האתר המקצועי בישראל ליעוץ, תכנון והזמנה של חופשה או טיול ביוון
Greece and the islands- אתר יוון והאיים

דרום יוון South Greece

דרום יוון

כשאומרים דרום יוון מתייחסים לאיזור של קו הרוחב של אתונה ודרומה ממנו, והשטח הגדול ביותר שמתייחס לקטגוריה של דרום יוון, אם לא סופרים את האיים, הוא כמובן הפלופונס.
אמנם חלק גדול מן האיים של יוון, האיים המיושבים, המוכרים, המתויירים, שוכן בשטחה הדרומי של יוון, ראשית האיים הסארוניים שכוללים בין השאר את האיים: אגינה, אגיסטרי, ספצס, פורוס והידרה, הם האיים הקרובים לאתונה. לאחר מכן את קבוצת האיים הגדולה ביותר של יוון, הלא הם האיים הקיקלאדיים, שהמוכרים ביניהם הם מיקונוס, סנטוריני, פארוס, נאקסוס, סירוס והרשימה עוד ארוכה. דרומית מהם וגם מזרחית נמצאים האיים הדודקניסיים, שהידוע ביניהם הוא האי רודוס. ואחרון חביב שהוא עולם בפני עצמו לוא משתייך לקבוצה כלשהי הוא האי כרתים.

נחזור להתרכז ביבשת: בדרום של יוון נמצא מחוז אתיקה שכולל בראש ובראשונה את אתונה, וכן את האיזור המקיף אותה. לאורך קו החוף מדרום לאתונה, ממזרח וממערב, ישנם ישובי החוף, שחלקם מהווים את ה"ריביירה של אתונה": גליפדה Glifada, ווליאגמני Vouliagmni שם נמצא גם אגם ווליאגמני המפורסם, לאגוניסי Lagonisi שם נמצא רזורט חוף מוכר, אנביסוס Anavisos, שגם לחופו ניתן למצוא מלונות חוף, לאבריו Lavrio, עיירת הנמל ממנה ניתן להפליג אל האי קיאה, קייפ סוניון Cape Sounion שם נמצאים שרידיו המפורסמים של מקדש פוסידון, צפונית ומזרחית לאתונה, העיר הקטנה ראפינה Rafina ובה נמל הים ממנו יוצאות הפלגות לכמה מן האיים הקיקלאדיים, בסמוך לראפינה: פורטו ראפטי Porto Rafti ושדה התעופה של אתונה.

לאחר כל ההקדמה הזאת, נגיע לעניין, כשאומרים דרום יוון, לרוב מתכוונים לפלופונס, אולי כי הוא תופס הכי הרבה שטח מהדרום של יוון, וליתר דיוק, שטחו של הפלופונס 21,556 קמ"ר. ולכן, פעם הבאה שאתם מבקשים מאיתנו המלצת לינה בפלופונס, תהיו יותר ספציפיים.
הפלופונס נחלק ל-7 מחוזות, וגם בתוך כל מחוז מוטב להיות ספציפיים כי המרחקים גדולים. ואלה מחוזות הפלופונס: בצפון מזרח, מחוז קורינתיה Corinthia, במזרח מחוז ארגולידה Argolida, במרכז מחוז ארקדיה Arcadia, בדרום מזרח מחוז לקוניה Lakonia, בדרום מערב מחוז מסיניה Messinia, בצפון מחוז אכיאה Achea ובצפון מערב מחוז איליה או אליס Elis /Ilia.
המיקומים הבולטים בכל מחוז - רק בקצרה, כיוון שבהרחבה תוכלו לקרוא בעמוד הפלופונס:

במחוז קורינתיה, הוא גם הקרוב ביותר לאתונה, נמצאת בראש ובראשונה תעלת קורינתוס, התעלה שמפרידה את הפלופונס מהיבשת ובכך מאפשרת מעבר של אוניות אל הים היוני במערב יוון בשליש מהזמן שנדרש לכך קודם לחציבת התעלה. עוד באיזור התעלה, מבצר קורינתוס המפורסם 'אקרוקורינתוס'. מצפון לתעלה אגם ווליאגמניס, אגם של מים מתוקים ואתר נופש ורחצה. באיזור ההר נמצאים כפרי טריקלה קורינתיאס שהם יעד תיירות חורף וכוללים גם אתר סקי קטן ומערבית להם נמצא אגם דוקסה בגובה 900 מטר מוקף יערות. 

במחוז ארגולידה שוכנת העיר המפורסמת והיפה נאפליון Nafplio, ובה שלושה מבצרים והחשוב ביניהם מבצר פלמידי הצופה על המפרץ: מפרץ ארגולידה. גם התיאתרון המפורסם של אפידאורוס, אמפי פתוח ושמור עם אקוסטיקה מרשימה, שוכן באיזור ארכיאולוגי עם עוד הרבה שרידים חשובים. גם האתר הארכיאולוגי הגדול והחשוב של מיקנה שוכן במחוז ארגולידה. וחלקו הדרומי של המחוז כולל ריביירה של עיירות חוף ונופש מקסימות וביניהן פורטו חלי, הרמיוני ונוספות.

מחוז ארקדיה, הוא ברובו הררי ובתחומו נמצאים גם הכפרים היפים ביותר בפלופונס. הכפרים המפורסמים של מחוז ארקדיה הם דימיצאנה Dimitsana, סטמניצה Stemnitsa וכפרים הרריים וציורים נוספים הסובבים את קניון לוסיוס ואת נהר הלוסיוס ועליו תוכלו להינות מראפטינג שהוא חוויה שכדאי לכלול בטיול בפלופונס. כפר מפורסם ויפיפה נוסף הוא קוסמאס Kosmas והוא הגבוה בין כפרי הפלופונס, ובינו לבין הכפר לאונידיו יש איזור גדול של צוקים המושכים אליהם מטפסים מכל העולם.

במחוז לקוניה נמצאת העיר העתיקה מיסטראס, ובהרים סביבה יש מלונות הרריים מפנקים. לא רחוק ממיסטראס נמצאת ספרטה, שמלבד שמה שמעורר הרבה קונוטציות הסטוריות, מבחינה תיירותית, אין הרבה מה לעשות פה. האיזור התיירותי והמעניין בלקוניה הוא חצי האי מאני, איזור חופים ומפרצים קטנים, כפרים ובנייה ייחודית ועתיקה של מגדלים. יעד מבוקש בעונת הקיץ לנופש בסגנון יווני טוב. והחשוב מכולם, האתר המפורסם ביותר של הפלופונס, גם הוא בחבל לקוניה, והוא מונמבסיה, עיירה עתיקה ומבוצרת על אי צוק בים שמחובר ליבשה בכביש גישה.

במחוז מסיניה נמצאים כמה מהחופים היפים והמיוחדים, כמו חוף Voidokilia, חוף בתולי שכמו שורטט במחוגה לעיגול מושלם. כמה מבצרים מפורסמים במסינייה, כמו האתר הארכיאולוגי ששוכן ממש על חוף הים של העיירה Methoni וגם אם אתם לא חובבי ארכיאולוגיה, יש לנו תחושה שהמקום הזה יהיה מעניין גם לכם. העיירה פילוס היא העיירה המרכזית והעיר קלמאטה היא בירת המחוז, מה שמבטיח הרבה מטעי זיתים מסביב. מפלי נדה Neda ופולילימניו Polilimnio הם יעדי טבע מפורסמים במחוז.

במחוז איליה נמצא האתר המפורסם של אולימפיה - Ancient Olympia, ופה בדיוק נולדו המשחקים האולימפיים הראשונים בהסטוריה, וכן נכון מה שמספרים - בעת העתיקה הורשו להשתתף במשחקים האולימפיים גברים בלבד, ההשתתפות במשחקים היתה בעירום כדי לפאר ולהתפעל מהגוף האנושי במלוא הדרו.

ובמחוז אכיאה ניתן לצפות בגשר ריו-אנטיריו, הוא גשר המיתרים המפורסם והגדול באירופה שמחבר את הפלופונס עם מרכז יוון דרך מפרץ קורינתוס. מערת האגמים היא מערת נטיפים יפה שהביקר בה באמצעות סירה בין הנטיפים בני מיליוני שנים. והישוב קלבריטה Kalavrita שבו גם אתר סקי והוא יעד לתיירות חורף מבוקש מאד בקרב תיירים יווניים. מלקבריטה יוצאת גם הרכבת המפורסמת שנוסעת בתוך קניון וראיקוס, הוא קניון הסלע השני בעומקו ביוון, ומגיעה עד לעיירת החוף דיאקופטו.

הפלופונס הוא עולם ומלואו ומה שקראתם לעיל זה על קצה המזלג, גם חודש זה מעט מדי כדי להכיר את הפלופונס לעומק. לכן, לפני שמבקשים המלצת לינה בפלופונס, תדייקו קצת יותר. למעשה, הדרך הכי טובה היא לצאת לטיול מתגלגל, כי טיול כוכב הוא לא באמת אפשרי ויש הרבה מה לראות ולעשות.


Powered by Israel-Greece.com & Clickgo.co.il