of Silk Museum. לפרטים מדוקים ושעות פעילות בקרו באתר המוזאיון. 
אם אתם מאוהבי העתיקות, המוזיאונים והפולקלור, תוכלו לבקר במוזיאון ההיסטורי של סופלי - Brika Mansion ולהתרשם מהטירה העתיקה בה הוא שוכן כמו גם מתוכנו. המוזיאון ממוקם ממש מול טברנת פרזביס prezvis שהיא אפשרות לא רעה להפסקת הצהריים שלכם בין היתר בכתובת El. Venizelou 120. 

הצעות אוכל נוספות בסופלי:
מסעדת אונירו Oniro עם מנות קטנות ומטעמים מקומיים בסגנון מזטים. המקום צבעוני ומשמח ולעיתים הערבים הופכים צוהלים. בכתובת Vasileos Georgiou Β224.
טברנת קיניגון  Η ΤΑΒΕΡΝΑ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ בכתובת Vasileos Georgiou 70.
אם בא לכם לחטוף משהו מהמאפיה ולהמשיך לארוחה באזור דידימוטיחו, תוכלו למצוא את המאפיה המקומית של סופלי בכתובת Andrianoupoleos 113.
ברחוב Vasileos Georgiou, איפה ששוכן מוזיאון המשי, יש מגוון של בתי קפה, חנויות, תוכלו להתהלך ולבחור מה שבא לכם. 

30 ק״מ נוספים צפונה בכביש E85.מביאים אותכם אל העיירה דידימוטיחו
העיירה דידימוטיחו
 ממוקת כ-12 ק"מ מטורקיה והגדות המערביות של האברוס. זוהי העירייה המזרחית ביותר ביבשת יוון. במערב, חלק ניכר מהאדמה הוא הררי ומיוער, בעוד ששטחים חקלאיים נמצאים בחלק המרכזי והצפוני. נמצאת על קו הרכבת סלוניקי-איסטנבול וכביש 51 היווני (אלכסנדרופולי - אורסטיאדה - אדירנה בטורקיה וסווילנגרד בבולגריה).
נקודות עניין בדידימוטיחו
מסגד מהמאה ה-14, ממוקם ליד כיכר העיר. בנייתו של המסגר הוזמנה על ידי הסולטן מוחמד, בנו של בייזיד והוא נחנך במרץ 1420. המסגד בימינו הרוס אך פרויקט תחזוקה ושיפוץ פועל על ידי משרד התרבות היווני.
בקרו בטירה הממוקמת בחלק הצפון מערבי של העיר
מוזיאון הפולקלור של דידימוטיכו,
'המרחצאות השקטים', החמאם העתיק באירופה - הם עדיין בשימוש היום.
בקרו במרכז הבינלאומי לאמנים צעירים ממזרח אירופה, בכיכר המרכזית שליד בית העירייה, במוזיאון הצבאי, בתיאטרון עירוני ברחוב גאורגיוס ובחורבות העיר העתיקה פלוטינופוליס. נקודת ציון נוספת היא חומת העיר הביזנטית והביצורים שלה הממוקמים מסביב לעיר..
גם דידימוטיחו היא אפשרות טובה, ואף טובה יותר לעצירת אוכל מחזקת מצברים וטעימה.

אוכל בדידימוטיחו
טברנת סקאלאקיה Skalakia
אפשרות מעולה לארוחת בשרים על הגריל, תבשילי בית מקומיים במבחר מגוון. כתובת המקום 25is Maiou 116, Didimoticho
מסעדת אבאטון Avaton פיוזן של מטבחים שונים כולל פסטות ופיצה באווירה מעט יותר חגיגית. כתובת המקום Nikis 2, Didimoticho.
טברנת פועלים - ט׳רקיותיסה Thrakiotisa אם גם אם אתם חובבי אוכל פועלים, תוכלו לנסות את המקום הפשוט מאוד הזה עם אוכל מקומי יומי הכולל בשרים על הגריל, תבשילי ירק, ממולאים כמיטב המסורת אוכל בעיקר מנחם. כתובת המקום 28is Maiou 11, Didimoticho 683 00.

בשלב הזה תוכלו להתחיל את דרככם חזרה אל הבסיס שלכם באלכסנדרופולי לערב מנוחה טובה. אם תצליחו לשלב בחזרתכם עצירה של כרבע שעה - חצי שעה בזמן שקיעה בדלתה של נהר האברוס, תצליחו למצות עד תום את מה שהיום הזה בסביבת אלכסנדרופולי יכול להציע לכם, וללא ספק לחזור מסופקים למלון :-) 

המלצות לינה באלכסנדרופולי
31Doors Hotel
הוא מלון בוטיק מומלץ ומקסים במיקום מרכזי באלכסנדרופוליס, מרחק הליכה ממרבית האטרקציות בעיר ו-700 מטר מחוף הים. המלון בעיצוב מודרני עם דגש על הפרטים הקטנים, כולל ארוחת בוקר נהדרת. וכפי שמעיד שמו - במלון 31 חדרים בלבד, לכן מהרו להזמין מבעד מועד. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
City Lofts לאלו מכם שמעדיפים דירה ושירות עצמי, או שזקוקים למטבח מטעמי כשרות, מומלץ להציץ בדירות הללו שבמרכז העיר. העיצוב, המיקום, והאיבזור, כולם יחד יוצרים אופצית לינה טובה מאד. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Grand Hotel Egnatia להיות בעיר אך להרגיש מחוץ לעיר, מלון חוף עם כל הפסיליטיס, מתאים עם ילדים, כיוון שמציע פעילות ימית וחוף נהדר. העיצוב קלאסי, כולל בריכות רחצה, ארוחת בוקר טובה ועוד. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Dias Hotel
הוא מלון פשוט אך נעים במיקום נח ומרכזי בעיר, מרחק הליכה ממרבית האטרקציות של אלכסנדרופוליס. אופציה נוחה ומומלצת בתקציב לא גבוה. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Sali
הוא מלון בוטיק מומלץ, ויחסית חדש, שכבר צובר מאות המלצות. ממוקם במרכז העיר במיקום נח לבילוי בעיר ולביקור הן בחוף והן באטרקציות בעיר. המלון מתפאר במסעדה מצויינת ובר נהדר, כך שאפשר לצאת לבלות גם בלי להתרחק. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

המלצות אוכל באלכסנדרופולי

טברנת דגים Fish Tavern Nisiotiko טברנת דגים ידועה ומומלצת, מבחר של מנות קלאסיות למטבח הדגים היווני, בהגשה מעודנת. פתוחים בכל יום למעט יום שני בשעות 12:00 - 23:30, בכתובת Zarifi 1.
מסעדת זואוראפה Zourafa מומלצת גם על ידי המקומיים, מגישה דגים ובשר כאחד. אווירה נעימה וצוות אדיב. האוכל טרי, מוגש יפה והכל במחיר שעושה חשק להזמין גם קינוח. סגורים בימי שלישי. פתוחים בשעות 12:00-00:00 בכתובת 4 Mpoumpoulinas.
מסעדת תמאם תמאם Tamam Tamam בכתובת Kiprou 12, פתוחה בכל ימות השבוע מ12:00 ועד 00:00, מנות בשריות, דגים טריים, מוגשים בחן באווירה כפרית, הזמינו לכם קצת יין ותהנו.. 
אוזריה טו סטראטוס Ouzeri To Stratos, בכתובת Dim. Karaoli 100, מול הטיילת ובקרבת המגדלור של אלכסנדרופולי, באווירת דייגים אמיתית, לצד לגימה של אוזו מקומי, דגה טרייה, סלט ירקות ריחני. 
קפה נועה Cafe Noa הוא מקום נחמד עם נוף כחול של ים והמון אוויר צח לכוס קפה או תה או גם קינוח. כתובת Vasileos Alexandrou 1 פתוחים כל יום 7:00 - 00:00.GR9 - הפלגה לסמותראקי וסמותראקי

ההפלגה לסמותראקי יוצאת מהנמל של אלכסנדרופולי, מספר הפלגות מדי יום, משך ההפלגה כשעתיים. מומלץ שתכנסו לברר לוח זמני הפלגות עדכני לעונה בה אתם יוצאים לטייל. הזמנת כרטיסים ניתן לבצע כאן
תוכלו כמובן להפליג עם הרכב השכור שלכם, רק וודאו מול חברת השכרת הרכב (ויש מספר חברות איתן יש לתאם זאת בעת ביצוע ההזמנה ולא ניתן יהיה להוסיף ביטוח מיוחד למשך שהיית הרכב השכור על המעבורת, לאחר איסוף הרכב) על קיומו של ביטוח מיוחד להפלגה.

הנמל הקטנטן של סמותראקי - אליו מגיעות ההפלגות, נמצא בעיירה הקטנה Kamariotissa, בה מתרכזים חיי הלילה של האי, בעונת הקיץ כמובן. בירת האי Samothraki / Chora מרוחקת כ- 5 ק"מ מהנמל. החורה של סמותראקי הינה עיירה ציורית, קטנה ויפה עם מבצר בראשה. יש בה היצע של מסעדות ומקומות בילוי, חנויות אופנה, אביזרים ותכשירים. אווירה תוססת בחודשי הקיץ החמים. נציין כי אמנם יש הפלגה אחת ביום, מאלכסדנרופולי לסמותראקי גם בעונת החורף (בשעות אחה״צ), אך יש לקחת בחשבון שכל נקודות העניין סגורות ולמעשה החל מאמצע אוקטובר מוכרז רשמית שהאי סגור למטיילים נופשים. יש קהילת מקומיית קטנה המתגוררת לאורך כל חודשי השנה, אך החורף באיי יוון אחר לגמרי מעונת הקיץ השמחה, ואנו ממליצים לכם שלא לבקר בסמותראקי בין אוקטובר ואמצע מאי. 

עם ההגעה לסמותראקי, תוכלו להינות מארוחה באחת הטברנות שבנמל, לנסוע ולהתמקם במקום האירוח שלכם למשך השהייה ולהמשיך לארוחה טובה בSamothraki / Chora למשל.. 

מסעדות מומלצות בסמותראקי - 

בחורה של סמותראקי - 
טברנה To Stenaki סלט עגבניות ריחני, מנות בשר ודג בהגשה מסורתית ושימוש בחומרי גלם מקומיים וטריים, מקום קטן פשוט ופינתי באחת הסמטאות של העיירה חורה סמותראקי. אין כתובת למקום, פשוט לשאול מקומיים לפי שם הטברנה.
מספר טלפון של המסעדה - 6983695824.
Tavern 1900 מהותיקות של חורה, קפה אוזרי מסעדה (ככה פעם זה היה, הכל במקום אחד), תמצאו גם קפה וגם כוסית של אוזו עם מזטים לצד, מנות בגודל מלא, בשר על הגריל, דגים, חצילים, גבינות מקומיות. גם כאן, פשוט לשאול איפה טברנה 1900. 
Trapeze me thea - קפה עם נוף משגע של הטירה והכחול שעוטף מסביב. מגישים קרפים מלוחים, במתוקים יש להם וופל ועוגות מגוונות כמו גם חביתות לארוחת בוקר. לחלופין התענגו על כוס קפה או קקאו. המקום מעוצב בטבעיות ונעים מאוד.
Cafe To Kalnterimi - יציע לכם חוויה מעט יותר אוטתנית, אולד סקול, מתוקים מסורתיים לצד כוס קפה שחור.
Lydia Cocktail Bar - בבר זה תוכלו להינות ממגוון של משקאות וקוקטיילים מעורבבים בקפידה. 

בנמל -
 
Synantisi - GiannelosTavern - מגוון מנות דג, בשר על הגריל, מנות חמות מסורתיות. אירוח פשוט וטוב. 
Tavern 'The Harbour' Haran Bros - דגים שלמים, פירות ים, לצד סלט יווני טרי עם פטה מקומית טעימה. קראפ של יין לבן וקיבלתם ארוחה יוונית אמיתית לצד הים.
Canteen "Spiros" אם תרצו חווית מקומיים, בקנטינה פשוטה על החוף, חתיכות בר מהגריל, קבב, צ׳יפס מטוגן, כוס בירה קרה. ויאסו.

לא לפספס ברחבי האי - 
Cafe tavern Xiropotamos - טברנה אמיתית בעיצוב מסורתי, בית אבן, קירות מעוטרים, גימורי עץ שונים, מגישים מגוון של מנות בשר על הגחלים, סלטים, פסטות עם / בלי דגים או פירות ים, מנות מטוגנות כולל גבינות ומאפים. ממוקמת בחירופוטמוס Xiropotamos
O BPAXOS -
לאוהבי בשר עזים, בגידול מקומי וכמעט טבעי אורגני (העיזות מטיילות חופשי במדרונות הרי האי, ניזונות משיחים מקומיים, נושמות אוויר צח), מוכנות על האש בשיטת הסובלה, מנות רבות נוספות יקשטו את שולחנכם תחת עץ האורן, אל נוף שקיעה. שימו לב כי הבשר מוכן כל יום לקראת ערב. ניתן לשבת גם מוקדם יותר לשלל של מנות אחרות. ממוקמת ביישוב - פרופיטיס איליאס Profitis Ilias.
Aperanto Galazio, Fish Restaurant - טברנת דגים, מנות מעולות של דג על הגריל, סלטים, נוף יפהפה ואווירה כפרית אמיתית. חפשו בתכנת הניווט. המסעדה ממוקמת על קו החוף בין היישובים Makrilies ו Dafnes
Karidies Taverna - ממוקמת ב- Ano Meria, מגישה מבחר של מנות מקומיות בהגשה והושבה מסורתיות ופשוטות. אל תוותרו על טעימה של בירת סמותראקית מקומית מעלה בשם - Fonias Pale Ale. (יכולה להשתלב טוב אחרי ביקור במפלי פוניאס / בחוף קיפוס. לינה מומלצת בסמותראקי - 
שימו לב - סמותראקי אינו יעד תיירות ענק, ולכן המלונות הגדולים אינם רבים ופחות מומלצים. אנו מציעים לבחור בית נופש / דירה / סטודיו / יחידה / וילה מההיצע הקיים ברחבי האי

Samothraki - sea, mountain, quiet - נמצא בפלאיופולי במרחק של 4.6 ק"מ מהנמל ו 1.5 ק"מ מהמוזיאון הארכיאולוגי של סמוטראקי. מקום האירוח נמצא על חוף הים, מציע גישה לפטיו, חניה פרטית ללא תשלום ואינטרנט אלחוטי חינם. בית הנופש מצויד בשני חדרי שינה, חדר רחצה אחד, מצעים, מגבות, טלוויזיה בעלת מסך שטוח עם שירותי סטרימינג, פינת אוכל, מטבח מאובזר במלואו וטרסה עם נוף לים. האורחים יכולים ליהנות מארוחה בפינת אוכל חיצונית עם נוף הרים. מוזיאון הפולקלור של סמוטרקי נמצא במרחק של 5 ק"מ ומפלי פוניאס נמצאים במרחק של 8.8 ק"מ. לפרטים נוספים ולהזמנה לחצו כאן
Villa Potamia -
וילה בת קיימא כוללת 2 חדרי שינה, טרסה, סלון וטלוויזיה. יחידות האירוח הממוזגות מצוידות במטבח. לפרטיות נוספת, יחידת האירוח כוללת כניסה פרטית. אורחי הוילה יכולים ליהנות ממזנון ארוחת בוקר ומשיעורי היוגה המוצעים באתר. במתחם הוילה יש אזור פיקניק בו תוכלו לבלות יום בחוץ. המוזיאון הארכיאולוגי במרחק 4.5 ק"מ, ומוזיאון הפולקלור של סמותראקי במרחק של 7.4 ק"מ. לפרטים נוספים והזמנה לחצו כאן
4 Season Cozy Home בכל דירה חדר שינה אחד, חדר רחצה אחד, מצעים, מגבות, טלוויזיה בעלת מסך שטוח, פינת אוכל, מטבח מאובזר במלואו ומרפסת עם נוף להרים עם כניסה פרטית. יש פינת אוכל חיצונית. נמצא במרחק של 200 מטרים ממוזיאון הפולקלור של סמוטרקי, נמל סמותראקי נמצא במרחק של 5.3 ק"מ, מפלי פוניאס נמצאים במרחק של 12 ק"מ משם. המוזיאון הארכיאולוגי של סמוטראקי במרחק של 4.4 ק"מ מהדירה, והמוזיאון הארכיאולוגי במרחק של 4.4 ק"מ. לפרטים נוספים ולהזמנה לחצו כאן 
Vaikouzis Houses
 ממוקם בסמותראקי, במרחק של 200 מטרים מנמל סמותראקי ובמרחק של 5.2 ק"מ מהחורה, ומציע יחידות אירוח ממוזגות עם מרפסת ואינטרנט אלחוטי חינם. כל דירה עם טרסה ונוף לעיר כוללת חדר שינה אחד, סלון, טלוויזיה, מטבחון מאובזר עם תנור ומקרר, וחדר רחצה אחד עם אמבטיה או מקלחת. מגבות ומצעים מסופקים בדירה. לפרטים ולהזמנה לחצו כאן
Lazatka flat in capital Chora 
דירת זו ממוקמת בחורה של סמותראקי, וכוללת פטיו, נוף לגן, חניה פרטית ללא תשלום ואינטרנט אלחוטי חינם, רק 60 מטרים ממוזיאון הפולקלור של Samothraki. חדר שינה אחד, מטבח עם טוסטר ומקרר, טלוויזיה, פינת ישיבה וחדר רחצה אחד עם מקלחת. לדירה כניסה פרטית. המוזיאון הארכיאולוגי נמצא במרחק של 4.3 ק"מ, המוזיאון הארכיאולוגי נמצא במרחק של 4.3 ק"מ. לפרטים נוספים ולהזמנה לחצו כאן
Pezoulia Cottages
מרחק של 4.5 ק"מ בלבד מנמל סמותראקי, יחידות אירוח עם נוף לים, אינטרנט אלחוטי חינם וחניה פרטית ללא תשלום. כל יחידות האירוח ממוזגות עם פטיו. חדר שינה אחד, מטבח עם תנור וטוסטר, טלוויזיה בעלת מסך שטוח, פינת ישיבה וחדר רחצה אחד עם מקלחת. האורחים יכולים ליהנות מהנוף של ההר מהטרסה, הכוללת גם ריהוט גן. בית הנופש מציע מצעים, מגבות ושירות משק בית.. מרחק של 5.4 ק"מ ממוזיאון הפולקלור של Samothraki, המוזיאון הארכיאולוגי של Samothrace נמצא במרחק של 10 ק"מ. לפרטים נוספים ולהזמנה לחצו כאן
Samora guest house מקום האירוח כולל נוף לעיר ונמצא במרחק של 5.1 ק"מ מנמל סמותראקי ובמרחק של 12 ק"מ ממפלי פוניאס, מרחק של 4.3 ק"מ מהמוזיאון הארכיאולוגי. בית הנופש עם טרסה ונוף להרים, כולל חדר שינה אחד, סלון, טלוויזיה בעלת מסך שטוח, מטבח מאובזר עם תנור וטוסטר וחדר רחצה אחד עם מקלחת. מגבות ומצעים זמינים. מעיינות מינרליים סמותראקי נמצאים במרחק של 12 ק"מ. לפרטים נוספים ולהזמנה לחצו כאן 
Salt and petals
  יחידות אירוח ממוזגות עם מרפסת ואינטרנט אלחוטי חינם, נוף לאגם ולגן, ונמצא במרחק של 4.1 ק"מ מהמוזיאון הארכיאולוגי, 7 ק"מ ממוזיאון הפולקלור של Samothraki. הדירה מרווחת עם טרסה ונוף לים כוללת 2 חדרי שינה, סלון, טלוויזיה, מטבח מאובזר וחדר רחצה אחד עם מקלחת. מפלי פוניאס במרחק של 11 ק"מ , מעיינות המינרלים של Samothraki נמצאים במרחק של 12 ק"מ. לפרטים נוספים ולהזמנה לחצו כאן

GR10 - מה לראות ולעשות בסמותראקי - 


מפלי פוניאס וקניון פוניאס Fonias - מסלול הליכה יפהפה לאורך נהר זורם המוביל למפל ה-1 (מבין 3) בדרגת קושי בינונית (ישנם מעברים הדורשים מעט גמישות, תמיכה עם הידיים - לא מסוכנים כל עוד יש יציבה טובה). גם מבוגרים צועדים מסלול זה, ניתן להעזר במקל הליכה וללכת בקצב איטי יותר. בקצב רגיל כל כיוון אורך כ-40 דקות.
המסלול מתחיל מאיזור החניה שלצד הכביש (בחלקו הצפוני האי, בכיוון מזרח, בין היישובים Perasmata ו Therma). הכניסו בתכנת הניווט שלכם, את השם - Fonia Gorge או Fonia Vathra Parking ותגיעו לנקודת ההתחלה. 
Therma - מעיינות חמים, נמצאים ביישוב Therma - מספר דקות נסיעה ממפלי פוניאס, ביישוב זה תמצאו מספר בתי קפה, חנויות וטברנות. בעניין המעיינות זו שאלה אישית ועל פי טעם..
מהיכרות שלנו עם אתרי מעיינות חמים שונים ורבים ביוון, לא נוכל להגיד כי אתר המעיינות החמים של סמותראקי השאיר עלינו רושם מזמין. המתקן מיושן ונותן הרגשה לא מזמינה להכנס אל מימיו. בנוסף, בעונה שבה אנו ביקרנו מי המעיינות לא הרשימו אותנו במעלות רבות (ביחס למקורות אחרים ביוון) ולכן לשיקולכם אם תרצו לשלב אתר זה בחופשתכם. ראו תמונה להמחשה :-)"הר הירח" Mount Fengari / ידוע גם בשם ״הר סאוס״ Saos שוכן במרכז האי סמותראקי (הוא זה היוצר את צורתו המזוהה עם האי - משולש דמוי פירמידה הנראה מהאופק), ההר מתנשא לגובה של 1610 מטרים, תחילתו ירוק ושופע ופסגתו מסולעת ומשונסת. רק למיטיבי לכת מקצועיים מומלץ הטיפוס אל הפסגה, אנו ממליצים שלא להתנסות ללא הדרכה מקצועית וליווי. העליה לפסגה ובחזרה מוערכת לכ-12 שעות הליכה וטיפוס בסה״כ.  מי שכן רוצה לטייל מעט את ההתחלה, יוכל להגיע בעזרת תכנת הניוט (רשמו Fengari) לאזור שמעל ליישוב Ano Kariotes, שם תוכלו להשאיר את הרכב ולהינות מהטבע השופע בתחילתו של המסלול (יש סימול, קטן מאוד - שימו לב לא לאבד את השביל ולשוב בחזרה בבטחה, וכן לשים לב לשעות החשכה ולהיות עירניים לשוב לרכב טרם מחשיך). 

המוזיאון הארכיאולוגי של סמותראקי - Archeological Museum of Samothrace ממוקם בPaleopoli, בביקורינו נמסר לנו כי המוזיאון נותר סגור עקב עבודות שיפוץ. עם זאת, החדרים "A", "B" ו-"C" פתוחים לקהל הרחב, שם מוצגים מבנים משוחזרים של מקדש האלים הגדולים. הביקור במוזיאון כולל גם תערוכת צילומים המוקדשת למחקר הארכיאולוגי באי וכן חומר אינפורמטיבי הנוגע למבנים הנ"ל. אנו ממליצים לבדוק טרם ביקורכם על שעות הפעילות בהתאם להתקדמות השיפוצים ולעונה בה אתם מבקרים. עלות הביקור לאדם - 3 יורו. בין 1/11 - 31/3 המוזיאון סגור לגמרי (כולל החדרים הנגישים בעת השיפוץ). פרטים ליצירת קשר:[email protected] או בטלפון 2551098059 (קידומת 30+).

אתר היסטורי  - Sancutary of the Great Gods  יש האומרים שזה אחד מהאתרים ההיסטורים המעניינים שיש ליוון להציע (לצד האקרופוליס שבאתונה, דלפי וכו׳). למי מבינכם המעריכים עתיקות ואתרים היסטוריים אנו בהחלט ממליצים לבקר. הנייק המכונף מסמותרקה שנמצא כעת בלובר נמצא באתר זה, בנקודה הגבוהה ביותר של המתחם, שנהג לשמור על המבנים הפולחניים. הניצחון המכונף של סמוטראקה, או ה-Nike of Samothrace, הוא אנדרטה קדושה שנמצאה ממש כאן, יצירת מופת של פיסול יווני מהתקופה ההלניסטית, המתוארכת לסוף המאה ה-2 לפני הספירה.
הצטיידו בכובע ובמים, בייחוד בעונת שיא הקיץ בימי שמש חמים. משך השהייה נעה בדרך כלל סביב השעה / שעה וחצי.
גם אתר זה נמצא בחלקו הצפוני של האי, מעט מזרחה מהישוב Katsampas, כוונו את תוכנת הניווט שלכם לפי השם Sancutary of the Great Gods.

Church of Holy Mary Krimniotissa - לאוהבי הכנסיות והנופים היפים (אלו לרוב תופסות ביוון את המיקומים עם הנוף המרהיב ביותר), כנסיה קטנה בגודלה, וגדולה ברוחה, יושבת על פסגת סלע בודד, בהחלט מראה מרהיב, נוף פנורמי אל הים האגאי בשילוב נופי הר האוס. כדי להגיע לכאן יש לנסוע בדרך עפר המסתעפת מהכביש הסלול מקמאריוטיסה Kamariotissa לפאחיה אמוס במשך כ-2-3 ק"מ. הדרך צרה וכמעט אפשרית למכונית רגילה. 4X4 יהיה טוב יותר. מקום vחניה מוגבל מאוד, קצת בעיה אם כמה מכוניות עולות בו זמנית. מתחת לחנייה הקטנטנה יש טברנה קטנה. כדי להגיע לכנסיה יש ללכת כמה צעדים למעלה. מיקום הכנסייה מזרחית לעיירה Kitada בדרום האי. 

מוזיאון הפולקלור של סמותראקי Folklore Museum Samothraki ומבצר גאטלוסי Gattelusi Fortress
בעת ביקורכם בבירת האי - החורה, מלבד שיטוט בין סמטאותיה, כדאי להגיע לכאן גם לשם ביקור במבצר גאטלוסי Gattelusi ומוזיאון הפולקלור כדי לקבל מושג על הדרך שבה אנשים חיו לפני זמן לא רב מדי.. המוזיאון בבית מסורתי ממוקם בדרך למצודה. הגברת האפוטרופוסית מחלקת עלונים ביוונית עם תיאורים מפורטים על המוצגים, אך אלה גם מסומנים באתר באנגלית. בקומת הקרקע מיוצגים חיי הכפר של האיכרים והממצאים המתאימים, בעוד שבקומה העליונה ניתן לראות את הרהיטים והקישוט של משפחת סמותראקי ה'עירונית' יותר. מומחים יגלו פריטים ייחודיים לאי הזה כמו ה'מיסנטרה', ארון העץ הגדול בקומה העליונה, שבו אוחסן כמעט כל משק הבית - מבגדים ועד אוכל.
מוזיאון הפולקלור פתוח בחודשי הקיץ מדי יום בין השעות 8:00-14:00 ובין השעות 17:30-23:45 ומחיר הכניסה הוא 1 אירו. טלפון 2551041227.

הבריכות הטבעיות של חירופוטמוס Xiropotamos Natural Pools בעוד שרוב בריכות המים המפורסמות של סמותראקי נמצאות באזור הצפוני של האי בקרבת היישוב Therma, יש בריכה אחת שכדאי לבקר בה בדרום מערב האי. כדי להגיע לכאן נוסעים דרך הכפר Xiropotamos ('הנהר היבש' ביוונית) עד לסוף הדרך הסלולה. מכאןיש ללכת ברגל, לרוב לאורך תעלת מים, מה שדורש מעט איזון. נעלי הליכה טובות מומלצות, שכן ההליכה, אם כי די מפולסת, היא בהחלט לא קלה. נקודות אדומות מראות את הדרך. לאחר כ-30 דקות מגיעים לבריכה מתחת למפל יפה. הבריכה קטנה, כך שהיא מתאימה יותר לטבילה מאשר לשחייה, למרות שהמים די עמוקים. טמפרטורת המים אפילו בקיץ כמעט ולא עולה על 16-17 מעלות צלזיוס.

SUB SAOS - Samothraki Diving Center  שנורקלינג וצלילה בסמותראקי - מציעים גם סיורים על סירה מהירה
מרכז צלילה מורשה SSI, מציע קורסי צלילה וצלילות כיף הן לצוללים שאינם מוסמכים המוכנים להתנסות בצלילה והן לצוללים מוסמכים שרוצים להרחיב את הידע שלהם. מארגנים טיולי צלילה ושנורקלינג יומיים, מהחוף או בסירה במסע לחקור את העולם התת-ימי העשיר של סמותראקי.  טלפון ליצירת קשר 7384 356 697, פרטים מלאים באתר המרכז

Gria Vathra - מסלול מעיינות
מקבץ של אגמים קטנים-בינוניים המחוברים למפלים קטנים ובינוניים. מים קרירים בצבע כחול קריסטל. יש שביל קטן לאורכם, רמת הקושי מעט קלה יותר מקניון פוניאס ומתאימה לכל הרמות. משך ההליכה כשעה לכל כיוון. הגישה מתוך היישוב Therma, מחנים את הרכב במרכז היישוב ומחפשים את בית הבוג׳צה המסורתי והותיק ביותר על האי - בשם פאלקאס Falekas, שם תוכלו גם לטעום בוג׳צה יוונית אמיתית המוגשת בשלושה טעמים שונים - גבינה, תרד או בשר טחון - כולם מומלצים וטעימים ואפשרות נוספת נהדרת לא פחות מלאכול במקום - לקחת באריזה ולנשנש בסוף המסלול בהגיעכם לבריכה.


כמה צעדים אחרי פאלקאס תראו שלט המוביל ל- Gria Vathra Waterfalls.


כמה מילים על מגוון בריכות / מפלי המעיינות הקיימים באי - 
המונח 'Vathres' משמעו - בריכות מים ליד נהרות, והוא אחד המאפיינים הטבעיים המפורסמים של סמותראקי, שכמעט לא נמצא באיים אחרים ביוון. המעיינות בדרך כלל הולכים יד ביד עם מפלים קטנים. הבריכות המרהיבות ביותר נמצאות בערוץ פוניאס (כפי שתואר למעלה, אל הבריכה/המפל הראשונים מגיעים בקלות ועל מנת להגיע לשני/ שלישי יש לטפס לאורך מסלול למתקדמים בלבד. בריכות ה-Xiropotamos במקום השני לדעתנו...
ה-Vathres הקרובים ביותר ל-Therma, במרחק הליכה קצרה, הם 'Mikres Vathres' (בריכות קטנות), ממש קטנות, ובזכות זאת מבקרים בודדים בלבד נוהגים להגיע.. גם יתרון. ה-'Gria Vathra' במרחק של כ-2 ק"מ ממרכז Therma הרבה יותר פופולרי. הבריכה לא משתווה בגודלה לזו של פוניאס או אפילו לחירופוטמוס. אמנם היא די עמוק והמים קרירים בכ-2 מעלות מאשר בפוניאס. כדי להיכנס ולצאת למים יש להיזהר מאוד, שכן הסלעים שמסביב חלקלקים מאוד. יש עוד בריכות ככל שעולים למעלה (כמו ברוב המיקומים של בריכות המים, ככל שעולים הגישה הופכת מאתגרת יותר. כל האזור סביב Gria Vathra פופולרי בקרב ניאו-היפים, שחיים באוהלים מתחת לעצי דולב גבוהים. אם אתם מעוניינם לבחור במוקד אחד או שניים, אנו מציעים לבחור בקניון פוניאס שבחלק הצפוני של האי ובבריכות ה-Xiropotamos שבחלק בדרומי של האי. 

חופים מומלצים בסמותראקי - 
למי מבינכם שמצליחים ״להימלט״ מהצל של עצי הדולב ומי המעיינות (כפי שאתם קוראים האי שופע בכאלה, וייחודי בכך, כדאי לנצל :-)) מגוון לא גדול של חופים (הנגישים דרך היבשה) מחכים להציע לכם שחייה אינסופית בים האגאי הפתוח.. כאמור, רוב החופים אינם נגישים דרך היבשה, הדרך הטובה ביותר להגיע אליהם היא בסירה, ישנן סירות שעושות מסלולים תכופים ומסתובבות ברחבי האי, תוכלו לשאול ולהתעניין באזור הנמל.
החופים הנגישים ברכב הם:

Kipos Beach - דרום מזרח האי
אחד החופים הנגישים היפים ביותר בסמותראקי, מגיעים אליו דרך כביש החוף הצפוני בנסיעה עם כיוון השעון עד לסיומו של הכביש (הדרך עצמה יפהפיה ומומלץ לעצור לתצפית). בעונה יש בר חוף קטן ורצועה של מיטות שיזוף מוצלות להשכרה, יש שיגידו שההסדרה של החוף היא לטובה ויש שיטענו כי להפך.. אנו ביקרנו בסוף העונה וזכינו לפגוש את החוף בפראיות המחוספסת שלו. בחוף עצמו תמצאו חלוקי נחל, המים צלולים וקרירים להפליא. בצפון ובמערב מתנשאים ההרים. החוף נפתח אל הים האגאי במזרח ובדרום, כשטוקי נראה בימים בהירים, ונשאר בשמש עד שעות הערב המוקדמות. מבטיחים לכם תחושת שלווה בשילוב עוצמת הטבע.Pachia Ammos - דרום האי
(שימו לב, הכביש שמוביל לחוף קיפוס, אינו ממשיך אל חוף פאחיה אמוס!! יש להגיע מהצד השני של האי - מכייון מערב (אזור הנמל), דרומה ומזרחה).
החוף החולי היחיד באי, חוף מוסדר עם מיטות שיזוף, יפה מאוד עם נוף הרים, יש בר על החוף המציע משקאות קרים ואלכוהוליים. תוכלו להינות ממטעמי הטברנה של ניקוס המציעה דגים טריים באווירה מקומית לצד הים.
חוף מומלץ לימי אוגוסט בהם נוטה הרוח להיות צפונית חזקה (העונה לשם Meltemi), חוף זה נותר יחסית מוגן ומימיו רוגעים. 

Makrilies Beach - דרום מערב האי
חוף עם אבנים בעל גישה פשוטה ליד הכביש. הים נקי להפליא. מקום נהדר לשחייה מאוחרת אחר הצהריים תוך כדי שהשמש שוקעת. המקומיים מגיעים לכאן מהכפרים שמסביב ומקמאריוטיסה (אזור הנמל) כי זהו החוף הקרוב ביותר. הוא נמצא על הכביש לכיוון חוף פאחיה אמוס. כאן החוף מורכב מחלוקי נחל, כמו כמעט בכל מקום באי. מכיוון שהמים מתחילים להגיע לעומק כמעט ברגע שנכנסים פנימה, זה יכול להיות די קשה עבור אנשים מסוימים להיכנס ולצאת מהמים. בקצה המערבי של החוף, בו מחנים רוב המקומיים את רכבם, ניתן למצוא מקלחת, חדר הלבשה ומים זורמים. בהמשך נמצאות מיטות השיזוף ובר החוף של המלון "Samothraki Beach". אם הזמן מאפשר, למה לא לעשות עצירה ולבדוק אם החוף הזה קורץ לכם..אחרת, ממליצים לכם להמשיך לנסוע בכביש המפותל כ-8 ק"מ לחוף החולי של פאחיה אמוס, שם גם הנוף הרבה יותר יפה..

לסיכומו של דבר בעניין חופים, בהחלט ממליצים שלא לוותר על חוף קיפוס ועל חוף פאחיה אמוס :-)

GR11 - סמותראקי

..GR12 
הפלגה אל האי תאסוס ולילה בתאסוס

תאסוס Thasos הוא האי הצפוני ביותר מבין איי יוון. 
היציאה אל האי בהפלגה קצרה בת חצי שעה מנמל Keramoti שנמצא כ-140 ק"מ וכשעה וחצי נסיעה מאלכסנדרופוליס, וכ-40 ק"מ, כחצי שעה נסיעה מקבאלה.

דרכי הגעה
ההגעה אל תאסוס פשוטה יחסית. ההפלגה קצרה - חצי שעה - ויוצאת בתדירות גבוהה מ- Kermonti (שעה וחצי נסיעה מאלכסנדרופוליס, או חצי שעה מקבאלה).
המעבורות מקרמוטי יוצאות בתדירות גבוהה מ-05:15 בבוקר ועד 20:00 בערב - כל 45 דקות או שעה - כך שלא תצטרכו להמתין ארוכות בנמל, אלא פשוט להמתין למעבורת הבאה. העליה על המעבורת עם הרכב ותשלום כרטיס ההפלגה על המעבורת. עלות ההפלגה: 5 יורו לאדם, ילדים בגילאים 5-10 - 3 יורו, ילדים עד גיל 5 חינם. עלות לרכב: 20-25 יורו תלוי בגודל הרכב.

בירת האי - העיירה המרכזית והנמל של האי - היא Limenas, מזרחית לנמל נמצא המוזיאון הארכיאולוגי, ומזרחית לו ישנם כמה אתרים ארכיאולוגיים שכוללים את שרידי האקרופוליס של תאסוס, האגורה העתיקה,  האתר המקודש לאל פאן, שרידי מקדש אתנה, שער זאוס והרה ועוד. חובבי היסטוריה ימצאו פה עניין בביקור בין השרידים. האגורה והמוזיאון הם אתרים סגורים שהכניסה אליהם פתוחה לקהל בתשלום מדי יום 08:0019:00, למעט ימי שלישי שסגור. שאר השרידים פזורים על הגבעה מזרחית לעיר והם לא אתר סגור אלא פזורים בשטח וחופשיים לביקור.
תאסוס הוא בנו של פניקס, מנהיגם של הפיניקים והאי קרוי על שמו. בעת העתיקה הייתה לאי חשיבות רבה, היפוקרטס "אבי הרפואה המודרנית" חי בה מספר שנים במסגרת נדודיו בין ערי יוון.

תאסוס הוא אי ירוק במיוחד, הררי, מלא יערות עצי אלון ואורנים, ועצי דולב מכסים את רוב שטחו. אך יותר מהכל האי מלא בעצי זית, מטעים המכסים שטחים נרחבים באי וגולשים ממש עד קו המים. את האי מקיף כביש סובב לאורך כל קו החוף, כך שקל מאד להגיע ולהתנייד ממקום למקום. 
תאסוס פופולארי בעיקר בקרב תיירות פנים, ותיירות ממזרח אירופה ובפרט מרומניה ובולגריה. 

האי מאד חקלאי. בראש ובראשונה הזיתים, ובוודאי אתם מכירים את זיתי תאסוס או טאסוס, הם הזיתים השחורים המצומקים ודרך כבישתם הייחודית מקורה באי תאסוס ומכן שמם. בשונה מכבישה רגילה של זיתים, את הזיתים בתאסוס כובשים במלח בלבד ובמשך זמן ממושך יותר מכבישה של זיתים אחרים. התוצאה טעימה מאד. 
עוד בתאסוס המון יצרני דבש ואתם תפגשו בכוורות הרבות הפזורות ברחבי האי, בצידי הדרך, בתוך המטעים ובין העצים. חוות חקלאיות רבות בין הכפרים והעיירות, שפע עצי פרי בכל מקום, כך שבמהלך טיול טבע רגלי תוכלו להינות מפירות ישר מהעץ.
האי תאסוס ידוע גם כיצרן השיש הגדול ביוון ובאי יש מכרות שייש, חלקם כבר אינם פעילים כיום. מכרה אחד גדול והראשון שתפגשו נמצא ממש מול עיירת הנמל.

שטחו של האי כ-380 מ"ר ואוכלוסיית האי מונה כ-13 אלף תושבים ואלה חיים על האי כל השנה, בניגוד לאיים תיירותיים אחרים, בהם מחוץ לעונה יש מעט מאד תושבים. בתאסוס ישנן עיירות פעילות, עם בתי ספר ועסקים כרגיל לאורך כל השנה. אמנם עסקי התיירות - מלונות וטברנות לא כולם פועלים מחוץ לעונה, אבל תמיד תמיד אפשר למצוא מלון וטברנה טובה לעצור בה גם אם מגיעים בחורף. לכן צפו לראות בתאסוס גם חיים מקומיים אמיתיים ולא רק גלויה ציורית של אי יווני (ויש גם הרבה מאלה על האי).

נמל תאסוס נמצא בצפון האי. בדרום נמצאת עיירת התיירות Limanaria - כשעה נסיעה מהנמל. להקיף את כל האי על הכביש הסובב אותו לצד הים אורך כשעתיים ורבע.

.

לינה בתאסוס
על האי יש גם כמה רזורטים, חלקם מעט מיושנים אך ניתן לראות התחדשות, המלונות מתחדשים ואף נבנים מלונות נוספים. מלבד כמה רזורטים ברחבי האי יש המון אפשרויות לינה אחרות, מלונות קטנים, בתי אירוח, מלונות משפחתיים, חדרים להשכרה ועוד. אבל כפי שציינו לעיל, המזרח אירופאיים והיוונים אוהבים את תאסוס, אז כמו בכל יעד יווני אנו מזכירים את החשיבות של הזמנה מוקדמת, הרבה לפני תחילת העונה. המלצות לינה בתאסוס:

Alexandra Golden Boutique Hotel - רזורט וספא למבוגרים בלבד על גולדן ביץ' בכריסי אמודיה. להזמנה
Golden Breeze - דירה מצויינת לשישה אנשים, ממש על החוף בכריסי אמודיה, גולדן ביץ'. להזמנה
Archetypo Luxury Living - דירה חדשה ויפה עם נוף לים, לארבעה. כריסי אמודיה. להזמנה
Celine's Rose - מתחם אירוח בוטיק לזוגות או משפחות בקרבת גולדן ביץ'. להזמנה
Issalos Studios - מתחם יחידות אירוח עם מטבחונים, בריכה משותפת, מומלץ למשפחות. סקאלה פוטאמיאס להזמנה
KYNO Experience - מתחם בוטיק חדש ויפה עם דירות לזוגות ומשפחות. סקלאה פוטאמיאס. להזמנה
Rastoni - מתחם בוטיק יפיפה עם בריכה ויחידות אירוח מפנקות, מתאים למשפחות. סקאלה פוטאמיאס. להזמנה
Meli Suites - מתחם יפיפה ואירוח בוטיק יוקרתי בקרבת גולדן ביץ'. כולל חדרים עם בריכה פרטית. להזמנה
Villa Evilion - דירות אירוח נעימות בספוט משגע, על המפרץ והחוף המבודד של אליקי. להזמנה
Olive Blue - מתחם וילות יפות עם נוף נפלא, לא בתוך ישוב, בדרום תאסוס. להזמנה
Icon Suites - על חוף פוטוס, יחידות אירוח מפנקות וחדשות. בריכה משותפת. להזמנה
Alexandra Beach - רזורט ספא בקרבת פוטוס, עם יחידות אירוח מצויינות למשפחות. להזמנה
Unique Thasos Beach Villa - וילה גדולה ל-12 אנשים ממש על החוף בסקאלה פרינוס. להזמנה
Nefeli Fresh - מתחם אירוח מעולה למשפחות כולל בריכה משותפת. בסקאלה רחוניו. להזמנה
Sun Blue Boutique Villas - מתחם חדש ומצויין למשפחות של וילות הכוללות בריכה. להזמנה
Blue Stone Luxury Suites - מלון דירות משופץ ונעים ממש מול החוף בלימנריה. להזמנה
Meli Boutique Hotel - מלון דירות משופץ ומתאים למשפחות, ליד חוף טריפיטי. להזמנה

.

היום הזה יוקדש להגעה לנמל קראמוטי בזמנכם, הפלגה לתאסוס, התמקמות במלון, והיכרות עם הסביבה הקרובה, מנוחה ואם יש זמן בילוי בחוף הקרוב אליכם.
ראו ביומיים הבאים פירוט של המלצות בתאסוס.

.

אוכל, קפה ובארים בתאסוס
המטבח של האי תאסוס נהנה משמן זית מקומי משובח מהזיתים המצויינים המפורסמים של תאסוס, בדבש מיוחד במינו, וגבינות צאן נפלאות. הטברנות של האי תאסוס נחשבות לאיכותיות מאד. רשימה מומלצת של מקומות לאכול ולשתות ולהינות מהלוקיישן. הרשימה חלקית כמובן, יש עוד שפע ומגוון גדול מאד של מסעדות טובות בתאסוס.

Karangaio Beach Bar - לוקיישן לוקיישן לוקיישן!. מזרחית לנמל לימנאס, על לשון יבשה בתוך הים, ועם חוף אינטימי ומקסים, ביץ' בר בספוט נפלא, עם מנות קלילות וטובות. מדי יום 08:30-02:00
By The Sea - מרחק הליכה מנמל לימנאס, ביץ' בר וקפה על חוף Papias, אוכל של בית קפה, ארוחות בוקר, סלטים, כריכים ועוד. קוקטיילים ומיטות חוף מפנקות. פתוח כל יום מהבוקר עד הלילה.
Taverna Gorgonia - טברנה מסורתית עם מנות טריות וטעימות, ממש על חוף ב-סקאלה רחוניו. פתוחה מדי יום מהבוקר עד הלילה בעונה.
Sti sesoula - מקום קטן ואיכותי לאוהבי דגים ופירות ים וכמובן כל המזאטים שמתלווים אליהם. נמצא בסקאלה פרינוס מול הים. פתוח מדי יום משעה 12:00
Natura Beach Bar - ביץ' בר על חוף בתולי דרומית מסקאלה פרינוס כולל מנות בר קלילות וטובות ומיטות חוף ושמשיות על החוף הטבעי היפה. מדי יום מהבוקר עד השעות הקטנות של הלילה בעונה.
Bela Vista Pool Bar - מסעדת ביסטרו עם בריכה לרווחת הסועדים, לרוב מבלים פה כמה שעות. יחסית יקרה יותר, אבל למי שמעוניין בבריכה ואין במלון, זאת אופציה טובה. ב-Skala Kallirachis. פתוחה בעונה כל יום בוקר עד לילה
Andreas - הכי אי יווני, טברנה דגים, פירות ים ומנות מסורתיות טובות וטריות, ממש על הים בחוף Klisma דרומית מ-Skala Kallirachis. בעונה פתוחה מדי יום מ-12:00
Taverna Armeno - מול החוף בסקאלה מריאס/מריון, טברנה וותיקה ומצויינת עם המגוון המוכר של מנות האי כולל פירות ים, דגים, תבשילים, סלטים. פתוחה מדי יום בעונה מהבוקר עד הלילה
Maestrale - ביץ' בר מסעדה עם טאץ' איטלקי, אך גם מקומי עם פסטות ופירות ים, על החוף המפורסם טריפיטי, ממש מול הספוט של הסלעים המפורסם של החוף. בעונה מדי יום מ-10:00
Taverna Agistri - על החוף המערבי של העיירה לימנאריה, טברנה מסורתית טובה ופשוטה מול הים. בעונה פתוחה מדי יום מ-11:00
Molos - וותיקה, פופולארית וטובה במרכז העיירה לימנאריה, לצד הים. מגוון מנות טריות כולל דגים טריים ופירות ים. בעונה מדי יום מהבוקר עד הלילה
Thasian Symposium - בעיירה לימאריה, במרכז לצד הים, מסעדת בשרים ומנות מסורתיות לצד מנות "חוף". Paraliaki, Limenaria. בעונה מדי יום כל היום.
Restaurant Akti - מסעדת חוף עם מנות יווניות מסורתיות ופירות ים ודגים, על חוף Pefkari, מזרחית מהעיירה לימנאריה. בעונה מדי יום.
Blue Velvet Beach Bar - על חוף Psili Ammos, באיזור יפה של החוף, על הסלעים ומול החוף החולי, ביץ' בר עם מיטות חוף ומנות חוף. בעונה מהבוקר עד הלילה
Giola Vibes - אולי הביץ' בר הכי מבוקש באי - זה אפילו לא בר, אלא פוד טראק שמוכר בעיקר משקאות, אבל המיקום שלו, מעל בריכת גיולה, הספוט הכי מפורסם בתאסוס. בעונה מדי יום 10:00-19:00
Taverna Leonidas - בחוף אליקי, בספוט מקסים, טברנת דגים ופירות ים על הים. יווני וטוב וממש על החוף. בעונה מדי יום בוקר עד לילה.
Agotastos - בחוף Kirinia, לוקיישן יפיפה במרפסת מול הים, אוכל טרי וטוב, בשרים, פירות ים, דגים ומזאטים. בעונה כל יום מ-11:00
Taverna Karambousa - בקצה של חוף Skala Potamias, על הדק ועל הים, טברנה יוונית עם מנות מצויינות. מדי יום בעונה וכל היום.
Playa de Oro - כלומר חוף הזהב באיטלקית, נמצא מול גולדן ביץ' שב-Skala Ammoudia. פיצות 'הום-מייד', פסטות, דגים ופירות ים. עובד כל יום בעונה משעות הערב המוקדמות ועד הלילה.
Ammos Beach Bar - ביץ' בר על גולדן ביץ' בסאלה אמודיה, שכולל מגוון מנות של מסעדה ולא רק מנות קלילות, אלא גם פירות ים, דגים, פסטה ועוד. כולל מיטות חוף. בעונה כל יום, כל היום.
Old Museum Cafe Bar - בית קפה מתוק בתוך חצר מקסימה בכפר הציורי Theologos, במרכז הכפר וליד המוזיאון. מקום טוב לקפה ומשהו מתוק ליד. בעונה מדי יום 10:00-00:30
Taverna Agoustos - התשובה לכל מי שחיפש טברנה עם מוסיקה חיה וכולל שבירת צלחות. נמצא ממש בכניסה לכפר Theologos בסמוך לחניה של הכפר. בעונה מדי יום מהצהרים ועד שהמוסיקה מפסיקה.

.

לינק למפה

.

.

GR13
תאסוס

ביום זה המלצות בתאסוס - מתאים לכמה ימים, בהתאם לזמן שלרשותכם - יעד נופש
תאסוס הוא אי ירוק, הררי ומיוער, ומשלב חופים נהדרים לנופש לצד מסלולי הליכה בטבע. 
אם המטרה שלכם היא נופש בלבד, תוכלו ללכת את החוף הסמוך למקום הלינה שלכם ולהינות מיום מנוחה ובטן גב. אנו מצרפים פה המלצות לביקור בתאסוס שכוללות - טבע, כפרים וחופים מיוחדים.

ההר הגבוה בתאסוס נקרא איפסריו Ipsario והוא מציע שפע של מסלולי טיול בטבע. כאשר תסעו לכוון הכפר Maries/Marion, תראו את השילוט אל אגם Marion, חלק מהנסיעה היא בדרך עפר, אך היא עבירה וניתן להגיע גם עם רכב רגיל ללא בעיה.איזור האגם הוא איזור ירוק ומתאים גם לפיקניק בטבע. בקרבת האגם יש שבילי הליכה מסומנים, מובילים אל מפלי מים, וכן הליכה נעימה בטבע וביער המוצל. הגישה קלה והמסלולים קלים וקצרים.
נסיעה מנמל תאסוס עד לאגם אורכת כשעה ורבע, הנסיעה מלימנאריה אורכת כ-20 דקות:

מאיזור האגם אפשר לטייל רגלית. אפשר להמשיך בנסיעה על כביש העפר, הוא מוביל בסופו של דבר אל הרפיוג' (בקתת מטיילים על ההר), זהו האיזור הגבוה ביותר ושם מסתיים מסלול הליכה ארוך שמתחיל בכפר Theologos.


לינק למפה אל אגם Maries

.

הכפר תיאולוגוס Theologos
הוא כפר ציורי במרכז תאסוס על מורדות ההר. ברחוב הראשי של הכפר, בתים ישנים וטברנות. הכפר תוסס בערבי הקיץ, באיזור הכביש המרכזי של הכפר וסמוך לחניה  יש כמה טברנות עם מוסיקה יוונית חיה, בוזוקי ואף שבירת צלחות.
מומלץ לטייל ברגל לאורך הכביש הראשי בין הבתים הישנים, הטברנות, כמה חנויות קטנות ובתי קפה. באיזור הכיכר יש מוזיאון פולקלור וגם בית קפה חמוד שברשימת המסעדות לעיל. 
מהרחוב הראשי של הכפר יש ירידה למסלולי הליכה מקסימים. מהכנסיה במרכז הכפר יוצא מסלול מעגלי קצר מסומן ונח שמגיע גם לגשר אבן עתיק מעל ערוץ מים ומסתיים בחזרה בכפר.
שני מסלולים נוספים ארוכים יותר, האחד אל העיירה פוטוס Potos שעל שפת הים והשני אל מנזר Archaggelou הצופה אל הים. המסלולים מסומנים.
חפשו גם את השילוט אל מסלול קצר, קליל ומקסים שמוביל אל מפל מים ובריכה טבעית. השלט אל המפל מספר שהמקומיים קראו למפל Stoixina (סוג של שד או רוח רפאים), על מנת להפחיד את ילדי הכפר, על מנת שלא ילכו למפל, מתוך דאגה לבטחונם. שמו של המפל למעשה הוא Kefalogourna.

מהחניה בכניסה לכפר, לאורך הרחוב הראשי ועד למפל Kefalogourna 25 דקות הליכה:

לינק למפה אל הכפר תיאולוגוס

הכפר פנאגיה Panagia
הוא כפר יפה בצפון מזרח האי, עשר דקות נסיעה דרומית לנמל תאסוס. הכפר מאד מטופח, נקי, הבתים יפים ומתוחזקים היטב. הכפר קטן, צופה אל הים ובמרכזו יש מעיין שזורם בין הסמטאות. מתאים לטיול רגלי של אחר הצהרים, להינות מטיול קליל בין הסמטאות, לישיבה באחת הטברנות הטובות, ולהינות משקיעה שמציצה בין הבתים.

החופים
ראשית, נציין שבאי יש עשרות חופים נפלאים, צלולים ונקיים, והכביש הסובב את האי מוביל אל רובם בקלות יחסית. בחרנו את העשיריה המומלצת לפי סדר מיקומם מצפון, מערבה, דרומה ומזרחה:

בחלוקה גסה, הצד המערבי של תאסוס כולל שורה של עיירות נופש - לאורך כל קו החוף של תפגשו כפרים וחופים שהשם שלהם מתחיל במילה Skala, סקאלה ביוונית זה סולם, והשם מעיד על עיירה בעלת שם דומה במעלה ההר - למשל לכפר Maries יש חוף בשם Skala Maries, אין חיבור בין הכפר לחוף - הכפר על ההר. וב-Skala Maries למשל, יש חוף חולי ופארק מתנפחים קטן בתוך המים, והמים שקטים ורדודים ומתאים למשפחות עם ילדים קטנים.
מהחלק הדרומי, מזרחה וצפונה, אפשר למצוא כמה מהחופים המיוחדים, הבתוליים של תאסוס:
חוף Trypiti בדרום, כמה דקות נסיעה לפני העיירה לימנאריה, הוא חוף מפורסם, חולי ורחב כשבפינה הימנית שלו יש מעין חוף נוסף, קטנטן, וסגור כמו לגונה עם סלע שיוצא קיר מול הים ורק חלון שנפער בסלע משקיף אל הים. יש פה גם מסעדות ואחת מהן מומלצת ברשימה לעיל.
חוף Notos - בדרום האי, מזרחית מלימנאריה, הוא חוף מוכר ומבוקש. חוף רחב וחולי עם מים צלולים. 
חוף 
Giolaהחוף המפורסם ביותר של תאסוס, הוא לא באמת חוף אלא סצנה של סלעים וביניהם בריכה טבעית שמי הים זורמים אליה, בדרום מזרח האי. הגישה אל הסצנה הנפלאה של הסלעים היא קלה - יש חניון וממנו יורדים ברגל בשביל המסומן כמה דקות בהליכה. בסמוך לחניון יש פארק מוצל ושם אפשר להינות מפיקניק ועוד פעילויות. מעל הבריכה הטבעית יש בר מקסים. בכל המסלעה שסביב לבריכה אין צל. יש במקום ביץ' בר קטן עם מעט פינות ישיבה ושמשיות.
Livadi - חוף בתולי ומקסים במפרצון סגור ועם מטע זיתים שמגיע עד לחוף. הגישה אליו כוללת ירידה לכביש עפר קצר אך עביר. בחוף צפו למצוא שורה ארוכה של Rujum - הם מגדלי אבנים (אבני החוף) שתיירים על החוף בונים, אפשר לראות אותם בחופים נוספים, אך בחוף זה הם גבוהים במיוחד (יותר גבוהים מאדם גבוה). החוף לא מסודר, כלומר אין מיטות חוף או שמשיות להשכרה.
Aliki - עדיין בדרום, מפרצון יפיפה לצד אתר ארכיאולוגי. חול וסלעים ומי טורקיז. על החוף יש גם טברנה חמודה.
Paradise - דרום מזרח תאסוס, הוא חוף גדול יחסית שחלקו חולי וחלקו מסולע. חלקו בתולי וחלקו מסודר וכולל ביץ' בר. ובחלק הצפוני של החוף יש חוף נסתר שהוא חוף נודיסטי.
Golden Beach ובשפת המקום Chrisi Akti, במזרח האי, הוא למעשה רצועת החוף הגדולה ביותר בתאסוס. המפרץ נפרס בין כפרי החוף כריסי אקטי ל-Chrisi Ammoudia. הוא איזור נופש גדול באי וכולל מלונות ובתים להשכרה, הרבה מסעדות ובתי קפה ובארים, ספורט ימי, ביץ' בארים ועוד שירותי תיירות.
Vathy - מפרץ יפיפה במזרח תאסוס עם מים בצבע מהפנט, עצים ומדשאה מפתיעה לצד החוף החולי. מעין עמק בין ההרים. יש שימשיות וגם עצים לצל.
Saliara - בצפון מזרח תאסוס הוא חוף יפיפה עם חול לבן ומי טורקיזז שיוצרים צבעים של חופים מעולמות קריביים. חוף מסודר וקטן עם ביץ' בר.

חוף Gialos - שהוא בריכה טבעית במרכזה של סצנת סלעים

רוג'ומים בחוף ליבאדי:

לינק עם מיקומי החופים המצויינים לעיל.

.

.

GR14
חלקידיקי 

חלקידיקי Chalkidiki, בנוסף או במקום אחד האיים, הוא יעד של נטו נופש וחופים שכולל גם כמה אזורטים מפנקים. 
חלקידיקי הוא האיזור בצורת עלה עם 3 זרועות שנמצא מזרחית לסלוניקי (בין שעה לשעה וחצי נסיעה מסלוניקי. ומנמל Keramoti, לממשיכים מתאסוס, כשעתיים וחצי עד שלוש שעות נסיעה, בהתאם ליעד בחלקידיקי), והוא יעד שמציע אפשרויות נפלאות למי שרוצה לסיים את הטיול עם בטן גב מפנק. אבל לא רק רזורטים יוקרתיים, בחלקידיקי ניתן למצוא מגוון אפשרויות לינה שיכולים להיות בסיס לחופשת בטן גב בחופים הנפלאים שיש מסביב.
חלקידיקי נחלקת כאמור לשלוש זרועות (או רגליים כפי שמכנים ביוון): קסנדרה Kassandra, הראשונה לבאים מסלוניקי, סיטוניה Sithonia המרכזית, ושתיהן מתויירות וכוללות מגוון מאד רחב של אפשרויות לינה בשלל עיירות החוף וגם סביב לעיירות, מסעדות, בארים ומקומות בילוי ורשימה ארוכה של חופים משגעים. הרגל השלישית, המזרחית, היא הרגל של הר אתוס Athos, הוא המקום המקודש ביותר ליוונים ועל ההר יש סדרה של מנזרים ובהם חיים מאות נזירים. החלק העליון של הרגל הזאת כוללת מעט מקומות לינה, אופיים יותר מבודד ומרוחק. ואם רוצים עוד יותר ניתוק בחלקידיקי, מהחלק העליון של הרגל השלישית, מעיירת החוף Ouranopoli, יוצא שייט קצר אל האי Ammoliani, אי קטן ומקסים עם מעט אפשרויות לינה, טברנות מקומיות וחופים נהדרים.

על הר אתוס עצמו רק גברים מורשים לבקר וזה דורש קבלת אישור (לוקח זמן לקבל אישור לבקר לכן, אם יש רצון כזה יש לפנות חודשיים מראש). אבל ניתן לצאת לשייט מסיטוניה, מהנמל הקטן בישוב Ormos Panagias - ניתן להזמין יום שייט (מאורגן, לא פרטי) לתצפית על הר אתוס והמנזרים או אל האי אמוליאני. הזמנה דרך אתר זה. בנוסף, טיולי שייט סביב חופים בחלקידיקי או השכרת סירות לשייט עצמאי יש בכל כך הרבה מיקומים ברחבי סיתוניה וקסנדרה, לא תתקשו למצוא.

לגבי חופשה בחלקידיקי, ניתן מטה סקירה והמלצות של לינה, אוכל וחופים בכל אחד מהרגלים.
זמן השהות המתאים תלוי בכם, בזמן העומד לרשותכם, בתקציב וכו. אפשר להיות יומיים ואפשר להיות גם שבוע ויותר.
הערה כללית: הנהיגה בסיתוניה, קסנדרה, ובחלק העליון של הרגל של הר אתוס (אורנופולי), קלה ופשוטה. כביש נח מקיף כל אחד מהרגליים וגם מחבר ביניהם. מי שאוהב Road Trips יכול בקלות לצאת לנסיעה שמקיפה את הרגליים ולעצור בספוטים וחופים נפלאים.

.

קסנדרה Kassandra

הרגל המערבית, כשעה ורבע נסיעה ממרכז סלוניקי. יעד תיירותי שכולל איזורי בילוי רבים ועיירות חוף. עיירות תיירות מרכזיות וגדולות בקסנדרה הן אפיטוס Afytos בצפון מזרח קסנדרה, דרומית יותר, במזרח נמצאת העיירה Chaniotis, ודרומית לה נמצאת עיירת הנופש Pefkochori. לא מדובר בעיירות ציוריות אלא במרכזים תוססים עם שלל מקומות בילוי ומסעדות וכמובן גם חופים נהדרים וכל שירותי התיירות הדרושים כולל השכרת סירות ושייט. עיירות אלה גם נגישות בתחבורה ציבורית מסלוניקי. בצד המערבי של קסנדרה ישנם כמה עיירות חוף, קטנות יותר מאלה במזרח: Nea Skioni, Skala Fourkas, Siviri. אחד מיעדי התיירות המרכזיים והמבוקשים בקסנדרה נמצא בצפון מזרח, הוא חוף Sani שכולל כמה מהרזורטים היוקרתיים בחלקידיקי ובאופן כללי הוא איזור מתוייר יותר מבחינת הסגנון וכולל בארים ומסעדות יותר יקרות ויוקרתיות ופחות טברנות אוטנתיות מסורתיות.
השכרת סירות ושייט יש בשפע ולא צריך להזמין מראש, גם חוויות אקסטרים כמו Paragliding (עם חברה מקומית, כמה דקות דרומית לפפקוחורי).
מבחינת טבע ומסלולי הליכה בקסנדרה, אין תנאי שטח יוצאי דופן או מסלולים מרהיבים מסומנים, אל מפלים או מעיינות. האיזור כולל גבעות אך לא הרים מרשימים במיוחד. הטבע המרהיב באיזור זה הוא ללא ספק מגוון החופים היפיפיים. במרכז קסנדרה יש אגם: Limni Mabrobara, שמורת טבע פתוחה שניתן לבקר בה ולטייל בשבילים שסביב האגם ולפגוש את קהל הצבים הגדול שחי בשמורה.

.

המלצות לינה בקסנדרה
מזכירים שהנסיעות קלות, לא הרריות, להקיף את כל הרגל ולהגיע לחופים סביב זה פשוט מכל מיקום בקסנדרה עם הרכב. אפשר למצוא בקסנדרה מלונות יוקרה על החוף, מלונות קטנים, וילות ודירות. המלצות הלינה שלנו:

Palm Suites - מלון בוטיק במרכז פפקוחורי. לזוגות ולמשפחות. למי שרוצה לבלות בלילה במרכז העינינים. חדרים מרווחים ושירות מצויין. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Sani Beach - מלון יוקרה על חוף סאני המבוקש. כולל כמה סוגי חדרים ומועדף על משפחות (בתקציב גבוה). לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Sani Dunes - רזורט יוקרה בחוף סאני, מפנק, כולל סוויטות עם בריכה פרטית, ספא מפנק, גישה פרטית לחוף וכל הפסיליטיס. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Villa Emily by Halu - וילה עם שני חדרי שינה באיזור חוף סאני, בריכה פרטית וחצר יפה ומטופחת. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Cavo Delea Villas & Suites - מתחם וילות וסוויטות מטופח בקרבת חוף פוסידי. מתאים לאירוח משפחתי. מאובזרות ונוחות. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Miraggio Thermal Spa - רזורט יוקרתי, דרומית לפפקוחורי, גדול עם בריכות, משחקיה גדולה לילדים, ירידה לחוף, מסעדות ועוד. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Kappa Resort .- מתחם וילות מאובזרות ומודרניות עם נוף לים ובריכה פרטית. לאירוח משפחות. קרוב לפפקוחורי. כולל מסעדה במתחם. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Villa D'oro - מתחם וילות יוקרתיות בקרבת העיירה פפקוחורי. נוף לים, עם בריכה פרטית. מתאימות ל4-8 אורחים. מסעדה במתחם. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Beach Maisonette - וילה  למשפחה, יכולה לארח 4 מבוגרים ועוד שלושה ילדים קטנים. חצר מקסימה, הבית נקי ומטופח. ליד העיירה חניוטי. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Sea Level Hotel - מלון בוטיק על הים בפוליכורנו. למבוגרים בלבד, מגיל 16. חדרים מודרנים ונקיים. בריכה מול הים. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

.

לאכול בקסנדרה
באופן כללי ההיצע רחב וטוב. הרבה מקומות יווניים מסורתיים, הרבה דגים ופירות ים. בחרנו כמה מהמומלצים ביותר:

Ta Glarakia - בחלק הצפוני של חוף אפיטוס, טברנת דגים ופירות ים ממש על החוף. מקסים וטעים. בעונה מדי יום מ-09:30 ועד 23:00
To Palio Rementzo
- טברנה וותיקה ומצויינת, מנות מסורתיות ומזאטים, במרכז העיירה Afyros. בעונה מדי יום מ-10:00 ועד אחרי חצות. שימו לב שזאת הטברנה הוותיקה, יש גם את Rementzo מול הים מחוץ לאפיטוס לכוון Kalithea
Bakalis - טברנה על חוף הים של פפקוחורי, אך לא עממית, קצת יותר מודרנית, עם מנות מצויינות מסורתיות וגריל. בעונה מדי יום מ-09:00 עד 01:00
Villa Stasa בדרום מערב קסנדרה, ליד Loutra, נהנה מספוט מטריף, עם דק על הים ונוף בתולי. ואוכל יווני טוב וטרי. בעונה מדי יום מ-12:00 ועד חצות. (עובד מחוץ לעונה בסופי שבוע)
בחוף Siviri טברנות מסורתיות טובות - Tristan ו-To Kima, בשתי קצוות החוף. בעונה פתוחות מדי יום לצהרים וערב.
Psaroyannos - בסאני, מסעדה יותר אלגנטית (זה הסגנון בסאני ביץ'), עם מנות מצויינות. נמצאת בצד הדרומי של המרינה של סאני. בעונה מדי יום מ-12:00 ועד חצות
Afytaion Gaia - יקב משפחתי קטן וותיק קרוב לעיירה אפיטוס, מארח גם ביקור וטעימות בתיאום מראש. יש לתאם בפניה למייל [email protected] (בין מאי לספטמבר בלבד)
Nefeli Garden - מסעדה עם מנות קצת אחרות מהמנות המסורתיות, עם נגיעות של שף ויצירתיות. נמצא על חוף Polichorno במזרח קסנדרה, מעט צפונית מ-Chanioti. טובה מאד. בעונה מדי יום לצהרים וערב.
Galini - דגים ופירות ים מול הים, קו ראשון. נמצאת במערב קסנדרה, ליד חוף Moles Kalives, קצת אחרי החוף בחלק הבתולי שלו. בעונה פתוחה מדי יום מ-12:00 עד חצות.

.

החופים בקסנדרה
כפי שציינו כבר, חלקידיקי הוא יעד של חופים ונופש, והחופים פה משגעים, וקשה לבחור, אך גם קשה ליפול על חוף שהוא לא טוב. הרבה חופים מסודרים. לכל עיירת חוף גם החוף שלה, והוא לרוב ארוך וכולל איזורים שונים, חלקם מסודרים עם מיטות חוף, חלקם ללא. ביץ' בארים ומסעדות. כל אחת מעיירות החוף התיירותיות כוללת גם חוף נח ומסודר. גם עשרות מפרצונים בתוליים שתוכלו למצוא עצמכם לבד שם גם בשיא העונה. בין החופים הרבים סביב קסנדרה, נציין שלושה חופים בולטים:
Sani Beach - אחד החופים התוססים והמוכרים בקסנדרה, כל האיזור הוא רזורט חוף ונופש. החוף חולי וארוך, המים צלולים ונעימים. הוא חוף מסודר עם מיטות חוף מפנקות, ביץ' בארים ומסעדות. וגם מתקנים לילדים. נמצא בצפון מערב קסנדרה.
Possidi Beach - אחת הרצועות המפורסמות בחלקידיקי, לשון חוף ארוכה שנכנסת אל תוך הים. באופן מסויים זה מצטלם נפלא עם רחפן, אך לבילוי על החוף תצטרכו לדאוג לשמשיה. הוא גדול ורחב וללא צל. חוף בתולי. במערב קסנדרה.
Kryopigi Beach - דרומית מ-Kalithea במזרח קסנדרה, הוא חוף חולי וארוך חלקו מסודר וחלקו בתולי, יש עליו גם מסעדות חוף ואיזור מדשאות יפה. חוף משפחתי מבוקש.

.

.

סיתוניה Sithonia

הרגל האמצעית, כשעה ורבע עד שעה וחצי נסיעה ממרכז סלוניקי. גם סיתוניה יעד תיירותי מבוקש מאד, אך האווירה שונה מזאת בקסנדרה, נינוחה יותר. עיירות תיירות מרכזיות וגדולות בסיתוניה הן Vourvouro, Sarti, Neos Marmaras, Nikiti, Ormos Panagias. בכל אחת מהעיירות תמצאו את כל שירות התיירות, כמובן חוף חולי ארוך ומסודר שכולל ביץ' בארים וטברנות. מעל לעיירת החוף ניקיטי נמצאת העיר העתיקה של ניקיטי, שכוללת סמטאות אבן  ובתי אבן ישנים, יפה לטייל בין הרחובות, ולהגיע אל המנזר לנקודת נוף יפה, ויש גם מסעדה ובר טובים. בכל אחד מהעיירות ובכלל לכל אורך קו החוף של סיתוניה, תמצאו שפע של מקומות שמשכירים סירות לשייט עצמאי, שאינן מצריכות רישיון שייט, איתן תוכלו לצאת לשייט עצמאית אל החופים הקרובים. מבחר הכי גדול של מקומות להשכרת סירות יש ב-Vourvouro כנראה כיוון שהאי הקטן Diaporos נמצא ממול ובשייט קצר אפשר להגיע אליו. על האי יש גם מקומות לינה בודדים. הגישה בסירה בלבד, אל החופים של האי, מהם ניתן לטייל רגלית בטבע - אין שבילים מסומנים או כבישים, אז אל תתרחקו שלא תלכו לאיבוד.
הרגל של סיתוניה היא אחד היעדים המבוקשים לחופשת חופים ונופש, מגוון החופים פה הוא מרשים והוא יפיפה. יש הרבה מקומות לינה מוצלחים והרבה טברנות, מסעדות חוף ובארים מצויינים.

.

המלצות לינה בסיתוניה
גם סיתוניה כיעד תיירותי מבוקש, מציעה שלל אפשרויות לינה, ואף מוצלחים יותר מאלה בקסנדרה למי שמחפש וילה או דירת נופש. מבחינת רזורטים יש פחות ברגל זו. ריכזנו עבורכם רשימת לינה מומלצת בסיתוניה:

Antigoni Seaside Resort - מלון חוף מקסים דרומית לאורמוס פנאגיאס. הטאץ' הנשי ניכר במקום. מפנק וכולל חוף פרטי. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Ammoa Luxury - רזורט חוף יוקרתי עם כל מה שמלון יוקרה: ספא, חוף פרטי, חדרים עם בריכה פרטית ועוד. דרומית לעיירה ניקיטי. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Ekies All Senses Resort - מלון חוף ורזורט בוטיק על החוף ב-Vourvouro, מעוצב ובמיקום מבוקש מאד. בריכה חיצונית וארוחת בוקר. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Amyntas Seafront - מלון סוויטות יפה, עם סוויטות מרווחות מאד, בריכה משותפת, ארוחת בוקר ונוף לים. בנאוס מרמריס. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Luria Homes - מתחם של 3 וילות מפנקות עם בריכה פרטית וקו ראשון לים, בין ניקיטי לנאוס מרמריס. וילות ל-6-8 אורחים כל אחת. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Kokkinos - מתחם בקרבת וורוורו של דירות אירוח מסודרות, קו ראשון לים על חוף חולי. מתאים למשפחות. כל יחידה מארחת 4-5 אנשים. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Casa Bloo - Villa Kelyfos - וילה גדולה עם 5 חדרי שינה, יכולה לארח עד 16 אורחים. קו ראשון לים, בין ניקיטי לנאוס מרמריס. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
M&M - וילה שיכולה לארח 8 מבוגרים ועד פעוטות, ליד וורוורו, חצר רחבה ומטופחת, הבית נקי ומואר ומשופץ. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Villa Paradise Bay - וילה לארבעה, דרומית מאורמוס פנאגיאס, על מפרצון מבודד וקסום, ממש על הים. למתבודדים. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Pure Villas - מלון סוויטות מול הים דרומית מאורמוס פנאגיאס. חדש ומעוצב מודרני, בריכות פרטיות וארוחת בוקר. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Paradise Lagoon Villa - וילה בדרום מזרח סיתוניה על שפת לגונה, המיקום באמת נראה כמו גן עדן. הוילה מתאימה ל-8. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Beach Hous ONAR - בשביל החלום של בית על אי בודד תצטרכו לשכור סירה בוורוורו. הבית נמצא על החוף באי הקטן דיאפורוס שמול חופי וורוורו ויכול לארח עד 6 אנשים. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן

אתרי קמפינג - לרוב התיירים הישראלים זה בכלל לא עולה על הדעת, אבל היוונים יוצאים לנפוש ולנים באתרי קמפינג. אין עוד מקום ביוון שיש בו כל כך הרבה אפשרויות קמפינג כמו בסיתוניה. יש עשרות אתרים מסודרים ורובם ממש על החוף, כוללים שירותים ומקלחות נקיים, נקודות חשמל, בדרך כלל גם מטבח לשירות הקמפרים.

.

לאכול בסיתוניה
גם בתחום זה לא חסר, ואת התיירים לוקחים פה ברצינות, אל תצפו למלכודות תיירים רק בגלל שמדובר ביעד תיירותי. בסיתוניה אוכלים טוב. בישובים המרכזיים תמצאו שפע של היצע וברובו טוב, לא נרחיב פה על כולם, ריכזנו כמה מהמומלצים שלנו:

Platanos - בעיר העתיקה של ניקיטי, בספוט יפה ליד הכיכר, מסעדה יוונית. בעונה מדי יום
Rivelia - מסעדה טובה מאד לדגים, פירות ים וגם מעט מנות מהגריל. אלגנטית וטעימה. על כביש ניקיטי-סורטיס, על חוף Castello (כניסה דרך אתר הקמנפינג). בעונה פתוחה מדי יום.
Tavern Nikos - בחוף הנפלא פורטו קופו בדרום קסנדרה. טברנת דגים ופירות ים אוטתנתית ומצויינת. בעונה פתוחה כל יום
Gridia Beach Bar - על החוף הקטן והנסתר, אגרידיה, באיזור Toroni במערב סיתוניה, ביץ' בר שמציע גם דגים ופירות ים על הגריל. בעונה מדי יום 9:00-21:00
Ark Beach Bar - בפינה הדרומית של חוף Sarti במערב סיתוניה. ספוט שקיעה יפיפה וחוף חולי מקסים עם מנות קלילות ומשקאות. בעונה מדי יום בוקר עד ערב
Paradisos Kavourotripes - הוא בעצם פוד-טראק עם מנות בסיסיות ביותר, אבל מציינים פה בשל הלוקיישן המקסים. חפשו את השילוט על החוף בעל השם הזהה, מערב סיתוניה.
Five Steps in the Sand - צופה על חוף Pigadaki במערב סיתוניה. יוונית מסורתית, השם מסגיר את מיקומה צעדים מהחוף. בעונה מדי יום
Paris - במרכז וורוורו, מול מעגן הסירות, מסעדה וותיקה וטובה בכפר התיירותי. עם מגוון מנות מסורתיות.
Aristos Fish Restaurant & Bar - מסעדה ובר מקסימים ב-Panagias Ormos, על הים ובעיצוב ואווירה של האיים הקיקלאדיים. בעונה מדי יום בוקר עד לילה
Bokeh - ב-Vourvouro, היא מסעדת חוף אלגנטית ומצויינת על החוף החולי. מסעדה מודרנית ויפה שכוללת גם פינות רביצה וישיבה על החוף. בעונה מדי יום

.

החופים בסיתוניה
מאיפה להתחיל? בסיתוניה החופים אף יפים ומיוחדים יותר מאלה בקסנדרה, ויש עשרות חופים. הרבה מסודרים אך הרבה יותר בתוליים, בחלקם יש פוד-טראק קטן שנותן מענה למשקה וחטיף ואת הצל מביאים אתכם (ממליצים לרכוש שם שימשיה שתהיה בתא המטען). הנסיעה על הכביש הסובב את סיתוניה היא פשוטה ואפשר להקיף את הרגל בקלות תוך כשעה וחצי-שעתיים. יש חופים רבים שניתן לראות מהכביש, אבל עוד המון חופים שתצטרכו לרדת מהכביש כדי להגיע אליהם. קשה לטעות פה, החופים כולם נפלאים. בכל זאת כמה שאהבנו במיוחד:

Spathies - מפרצון קסום, דרומית לחוף Kalogria שגם הוא נפלא. משלב חול ותפאורת סלעים. לא חוף מסודר (קלוגריה כן מסודר)
Porto Kofou - מפרצון סגור ויפיפה בדרום סיתוניה עם חוף חולי ומים צלולים. יש בסביבה פוד טראק וטברנה.
Kalamitsi - חוף חולי רחב וכולל גם בחלקו מיטות חוף ושמשיות. בדרום סיתוניה
Tigania - פיסת חוף קסומה וקטנה עם חול וסלעים וכמה שימשיות במזרח סיטוניה
Agridia - מפרצון עם חוף חולי וסביב סצנת סלעים בתצורות יפות שאפשר ללכת או לשבת עליהם. יש פינות ישיבה מסודרות על החוף. מזרח סיתוניה.
Heart Saped Bay - חוף בתולי שמלמעלה רואים את צורת הלב שהוא יוצר. הגישה אליו כרוכה בהליכה ואין צל. מזרח סיתוניה
Paradise Kavourotripes - חוף יפיפה עם תצורות סלעים וביניהם פיסות חול דק. יש ביץ' בר חמוד מאד. מזרח סיתוניה
Karydi Beach - בצמוד לעיירה וורוורו, חוף יפיפה עם חורשה שיורדת אל חוף חולי מוקף סצנה יפה של סלעים. יש פוד טראק מעל החוף
Secret Beach - באי Diaporos ממש מול חופי וורוורו, תצטרכו סירה כדי להגיע לכאן. סצנה של סלעים יפה וחוף בתולי.

.

.

אוראנופולי Ouranoupoli (הר אתוס)

הרגל הרחוקה, המזרחית, נמצאת כשעה וחצי - שעתיים נסיעה מסלוניקי, היא הכי פחות מתויירת, כיוון שרוב שיטחה הוא הר אתוס Athos, ההר הקדוש ביותר ליוונים ועליו יש מנזרים עתיקים של נזירים בלבד (אין מנזרים של נזירות). הכניסה לשטח ההר והמנזרים סגורה למבקרים: לנשים היא אסורה, וגברים שרוצים לבקר על ההר צריכים לקבל אישור מיוחד (לשם כך יש לפנות כחודשיים מראש). כך שהחלק המתוייר ברגל זאת הוא החלק העליון שלה בלבד וכולל את ישובי החוף: Ouranoupoli, Nea Roda, Tripiti. שמורת טבע בתולית, וגדר וחומה מפרידים בין החלק העליון של הרגל לבין הר אתוס והמנזרים.
אופי הנופש באיזור זה הוא יותר מקומי ושקט, יש מעט מלונות ובתי נופש מקומיים, וכמה בודדים ברמה גבוהה גם. מתאים לחופשה שקטה. בעיירות ניתן למצוא טברנות ושירותי תיירות נוספים.
מרציף העיירה אורנופולי וגם מטריפיטי יוצאת סירה/מעבורת אל האי הקטן שממול, האי אמוליאני Ammouliani - הפלגה שניתן לעלות עם הרכב. האי עצמו מתוייר ועליו חופים, טברנות, ביץ' בארים, מעט מלונות קטנים מקומיים ובתי נופש להשכרה. אמוליאני הוא יעד נופש שחלק מחלקידיקי, רק עוד יותר מבודד ועברית נדיר לשמוע פה. 
בקו החוף שבין אורנופולי לטריפיטי אפשר למצוא סוכנויות להשכרת סירות לשייט עצמאי, שיאפשר לכם יום ים והגעה לחופים היפים.

.

המלצות לינה באוראנופולי והסביבה
המבחר מצומצם, וכאמור מתאים לחופשה שקטה ויותר מבודדת. ניתן למצוא כמה מקומות לינה איכותיים ומפנקים

Avaton Luxury Beach Resort - רזורט חוף מפנק למקסימום ניתוק, צופה אל מפרץ Komitsa. חדרים מפנקים, חוף ים פרטי, מסעדה ועוד. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
sunrise Luxury Villas - מתחם אירוח של בתי נופש מאובזרים עם 3 חדרים כל אחד, מיקום שקט ומבודד הצופה לים ליד נאה רודה. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Eagles Palace - מלון 5 כוכבים מפנק באיזור חוף Skala, על חוף ים שכולל גם ספורט ימי, כולל בריכה, מסעדה וחדרים מעוצבים. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Eagles Villas - בהמשך למלון לעיל, מלון זה הוא עם וילות אירוח ונח למשפחות. ברמה גבוהה עם בריכה פרטית ומציע שימוש בכל מתקני המלון Eagles Palace. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Casa Dimitrios Ammouliani - מתחם דירות אירוח חדש ויפה באי אמוליאני, כל דירה עם חדר שינה, סלון ומטבח. מיקום נח באי. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן
Olea House - בית עם 3 חדרי שינה, מאובזר ונח למשפחה, על האי אמוליאני. לחופשה שקטה ומבודדת. לפרטים מלאים והזמנה לחצו כאן


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il