האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים
עמוד הבית » ההרים של יוון

ההרים של יוון

ההרים של יוון

עובדה מעניינת: יוון היא המדינה השניה בהרריותה באירופה ביחס לשטחה. במקום הראשון נמצאת שוויץ. מבחינת גודלה, יוון גדולה משוייץ ולכן מבחינת גודל היא המדינה הגדולה ההררית ביותר באירופה, עם 36 פסגות מעל גובה של 2000 מטר המפוזרות ברחבי יוון, ועוד המון הרים נמוכים יותר, גבעות ובאופן כללי ביוון יש הרבה עליות :-)
הפסגות הגבוהות של יוון מצויות ברכס הרי הפינדוס, המשתרע בחלק המערבי של היבשה בין מהמפרץ הקורינטי ועד הגבול של יוון עם אלבניה בצפון מערב. וכמובן הפסגה הגבוהה ביותר ביוון שייכת להר האולימפוס, המכונה גם משכן האלים - אלי המיתולוגיה היוונית, מקום משכנו של זאוס.
ואלה הם ההרים הגבוהים ביותר ביוון:


האולימפוס Olympus
האולימפוס הוא ההר הגבוה ביותר ביוון, מתנשא לגובה של 2917 מטר. הוא גם אחד ההרים המפורסמים ביותר בעולם, כנראה בזכות סיפורי המיתולוגיה היוונית, שקיבלו עוד פופולאריות בעקבות סדרת ספרי 'פרסי ג'קסון' שנחלו הצלחה רבה בקרב ילדים ובני נוער. שמורת הר האולימפוס נמצאת במחוז תסליה, כשעה ורבע נסיעה מהעיר סלוניקי, וכשעה וחצי נסיעה מעיר וולוס שבפתחו של חצי האי פיליון.
על הר האולימפוס יש שפע מסלולי הליכה, מעיינות ומפלים בכל דרגות הקושי, כאלה עם גישה של כמה צעדים ועד כיבוש הפסגה שזה למיטיבי לכת מנוסים והמסלול אורך כ-3 ימים. על הר האולימפוס יש כמה רפיוג'ים/בקתות הרים למטיילים במסלולים. למרגלות האולימפוס נמצא גם אתר ארכיאולוגי חשוב: אתר העיר הקדומה דיון. העיירה המרכזית בבסיס האולימפוס היא ליטוחורו, אליה מגיעים כל מי שיוצא למסלולים על ההר, היא הבסיס הנח והמרכזי. כפר יפיפה שמושך אליו מבקרים רבים הוא הכפר פליאוס פנדלימונאס השוכן למרגלותיו הדרומיים של האולימפוס, הוא ציורי ומקסים. וכן, רצועת החוף למרגלות האולימפוס, מכונה גם "הריביירה של האולימפוס" כוללת עיירות חוף וחופים ארוכים לנופש בעיקר תיירות מקומית. מידע בהרחבה על האולימפוס סמוליקאס Smolikas
הר סמוליקאס מצוי בחלק הצפוני של מחוז אפירוס, באיזור כפרי זגוריה, קרוב מאד לגבול של יוון עם אלבניה והוא משוייך לרכס הרי הפינדוס שהיא שרשרת ההרים הגדולה ביותר ביוון. הוא ההר השני בגובהו ביוון ופסגתו מתנשאת ל-2637 מטר. איזור זה של מחוז אפירוס הוא ללא ספק העוצמתי ביותר ביוון כשמדובר בטבע פראי ודרמתי וכולל עוד פסגות הרים מפורסמים סמוכים לסמוליקאס, כמו ואסיליצה שכולל גם אתר סקי, רכס טימפי שבמערב זגוריה והר Gramos, איזור שיכול להזכיר את רכס הדולימיטים באיטליה. טיול על הר סמוליקאס, לפסגות הגבוהות, הוא טיול למיטיבי לכת מנוסים ומתאים בתקופה שבין מאי לאוקטובר, בחורף התנאים על ההר (על כל ההרים למעשה) קשים ולא מאפשרים הליכה במסלולים הגבוהים. על הר סמוליקאס יש רפיוג'/ בקתת הרים למטיילים השוהים בה את הלילה במהלך המסלול. מידע בהרחבה על סמוליקאס


ווראס Voras 
הר Voras הוא ההר הגבוה באיזור פלורינה שבמערב מחוז מקדוניה בצפון יוון. ההר מהווה גבול עם בולגריה השכנה. פסגתו מתנשאת לגובה של 2524 מטר, ושם ניצבת כנסיה קטנה בפסגה והגישה אליה ברכב שטח ובאישור בלבד והיא קרויה Kaimaktsalan וצופה אל בולגריה, נמצאת ממש על הגבול ההררי בין המדינות. היער השחור Black Forest הוא יער על מדרונותיו של הר וארוס והצמחיה בו נחשבת לאחת העשירות ביותר באירופה, היער הוא חלק מפרוייקט השמירה על טבע האירופאי: נטורה 2000. היער השחור מכונה כך על שום  שכמעט ואינו נוגע בסביבת ציוויליזציה. ממזרח לרכס ההר והיער מצויים מעיינות המים החמים המפורסמים של יוון, פוזאר ו-Pella. איזור זה של יוון אינו פופולארי בקרב תיירים בינלאומיים כמו איזורים אחרים ביוון, ואולי זאת הסיבה ששמורת הטבע הזו היא אחת הבודדות באירופה שלא נהרסה ע"י האדם, בתוך השמורה כמעט ואין מסלולי הליכה מסומנים ותשתיות הכבישים היא מינימלית. על ההר יש גם אתר סקי, אליו כמובן יש גישה עם רכב. מידע בהרחבה על ווראס.


גראמוס Gramos
גם הר גראמוס מצוי על רכס הפינדוס ולמעשה משמש גבול בין יוון עם אלבניה. פסגתו של גרמוס בגובה 2520 מטר. נמצא בצפון מערב אפירוס, מערבית וצפונית לכפרי זגוריה. למרגלותיו זורם נהר Haliacmon. בשל המבנה הטופוגרפי של הר זה לא ניתן להגיע אליו עם רכב אבל מטפסי הרים מומחים מגיעים אליו במסגרת מקצועית. 

גיונה Giona
הר גיונה נמצא בדרום רכס הפינדוס, בין שני הרים: ממזרח הר Parnassos הוא ההר עליו נמצא אתר הסקי הגדול ביוון, וממערב לו הר Vardousia. למעשה מאיזור זה מתחיל רכס הרי הפינדוס לכיוון צפון יוון. גובה פסגת גיונה הוא 2510 מטר, והיא הפסגה הגבוהה ביותר במרכז יוון. העיירה הגדולה למררגלות הר גיונה ממזרח היא Amfissa ששייכת ליחידה המוניציפאלית של דלפי. דלפי העתיקה שוכנת כ-20 ק"מ מזרחית דרומית לאמיפסה. על ההר יש מספר מסלולי הליכה מסומנים.

טימפי Timfi
שוב ברכס הפינדוס, כפי שציינו בהקדמה, הוא האיזור ההררי בעל הפסגות הגבוהות ביוון - וגם אחד האיזורים המרהיבים ביוון - טימפי הוא אחד ההרים המפורסמים של יוון, טימפי שוכן בכפרי זגוריה וחלק מהפארק הלאומי פינדוס. הנקודה הגבוהה של טימפי מתנשאת לגובה של 2497 מטר. על רכס טימפי נמצא אגם הדרקון המפורסם Drakolimni אליו מגיעים מיטיבי לכת היוצאים מהכפר מיקרו פפיגו שבמורדותיו של טימפי, במסלול הליכה שעובר ברפיוג' שעל ההר, רפיוג' Astraka. ויש אגמים קטנים נוספים, אך שמו של דרקולימני עלה על כולם. על ההר יש עוד מסלולי הליכה רבים, בחלק הדרומי של טימפי נמצא קניון ויקוס, והמסלול העובר בו הוא אחד המסלולים המפורסמים ביוון ומגיעים אליו מטיילים מרחבי אירופה כדי לחצות אותו.

ורדוסיה Vardousia
הר ורדוסיה שוכן במרכז יוון, מערבית להר גיונה. פסגת ורדוסיה מתנשאת לגובה של 2495 מטר והיא הפסגה השנייה בגובהה בחלק הצפוני של מרכז יוון. ההר שוכן קרוב לגבול של מרכז יוון עם מחוז אבריטניה. ורדוסיה היא הפסגה הדרומית ביותר של רכס הפינדוס המפורסם שמתפרס ממרכז יוון ועד צפונה במערב וגובל/ גולש אל אלבניה. שני נהרות זורמים בתחומו של הר ורדוסיה: Morno ו-Evinos. על ההר יש שני רפיוג'ים/ בקתות הרים למטיילים: Katafigio Amfissas ו-Katafigio Poa לאירוח של לילה למטיילים במסלולי ההר.


פרנסוס Parnassos
הר פרנאסוס הוא אחד ההרים המפורסמים ביוון, וזאת בשל העובדה שעל הר זה ממוקם אתר הסקי המפותח והגדול  ביותר ביוון - אתר סקי שהושקעו בו  מיליוני יורו ע"י חברת אוסטרית שמנהלת אותו. אל אתר הסקי נוהרים תיירים מרחבי יוון בעיקר אך גם מאירופה. פסגת פרנאסוס מתנשאת לגובה של 2457 מטר. למרגלותיו הדרומיים של פרנאסוס שוכנת העיירה אראחובה, ומשמשת בסיס לינה לתיירי אתר הסקי ובכלל, עיירה תוססת בחורף היווני.

פסילוריטיס Psiloritis
מדרימים אל האיים, והאי כרתים שהוא עולם ומלואוה, כמובן מתפאר גם בכמה מהפסגות הגדולות ביוון. הר פסילוריטיס הקרוי גם ida מצוי במרכז האי כרתים במחוז רתימנו, והוא הרכס הגבוה ביותר על האי כרתים, הפסגה מתנשאת לגובה של 2456 מטר. על הפסילוריטיס יש מסלולי הליכה רבים, יש גם מטפסי הרים וצוקים, ויש אף תחרות ריצה בינלאומית על הפסילוריטיס (למעשה זה אירוע ספורט שקורה בלא מעט הרים ביוון, גם בפינדוס יש אירוע ריצה, מרתון הררי).

לפקה אורי Lefka uri
עדיין באי כרתים עם רכס נוסף שנמנה על עשרת הפסגות הגבוהות ביוון, והוא הר לפקה אורי, השוכן במערב כרתים ופסגתו נישאת לגובה של 2453. בחלקו הדרומי של הרכס כמה מן הקניונים המפורסמים בכרתים וביוון, ערוץ סאמאריה וערוץ אמברוס, ועוד נוספים שכוללים מסלולי הליכה נפלאים, חלקם למיטיבי לכת בלבד. יש גן רפיוג' למטפסים ולמטיילים. למרגלות ההר יש גם שתי מערות באורך של יותר מק"מ, שהמפורסמת שבהם היא מערת האריה. אגב השם לפקה אורי, ביוונית הוא ההרים הלבנים שכן שלג מכסה את ההרים הללו יותר ממחצית השנה. החלק הדרומי של רכס לפקה אורי נקרא " נוף ירח" מדובר באיזור דמוי מדבר ירח נדיר מאד בחלק זה של כדור הארץ.

הר טאייגטוס Taygetus
הר טאיגטוס הוא הרכס הגבוה ביותר בפלופונס. פסגתו בגובה 2405 מטר והיא נקראת Profitis Elias, בתרגום לעברית, אליהו הנביא. רכס טאייגטוס מתפרס בין שלושה מחוזות של הפלופונס: מחז ארקדיה במרכז הפלופונס, לאקוניה מדרום ומסינייה ממערב. העיר הגדולה בצפון הר טאייגטוס היא ספרטה ומדרום נמצאת העיר קלמטה, שנמצאת על החוף למרגלותיו הדרומיים. אוטוסטרדה חדשה חוצה את טאייגטוס ומחברת בין ספרטה לקלמטה (ולמעשה גם אל קורינתוס)


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il